Fixkami a pastelkami namalovali školáci do plánů, jak by si představovali bezpečnější ulice. Díky jejich fantazii a snaze rodičů a učitelů se tak před jejich školou ve Školní ulici a odloučeným pracovištěm v Beethovenově ulici, kde je rušný provoz, mnohé změní. Město letos vynaloží sedm miliónů korun na nové nasvícené zebry a další vylepšení, která povedou k tomu, aby byla zóna bezpečnější.

„Na základě projektu Automat na zelenou, s nímž přišly děti, probíhá první etapa rekonstrukce," informovala mluvčí magistrátu Šárka Schönová. „V Beethovenově ulici vzniknou dva bezpečné přechody pro chodce a ve Školní jeden," doplnila. Stávající zebry budou nasvícené shora a doplní je diody, aby byly výraznější i za šera. V zebře ve Školní ulici přibude navíc ostrůvek a přechod, který je poblíž hřbitova, bude přemístěn blíž k centru tak, aby byl před budovou školy v Beethovenově ulici. Vzniknou tam před vchodem také zálivy, díky nimž budou moci rodiče bezpečně vysadit školáky z auta.

Obnova přinese krom vylepšených zeber a zálivů i další změny. Zúžené budou chodníky, na nichž řidiči parkovali, a vznikne 31 nových podélných stání pro auta.

Stavebníci se snaží udělat, co nejvíc práce přes prázdniny. Proto rekonstrukce začala v květnu a dokončena by měla být v září. Vyjde na takřka sedm miliónů korun. Navázat by v příštím roce měla druhá etapa, v níž by měla být za přibližně stejnou částku opravena celá komunikace jako celek.

„Jediní dali na lidi"

A co na to školáci, které město Chomutov vzalo vážně a jejich návrhy, zapracované do inženýrsko dopravní studie, uvádí do reality? „Je to plus pro všechny okolo školy. Pro rodiče i děti," ocenil Hynek Škarda z 8. D.

„Jsem rád, že žáci na prvním stupni budou ve větším bezpečí," líbí se Jirkovi Pelcovi z 8. A, který spolu s dalšími školáky předával studii vedení města. Školní jídelna je totiž jen ve Školní ulici, takže děti z prvního stupně v Beethovenově musí denně převádět učitelky tam a zpět přes dvě frekventované komunikace. Dozor bude nutný i přes investici města, ale přesun bude bezpečnější.

„Jsme nesmírně rádi, že město neshodilo projekt ze stolu, naopak využilo studii, na níž jsme díky projektu sehnali peníze. Projekt probíhal po celé České republice, ale Chomutov je jedním z mála nebo skutečně jediným městem, které dalo na lidi," chválí ředitelka Vlasta Marková. Podle koordinátorky projektu, učitelky Martiny Novákové, měl projekt ohlas jen díky dětem. „Kdyby se do toho nešlo přes ně, asi by to takto nedopadlo. Za úspěchem ale stojí také velice dobře zpracovaný projekt z Kap ateliéru," míní.

Jak to bylo na začátku…

Akci odstartoval celorepublikový projekt Automat na zelenou, který vyhlásila Nadace partnerství. Škola následně nechala za peníze z grantu vypracovat dopravně-inženýrskou studii, která zahrnovala nápady dětí a rodičů, jimž se nelíbí, že na jejich ratolesti číhá při každé cestě do školy a ze školy nebezpečí.

Město se následně rozhodlo, že vizi, která je smysluplná, dotáhne do konce. Odstartovalo rozsáhlou rekonstrukci, která se dotýká především Beethovenovy ulice, jejíž komunikace patří městu. Silnice ve Školní patří kraji.