Rasistické skandování a bučení z kotle chomutovských fanoušků. O tom se teď mluví více, než o dalších bodech Pirátů.

Postarala se o to hlučná hrstka fanoušků z kotle. Ostatní na stadionu na ně začali pískat a také klub se proti nim ozval s nebývalou ostrostí. „Vám ojedinělým blbcům vzkazujeme: Na náš chomutovský hokej nechoďte! O takové fanoušky nemáme zájem!" vzkázal jim přes klubový web generální manažer Jaroslav Veverka. Navíc je chce klub pomocí kamer vyhledat a zakázat jim doživotně vstup na stadion.

Po strkanici urážky

Rasistické urážky si musel ve třetí třetině vyslechnout Wayne Simmonds, hráč černé pleti v dresu Liberce. Poté, co nejprve tvrdě atakoval domácího Krafta a pak se zapojil do strkanice u mantinelu, na něj začalo několik lidí pokřikovat „opice! opice!" a bučeli. Jasně je to slyšet i na záznamu TV Tipsport. Podle některých se skandovalo také "Ku-klux-klan!". Ostatní fanoušci je sice vypískali, ostudě už to ale nezabránilo.

Trapné, malé, ubohé…

„Jsem strašně zklamaný, že jsem se dočkal tak nízké a primitivní věci, jako je rasistické skandování a urážky hráče tmavé pleti," řekl po zápase asistent trenéra Liberce Filip Pešán. „Za moji krátkou trenérskou kariéru to byla jedna z nejtrapnějších věcí ." To zástupci chomutovského klubu byli ještě tvrdší. „To, co předvedli někteří „naši" fanoušci, bylo to nejhorší, co jsem kdy na hokeji zažil! Bylo to trapné, ubohé a malé. Žádám tyto lidi, aby chomutovský hokej nenavštěvovali," napsal na webu šéf Pirátů Jaroslav Veverka.

Sám Simmonds už po svém příchodu do Česka uvedl, že jej podobná reakce nerozhází. „Nic podobného nečekám. A kdyby se problém vyskytl, tak ho hodím za hlavu. Protože když ho začnete řešit, tak se jenom dostanete do ještě větších potíží," uvedl Simmonds pro iDnes.cz.

Omluva od klubu i fanoušků

Chomutovský klub se mu přesto omluvil otevřených dopisem (viz dole). V posledních letech se totiž snaží prostředí na stadionu zkulturnit tak, aby si na hokej častěji našly cestu rodiny s dětmi. „Jsme znechuceni chováním skupinky diváků, kteří výrazně poškodili dobrou pověst celého našeho klubu," uvedl k tomu David Dinda, marketingový ředitel Pirátů.

Vážený pane Simmondsi,
dovolte nám, abychom vyjádřili politování nad projevy, které se ozvaly z části chomutovského hlediště v závěru utkání mezi Piráty Chomutov a Bílými Tygry Liberec. Podobné chování naprosto zásadním způsobem odsuzujeme a neztotožňujeme se s ním. Ty, kteří se podíleli na rasistických projevech, nepovažujeme za naše fanoušky. Nesouhlasíme s rasismem v jakékoliv podobě.
Přijměte prosím naší hlubokou omluvu.
Vedení klubu, hráči a partneři Pirátů Chomutov

V pondělí krátce po poledni se přidali také fanoušci sdružení v oficiálním fanklubu Pirátské srdce. Od rasistických urážek se distancovali a odmítli je. Zároveň přislíbili pomoc klubu při identifikaci hříšníků. "Jsme přesvědčeni, že k těmto pokřikům se nepřipojil žádný z členů našeho fanklubu," uvádí se v prohlášení.  Připojena je i omluva přímo Simmondsovi, a to v angličtině. "Poslali jsme ji i libereckému klubu," dodal k tomu zástupce fanklubu Radek Vimr. Celé prohlášení můžete najít ZDE.

Trest? Doživotní zákaz vstupu!

Na klubovém webu fanoušci o ostudě diskutovali až do jedné hodiny ráno a pokračovali i druhý den. „Ostuda jako prase, celé naše snažení jako by nebylo," píše například fanoušek s přezdívkou Kreon. „Dneska jsem se poprvé styděl za to, ze fandím Pirátům…," dodává další pod nickem jcjirka. Na adresu rasistů se snesly odsudky i nadávky.

Klub chce hříšníky potrestat co nejtvrději. „Uděláme maximum pro to, abychom lidem, kteří jsou původci tohoto jednání, zamezili vstup na stadion. A to navždy," uvedl Jaroslav Veverka. Přestože klub podle všeho ví, kteří fanoušci to mají na svědomí, hodlají jako důkaz použít záznamy z kamer, které na stadionu jsou. 

Ale nebude to jednoduché. Vedení klub přesto už v neděli večer začalo zkoumat právní kroky k tomu, jak jim rasistické chování dokázat a následně jak jim v návštěvách stadionu zabránit.

Navíc po nich bude klub vymáhat pokutu, kterou zřejmě dostane. „Rozhodčí uvedli tento prohřešek do zápisu, s velkou pravděpodobností přijde pokuta v řádu desetitisíců korun," potvrdil Dinda v diskuzním fóru. „Uděláme všechno pro to, aby náhradu škody provedli ti, kdo ji způsobili."