Středoškoláci, kterým se nepodařilo složit maturitní zkoušku na jaře, si lámou hlavu u zkoušek podruhé. Jednu část skládají v těchto dnech na své škole, kvůli druhé, společné části maturitních zkoušek, se vydají 15. září do spádové školy.

Například na Střední škole energetické a stavební v Chomutově se k maturitám v náhradním termínu dostavilo 31 žáků. „Skládají zkoušku z odborných předmětů jako je elektronika, elektrické měření a ústní zkoušku z českého jazyka a literatury,“ přiblížil zástupce ředitele a místopředseda maturitní komise Miloš Holopírek.

Didaktický test z češtiny a písemnou práci si vypracují ve spádové škole. V Chomutově jsou dvě takové: Obchodní akademie, SOŠG a SOU v Údlicích, kde podstoupí zkoušku přibližně sto padesát studentů, například i průmyslováků. Na SOU technické a automobilní na Pražské zamíří na čtyřicet vlastních studentů a přes padesát studentů ze soukromého i státního gymnázia a ze Střední zdravotnické školy.

Někdo bude maturovat z jednoho předmětu, někoho čeká celá maturita nanovo. Kompletní maturita čeká hlavně žáky, kteří se nemohli z vážných rodinných nebo zdravotních důvodů dostavit v původním termínu. Výsledky CERMAT uvolní 26. září a pak bude na školách, kdy vydají vysvědčení. Studenti budou do té doby v napětí, zda–li byli úspěšní.

„Musím říct, že u jarních maturit jsem necítil žádný stres. Zato teď jsem pod velkým tlakem,“ přiznal Tomáš V., který studoval v Údlicích. Nepovedla se mu jedna ze tří částí zkoušek z anglického jazyka, a tak ji musí absolvovat celou znovu. „Kdyby se mi to nepodařilo, musel bych opakovat celou maturitu,“ konstatuje nevesele. Ústní část ho čeká právě dnes, písemná o pár dnů později. „Bylo by lepší mít to v jeden den, ale na druhou stranu mám štěstí, že je moje škola zároveň i spádovou, takže nemusím jinam,“ ocenil.

V poněkud paradoxní situaci jsou studenti, kterým se podařilo složit zkoušku na vysokou školu, ale maturitu ne. Museli si složitě vyřizovat výjimku ze zápisu a maturitní vysvědčení budou dokládat později. Pokud uspějí.