Občanské sdružení Kuprospěchu požádá znovu o výjimku z protihlukové vyhlášky pro Cumbajšpíl. A doufá, že vedení města ji tentokrát schválí a devátý ročník česko-německého nezávislého festivalu v městském parku se uskuteční.

První žádost totiž radní neschválili a tím vystavili akci „stop". Zástupci Kuprospěchu chtěli vystoupit na nedávném zasedání zastupitelstva, ale nebylo jim to umožněno. Přesto zvou primátora na svůj festival, který, jak doufají, výjimku po opakované žádosti získá.

Všechno se ale děje v dost rozjitřené atmosféře. Kuprospěchu se kvůli prvnímu zamítnutí do politiků pustilo, s tím že cenzurují kulturu. Město reagovalo také ostře pořadatelé se prý neumějí přizpůsobit pravidlům a myslí, že si mohou dělat, co chtějí. Článek na našem webu vyvolal nebývalý ohlas. Desítky komentářů, názorů, odsudků na jednu i druhou stranu.

Pro jedny je to jen pokleslá zábava pro smažky a huliče, pro druhé ostrov alternativní kultury a jedna z mála významných občanských aktivit, které každou společnost obohacují.

Jak je to s Cumbajšpílem doopravdy? Poptali jsme se na několika místech a pokusili se na festival i diskuzi kolem něj podívat střízlivým pohledem.

Proč vlastně takový humbuk?

Jedna akce a tolik diskuze kolem? Má to několik důvodů. 1. Cumbajšpíl je jedna z největších akcí, kterou pořádá nějaké občanské sdružení, jsou s ním spojené (aktivně či pasivně) stovky mladých lidí. 2. Kuprospěchu funguje už nějakou dobu a umí se pohybovat i ve světě médií. Pošle tiskovou zprávu, nebojí se opřít do města. 3. Celá věc přesahuje do politiky. Kuprospěchu se díky svým vazbám na opoziční politiky znelíbilo minulému vedení radnice a není těžké si představit, že vazba „problémové sdružení" přetrvává i v myslích dnešních radních.

Zakázali festival!

To prohlásili lidé Kuprospěchu, když jim radní neschválili výjimku. Není to pravda, je to více než volný překlad toho, co radní (ne)schválili.

Radní hlasovali o výjimce z protihlukové vyhlášky a nepřijali žádné usnesení. Jsou to prosté počty. Radní před sebou měli návrh na schválení výjimky, ale nezvedlo jich ruku dost. Už v minulosti byla situace podobná, několika radním totiž Cumbajšpíl nevadí, ale je jich menšina. Otázka je proč. Ale slovo „zákaz" je prostě přehnané.

Nemají peníze a svádějí to na nás

Tohle na oplátku prohlásil primátor Jan Mareš s tím, že festival zrušili sami organizátoři. Doslova napsal: „Buď nemají zájem festival v Chomutově pořádat, nebo na něj nesehnali dostatek peněz."

To je demagogie, která vychází z politického nazírání na svět, že každý promýšlí své kroky tak, aby měli nějaký vedlejší účinek. Jak mohli lidé z Kuprospěchu předpokládat, že jim radní výjimku nedají?

Co je to za festival?

„Osmdesát procent lidí z kulturně lačných návštěvníků jsou smažky a huliči," píše na našem webu kriticky Radovan (většina příspěvků festival podporovala). Vyjadřuje tak názor nemála lidí, kteří Cumbajšpíl vnímají přes nezávislou muziku a velkou koncentraci mladých lidí včetně třeba pankáčů.

Ano, je to akce pro mladé a není to žádná diskotéka pro děti. Určitě se tu vypije dost piva, divoce se tancuje a lidé se tu rozhodně baví jinak, než při věnečku na tanečních. Ale také to není bohapustá punková nalejvárna nebo nezřízená taneční party typu Czechtek. Hrají tu začínající kapely i známější skupiny. Uslyšíte tu muziku, kterou jinde (v Chomutově) nemáte šanci slyšet. Vstup je zdarma. A osmdesát procent „smažek" a „huličů" je naprosto nesmyslné číslo a většina návštěvníků by se klidně mohla urazit. Podívejte se na fotografie z minulých ročníků…

Ale především rozdílný vkus na hudbu nebo zábavu by nikdy neměl být důvodem, proč něco nepovolit.

Feťáci v parku?

Další názor, který jde ruku v ruce s předchozím, je ten, že jde o akci „pro feťáky". V diskuzi na našem webu se tam dokonce dočtete, že se na něm dá sehnat „všechno".

To je přehnané tvrzení. Jistě je tu větší koncentrace lidí, kteří kouří marihuanu. A stoprocentně se kouří i přímo tam. Stejně jako na diskotékách bývá větší koncentrace lidí polykajících extázi a lidé ji přímo tam zapíjejí.

Ale tvrdé drogy? To těžko. Skuteční feťáci určitě nepotřebují festival, aby si drogu opatřili. A městská ani státní policie tu nikoho v souvislosti s narkomanií neřešila.

Dělají hluk

Ano, to dělají. Jednou za rok to tady pořádně rozjedou. Také proto žádají o výjimku, aby nemuseli aparaturu vypínat v deset večer, což je hrob každého festivalu.

Lze snadno věřit tomu, že lidé žijící poblíž z toho nemají radost. Obtěžování hlukem by byl hodně pádný argument. Jenže výjimku z protihlukové vyhlášky dostává v podstatě každá akce a také skoro každá hospoda, a to na pravidelné produkce do rána. O Bandě, kterou město i přes hromadné stížnosti na hluk město podporovalo, ani nemluvě. Takže proč ne festival jednou za rok? Buď všichni nebo nikdo.

Dělají si, co chtějí, nedodržují pravidla

Tohle je na první pohled nejvážnější argument. „Koncerty pravidelně končily o několik hodin později. Pořadatelé nerespektovali výzev městské policie k ukončení hudební produkce. Kuprospěchu nezajistili řádnou pořadatelskou službu a koordinaci jejich působení s městskou policií. Neuklidili včas nepořádek, několikrát diváci poničili vybavení parku včetně altánu."

Pokud by tohle všechno, co napsal primátor Jan Mareš ve své tiskové zprávě, byla stoprocentní pravda, vazba „problémové sdružení" by bylo na místě. A postoji radních by se nikdo nedivil. Jenže Kuprospěchu tvrzení vyvracejí nebo upravují.

Co se týče větších škod, jednou prý byl ukopnutý kryt na lampě, který navíc sdružení zaplatilo. Přiznávají i drobné škody jako ulomená příčka na lavičce nebo poškozený koš. Jenže to jsou věci, které technické služby řeší v parku běžně a v řádu statisíců korun (jen za loňský rok doplácelo město za vandalismus především v parku 200 tisíc korun do rozpočtu TSmCh). Vzhledem k tomu, že sem nevidí kamery, tu často řádí opilci i bez festivalu.

Druhý den lidé ze sdružení vždy park uklidili a odpadky odvezli na skládku. Možná nebylo vše dokonalé, ale tohle rozhodně není přístup lidí, kteří si „dělají, co chtějí". Pořadatelskou službu organizátoři měli, ale odmítli nosit oranžové vesty a měli vlastní jednotná trika.

A pravidelné překračování povolené doby? „Za šestnáct večerů festivalu probíhala zpoždění v řádu minut, občas proběhl individuální krátký exces na taneční scéně, která byla vždy okamžitě vypnuta. Pouze jeden z večerů před čtyřmi lety došlo ke zpoždění o půl druhé hodiny kvůli problémům se zvukařem, produkce byla okamžitě ukončena policií, veřejně jsme se omluvili a zaplatili pokutu šest tisíc korun," uvádí Karel Straka z Kuprospěchu.

Buďte jinde

Město nabízelo sdružení jiné prostory pro festival. To by se mohlo zdát elegantní řešení. Jenže jaké jiné prostory? Kulisárna u divadla je malá, letní kino nevhodné a Banda je zavřená, protože má problémy s kolaudací. Navíc letní kino ani Banda by nic neřešily, co se týče hluku.

Poznámka šéfredaktora: Cumbajšpílu ano 

Nejsem soudce, ale ani alibista. Mám k festivalu i dohadům kolem něj hodně informací a přitom nejsem závislý ani na jedné straně. Takže si troufám vynést verdikt: Cumbajšpíl by měl výjimku dostat.

Nejsem fanatickým zastáncem festivalu, vlastně se tam ani nechystám. Není to můj šálek kávy. Jenže o tohle tu nejde.

Hluk? Předně se město samo diskvalifikovalo veřejnou podporou Bandy, která hlučela víc a pravidelně. A netvařme se, že bez festivalu by bylo ve městě ticho. Řvou nám opilci pod okny, nedá nám spát bujará zábava sousedů či povolená akce v hospodě pod domem. Nakonec i noční oslava postupu hokejových Pirátů byla navýsost hlučná. Jednou za čas se prostě lidi baví.

Nepořádek? A při kterém festivalu nenajdete po zemi kelímky od piva a zbouraný odpadkový koš? Kuprospěchu druhý den uklízí, část škody dokonce uhradilo.

Porušování pravidel? Lidé z Kuprospěchu by byli hodně hloupí, kdyby na pravidla kašlali. Zvlášť vzhledem ke vztahům, jaké s městem mají. Za opilce jdoucí z hospody neručí nikdo, tady jsou organizátoři na ráně.

Místo? A proč park tolik vadí? Hraje tam dechovka, řinčí tam meče rytířů, pořádají se tu akce pro děti. Park je nás všech, tak proč tam jednou za rok nepustit i milovníky nezávislé muziky?

Povolte Cumbajšpíl.