Vyhlídka, že by Chomutované museli znovu k volebním urnám, padla. Hnutí PRO Zdraví a Sport, které se u krajského soudu domáhalo neplatnosti komunálních voleb v Chomutově, vzalo svůj návrh zpět. Vsadilo ale na vyšší kartu a poslalo podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby případ prošetřila.

„Přípisem ze dne 6. listopadu vzal navrhovatel předmětný návrh zpět,“ potvrdila předsedkyně senátu Markéta Lehká. „Vzhledem k tomu, že o obsahu právního jednání navrhovatele nejsou žádné pochybnosti, soud řízení o tomto návrhu zastavil,“ doplnila.

Komunální a senátní volby 2018 v Chomutově.
Chomutovské hnutí PRO Zdraví a Sport žádá opakování komunálních voleb

Hnutí návrh stáhlo, protože nevěří, že by ho soud v krátkém termínu stihl vyřešit. „Soud má v rámci správního soudnictví jen dvacet dní na to, aby rozhodl. Takovýto případ ale vyžaduje více času,“ uvedl pro Chomutovský deník právní zástupce Vlastimil Němec. „Budeme trvat na tom, aby případ vyšetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ upozornil.

Oč šlo? PRO Zdraví a Sport trvá na své původní stížnosti, že ho den před volbami poškodil policejní zátah, který měl být směřovaný proti PR manažerovi hnutí Matěji Drbohlavovi. Vidí v něm politické zadání.

Policie s fotkami, těžkooděnci, zásahovka

„Policisté ve čtvrtek sháněli pana Drbohlava, měli jeho fotky a předkládali je desítkám lidí. Do objektů v majetku rodiny napochodovalo na šedesát těžkooděnců, ozbrojená jednotka s neprůstřelnými štíty a samopaly,“ popsal právník. „Jak je to možné, když nebyl podezřelý, obviněný ani poškozený? Ptám se, byl nebezpečný? Ozbrojený a na útěku?“ zakončil řečnickou otázkou.

Jak informovala policie, v tomto a následujícím dni policisté hledali pachatele, který zaútočil na rodinné auto chomutovského náměstka primátora Davida Dindy, a vypálil ho.

„Jednalo se o 42letého muže, který je podezřelý ze spáchání několika závažných trestných činů, mimo jiné byl obviněn v souvislosti s požárem osobního auta,“ informovala policejní mluvčí Marie Pivková. „Další den, tedy 5. října, byl tento muž zadržen zásahovou jednotkou a umístěn do vazby,“ dodala. Jednalo se o Petra J. Že by policie pátrala i po někom dalším, mluvčí nepotvrdila.

Náměstkovi chomutovského primátora Dindovi kdosi zapálil auto u domu
Žhář, který měl zapálit auto náměstkovi primátora, je ve vazbě

Tím spíš hnutí akci nechápe. „Je v pořádku, že sháněli člověka, který zapálil auto, proč šla ale den před volbami masa policistů a hledala Matěje Drbohlava, tomu nerozumím. Byl to zásah hodný hrozby teroristického útoku a lidé to pochopitelně vnímali. Kolovaly fármy. Zajímalo by mě, kdo vydal rozkaz. Jestli je tu někdo chráněný a privilegovaný více, než ostatní daňoví poplatníci, tak to chceme vědět,“ poznamenal právní zástupce.

Jak dodal, podnět na prověření zneužití činnosti policie v Chomutově už je podaný.

Radnice v Chomutově.Zdroj: Deník/Josef DušekDokud nebyla kapitola se stížností na neplatnost voleb u krajského soudu uzavřená, nebylo ze zákona možné, aby primátor Chomutova svolal ustavující zasedání zastupitelstva. Právě to má ale určit, kdo bude nadále ve vedení města. Vítězné hnutí ANO, které vede povolební vyjednávání, zatím také nezveřejnilo, jak má podle předběžných dohod vypadat koalice.

Vítězem komunálních voleb v Chomutově je hnutí ANO 2011, které vede současný primátor Marek Hrabáč.
Konečně sečteno! Volby v Chomutově vyhrálo ANO, druhý byl PRO Chomutov