Vzhledem k tomu, že opakované volby nezměnily rozložení sil v zastupitelstvu, zůstává v platnosti i dohoda budoucí koalice.

"Ano, na tom se nic nemění," potvrdil Chomutovskému deníku starosta Jirkova Radek Štejnar, který tak bude ve své práci v čele města pokračovat další volební období. Z vedení města odejdou komunisté, nahradí je ODS. A na místo místostarosty Jaroslava Cingela (KSČM) zasedne Stanislav Moutelík (ODS). Sociální demokracie bude mít v radě většinu. Článek o povolební dohodě najdete ZDE.

Starosta teď bude chtít co nejdřív vypsat termín pro ustavující zastupitelstvo. "Předpokládám, že v úterý budeme mít v ruce oficiální výsledek, pak chci do deseti až dvanácti dnů svolat ustavující zasedání," potvrdil Štejnar. Výsledek může do deseti dnů opět někdo napadnout, pak by muselo být jednání zrušno a posunuto až do rozhodnutí soud.

Napadení voleb už je ale málo pravděpodobné. Snaha všech je začít co nejdřív pracovat, protože Jirkov je skoro tři měsíce bez zastupitelstva a některá rozhodnutí rada udělat nemůže. "Některé věci jsou blokované, musíme pak co nejdřív svolat normální pracovní zasedání," souhlasí starosta.

Do výsledků opakované hlasování nijak výrazně nepromluvilo. Jak se dalo předpokládat, vítězství si udržela ČSSD. Získala 31,24 procenta hlasů a v pětadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít devět mandátů.

Druzí komunisté budou mít čtyři zastupitele, stejně jako ODS. Tyto strany získaly 15,39 a 15,13 procenta hlasů. Výsledky jednotlivých stran po započtení opakovaných hlasů najdete ZDE. Seznam zvolených zastupitelů, který je stejný jako po listopadvých řádných volbách, si můžete najít TADY.

V Jirkově k volbám přišlo 23,87 procenta voličů. Sobotní účast byla podle předpokladů nižší, od 10,93 do 19,06 procenta. Lidem se moc nechtělo jít volit znovu.

V zastupitelstvu bude mít tři zástupce hnutí Jirkov 21. století, které dostalo 11,09 procenta hlasů, po dvou zastupitelích Věci veřejné a TOP 09 s 8,02 a 7,7 procenta hlasů. Jednoho zastupitele bude mít strana Česká nezávislá, která obdržela 5,83 procenta hlasů.


Volby se ve třech okrscích v Jirkově opakovaly kvůli rozhodnutí krajského soudu, který uvěřil výpovědi Jirkováka Ladislava Strniska, že svážel lidi k volbám a platil jim za hlasy konkrétní straně. Sám však svou výpověď odvolal s tím, že ho do toho navlékl zastupitel Michal Batrin a dokonce za něj podepsal výpověď. Ten to odmítá.

Na sobotní volby dohlížela policie, žádné informace o manipulování nemá.


S použitím ČTK