Na první pohled vypadá památník obětem první světové války ve Svojsíkových sadech v Jirkově jako dokončený. Opravené jsou omítky, zmizely tagy vandalů a zpět jsou mramorové desky se jmény někdejších jirkovských občanů, kteří ve válce přišli o život. Bližší pohled ale prozrazuje, že některá jména byla vyryta chybně a poté opravena. Jirkovští výsledek kritizují, restaurátor ale upozorňuje, že s prací zatím neskončil. Město navíc dílo dosud nepřevzalo ani nezaplatilo.

„Jako kameníka mě zajímalo, jak vypadá po nákladné rekonstrukci pomník. Bohužel jsem velmi zklamán,“ podělil se o první dojmy na facebookových stránkách Jirkovští Jaroslav Antoš. „Zarazilo mě například to, že zde došlo ke zkomolení mnoha jmen. Stát se to může. Proč ale došlo na nové desce následně k neodborné opravě, to už nechápu,“ doplnil Antoš.

Další přispěvatelé kritizovali také korekce písmen. „Ty retuše písmen jsou strašné, jako by to bylo dodělané černou lihovou fixou,“ uvedla Jana N. Povondrová. „Pomník vypadá určitě lépe než vypadal, ale co se týče přepisovaných písmenek, je to hloupá chyba,“ domnívá se pisatelka uvedená jako Simov Ka.

Podle města je zatím předčasné výsledek hodnotit. „Ještě se na tom pracuje, převzetí se chystá na dobu, až dojde k nápravě,“ upozornila místostarostka Dana Jurštaková.

Ještě není hotovo

Pět či šest písmen, která byla do mramoru vypískována chybně, restaurátor Štěpán Bílek opravil a okraje začistil černým fixem. „Šlo o to, aby písmena nebyla „chlupatá“. Restaurátoři využívají líh jako bezpečného nositele pigmentace při barevné retuši kamenných povrchů,“ vysvětlil Štěpán Bílek. „Ještě potřebuji rozleštit plochu kolem písmenek, která byla opravená. Je to proces, který pokračuje dál. Vracím se tam a dokončuji, co je třeba,“ dodal Bílek.

Proč však k chybám ve jménech došlo? Ze tří původních desek se zachovalo jen jedno torzo se špatně čitelnými jmény. Protože neexistují záznamy ve státním archivu, musel restaurátor vycházet z matričních záznamů psaných obtížně luštitelným kurentem. Podle starosty navíc poválečné záznamy nebyly bez vad. „Není to chyba restaurátora. Nikoho nenapadlo, že jsou v našich oficiálních písemnostech chyby. Když se vyhnali Němci, vyhnali se i s originálními materiály. Seznam se dělal podle desek, které tam byly původně, a i ty v sobě chyby měly,“ podotkl starosta.

Že jsou jména vyrytá chybně, vyšlo najevo náhodou, když úřad poslal fota památníku sdružení jirkovských Němců. Ten sice výsledek pochválil, později ale upozornil na odchylky.

Štěpán Bílek se k mramorovým deskám nadále vrací nejen proto, aby „vyladil“ výsledek, ale také aby napravil škody, které už na památníku stihli napáchat vandalové. „Jsou tam uražené hrany, protože někdo hodil do desky kámen. Ten prostor je dost napadaný vandaly, “ upozornil restaurátor, který by rád, aby na památník mířily kamery. Město je tomuto řešení nakloněno.

Práce na památníku trvají čtyři měsíce. Spolu s obnovou kamenného podstavce s křížkem a úpravou okolí obou památek jsou náklady vyčíslené na 200 tisíc korun. Padesáti tisíci přispěje Ústecký kraj.