Chodbami procházely ještě před třiceti lety stovky lidí denně, dnes tam narazíte už jen na pavouky. Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo dotaci ve výši 113 milionů korun na demolice opuštěných staveb. Čtyři miliony míří i do chomutovského okresu. Výsluní zbourá staré školící středisko, Chomutov bývalou ubytovnu. Nové stavby města ale neplánují, beton nahradí tráva.

K zemi půjde v Chomutově dům číslo 5379 v Riegrově ulici, u kterého se momentálně nachází i zastávka MHD. Panelová budova sloužila v devadesátých letech jako živnostenský úřad, poté tam byly kanceláře. Před několika lety v ní nacházely azyl matky s dětmi. „Nyní je už ale řadu let nevyužívaná a postupně chátrá,“ říká mluvčí města Tomáš Branda. Pro starou patrovou budovu s vymlácenými skly se podle sdělení města žádné jiné využití nenašlo, půjde proto k zemi.

Ilustrační foto
Zchátralé domy půjdou k zemi. Ministerstvo rozdalo miliony

Demoliční práce by měly začít na podzim. „S ohledem na zvýšenou prašnost při bourání se nám podzimní termín osvědčil už při demolici hotelu U Jezera,“ doplňuje náměstek primátora David Dinda.

Tak v listopadu 2017 bourali hotel U Jezera:

Bourání domu se dotkne i sousedního K-centra, obě budovy spolu mají společné zdivo i část inženýrských sítí. Město nevylučuje, že vzhledem k nutnému zajištění bezpečnosti na staveništi může dojít k omezení jeho provozu. „Ale vždy by to mělo být v řádu dnů, maximálně se budeme snažit, aby K-centrum nemuselo provoz omezovat a zůstalo přístupné pro klienty,“ říká Branda.

Nový objekt na uvolněném prostoru město postavit nezamýšlí. „Prostor po ní se zatím zatravní a vybaví lavičkami a odpadkovými koši,“ popisuje projektový manažer odboru rozvoje a investic Chomutova Vladimír Skála. V budoucnu by mělo volné místo sloužit jako pomyslný vstup do relaxační a odpočinkové zóny Gerstnerova nábřeží, které město hodlá vybudovat. Dojít by k tomu mělo do tří let.

Hasičský dům chce Jirkov přebudovat na nové informační centrum. Součástí bude muzeum s historickými exponáty místních hasičů.
Přeměnu jirkovské hasičárny brzdí delší výběrové řízení

Bourat se bude i ve Výsluní. Horské městečko chystá demolici objektu číslo 25. Za minulého režimu sloužila budova jako školící středisko československých drah. „Po roce 1991 přešel do soukromých rukou, v těch ale dál chátral,“ popisuje osud domu starostka Výsluní Dagmar Čadílková.

Na podzim se proto rozhodlo město dům koupit s plánem nechat ho zbořit. „Nechceme místo něho nic stavět, plochu zatravníme a stane se součástí větší travnaté plochy před kostelem,“ doplňuje starostka.

Miliony korun pošle stát

Peníze na bourání získala města z dotace ministerstva pro místní rozvoj určené na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách. Letos schválil resort celkem 42 žádostí za 113 milionů korun. V Ústeckém kraji vybrali ministerští úředníci celkem osm projektů v celkové hodnotě 37,2 milionu.

Chomutov úspěšně žádal o demolici na dotaci i loni. Na podzim 2017 šel k zemi hotel U Jezera postavený v 70. letech.

Multižánrový festival Otevřeno v Chomutově.
OBRAZEM: Festival Otevřeno odpíchl rockový nářez