Volební místnosti otevřely své brány v pátek ve 14.00 a uzavřely je ve 22.00. Druhým volebním dnem je sobota, kdy bude možné odevzdat své hlasy od 8.00 do 14.00. Kromě komunálních voleb proběhne na Teplicku, Litoměřicku a Chomutovsku také první kolo voleb do Senátu. Zajímavostí, že ve všech třech okresech kandiduje shodně po devíti lidech. Pokud některý z kandidátů nezíská hned v prvním kole více než 50 % hlasů, čeká voliče druhé kolo příští pátek a sobotu ve stejných hodinách.

Již týden před začátkem voleb policie obvinila muže z Teplic, který měl do jedné z chomutovských obcí přihlašovat falešné duše z Teplicka. Muž platil Tepličanům, aby se přihlásili k trvalému pobytu v jedné z chomutovských obcí a poté volili jednu konkrétní stranu. V případě prokázání viny muži hrozí půl roku až tři léta za mřížemi. Policie neupřesnila, o kterou obec se jedná. Podle informací Chomutovského deníku by ale mohlo jít o Horu sv. Šebestiána.

Ilustrační foto.
Čarování s dušemi: Volby na Chomutovsku se pokusil ovlivnit muž z Teplic

ON-LINE 1. den voleb:

22.00 Ústecký kraj - První den voleb končí a s ním i naše dnešní on-line zpravodajství. Děkujeme vám za pozornost a v sobotu od 8.00 pokračujeme.

21.50 Děčínsko, Lounsko - Do voleb se na Děčínsku nakonec postavilo méně lidí, než kolik jich na kandidátkách původně bylo. V Rumburku zemřel Evžen Dvořák, který kandidoval za komunisty. Shodou okolností měl pohřeb v první volební den. V Děčíně pak výrazně prořídla kandidátka SPD, když z ní byli vyškrtnuti tři lidé. SPD tak může v Děčíně přijít až o více než desetinu hlasů. Nové lidi totiž není možné na listiny doplnit. Čtyři lidé v okrese Louny z kandidátek odstoupili, informace o tom jsou ve volebních místnostech. Je to případ Loun, Postoloprt a Kryr.

21.40 Litvínov - Hokejista Jakub Petružálek (33 let) je čtyřkou na litvínovské kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů -  Evropští demokraté (SNK – ED). V první den voleb, bojoval nejen o přízeň spoluobčanů v komunálních volbách, ale také o mistrovské extraligové body na ledě v utkání 7. kola naší nejvyšší soutěže. Navíc ještě proti svému loňskému chlebodárci, týmu Oceláři Třinec. Na ledě ale nevyhrál. Litvínov svému soupeři podlehl 0:2 a poprvé v ročníku okusil hořkost porážky. 

Jakub Petružálek.Zdroj: Deník/Edvard Beneš

21.30 Lounsko - První den voleb proběhl v okrese Louny za standardního zájmu lidí. „Lidé docela chodí, je to tak většinou při všech volbách, že ze začátku jich chodí dost,“ řekla Deníku Zdeňka Pincová, zapisovatelka žateckého volebního okrsku se sídlem v Mateřské školce Alergo. Už před otevřením čekali u dveří tři nedočkavci. Podobné to bylo v dalších volebních okrscích. Zprvu lidí víc, pak byl zájem postupně o něco menší.

21.20 Ústecký kraj - Podle údajů z krajského úřadu je zatím průměrná volební účast v kraji 28 %. Nad průměrem je z větších měst například Chomutov, který dosáhl na 35 %, naopak krajské město Ústí nad Labem je s 19 % daleko pod průměrnou účastí. Podobně je na tom také Děčín. Větší účast zaznamenávají v menších sídlech. Lhotka nad Labem na Litoměřicku má již 44 % volební účasti. 

21.10 Chomutovsko - V Bílenci voliči chodí volit do posilovny, která se nachází na obecním úřadě. V pátek večer se volební účast pohybovala kolem třiceti procent. Teprve osmnáctiletý předseda komise Jakub Ferefer uvedl, že voliči ve větší míře volí pouze do obecního zastupitelstva. Obálky pro senát voliči nechtějí. 

V Bílenci voliči chodí volit do posilovny, která se nachází na obecním úřadě.Zdroj: Deník/Kamila Minaříková

21.00 Ústecký kraj - Přesně za hodinu se uzavřou dveře volebních místností a skončí první volební den.

20.50 Lounsko - Pouhou formalitou jsou volby také v Úhercích poblíž Panenského Týnce na Lounsku. Tam kandiduje sedm lidí do sedmičlenného zastupitelstva. Zvolený tak bude každý. Před čtyřmi roky v obci nepodal kandidátku nikdo, volby se tam proto nekonaly. Proběhly až o rok později – v září roku 2015.

20.40 Teplice - Na teplické gymnázium přišel v pátek večer volit v doprovodu rodiny Jiří Štábl, který je v Teplicích lídrem ANO 2011. Do Teplic se přestěhoval z Prahy, v lázeňském městě založil rodinu a nyní se snaží ucházet o místo primátora.

20.25 Chomutov - Třetí místo na kandidátce chomutovské ODS patří 21letému Jiřímu Richterovi. Ten se před příjezdem do Chomutova, kde odvolil, zašel pomodlit do katedrály Svatého Víta v Praze. „Kampaň byla opravdu náročná, ale ve svatováclavské kapli je vždy člověku krásně a uvolněně, duchovní očista je tu jistotou. Nedej zahynouti, nám i budoucím, svatý Václave,“ napsal na svém Facebooku. 

Jiří Richter se před volbami zašel pomodlit do katedrály Svatého Víta v Praze.Zdroj: Facebook Jiří Richter

20.10 Litoměřice - „Bylo to hezké, konečně mám větší pravomoci,“ byla spokojena prvovolička Marie Hervertová poté, co ve volebním okrsku na ZŠ Ladova v Litoměřicích hodila lístky do volební urny. Kromě toho, že volila vůbec poprvé, kandiduje na 2. místě do litoměřického zastupitelstva za Severočechy. To, že Marie rozhodovala také o sobě, považuje za vtipné. Pokud o tom lidé rozhodnou, do zastupitelstva se stále těší. „Bude to něco nového, budu moct ventilovat své názory a třeba tím něco měnit. To je super nejen pro mě, ale i mé spolužáky. Budou se mnou moct sdílet své požadavky, nápady a návrhy na zlepšení města.“ 

Prvovolička Marie Hervertová kandiduje na 2. místě do litoměřického zastupitelstva za Severočechy.Zdroj: Deník / Karel Pech

20.00 Děčín - Odvoleno má také lídr hnutí ANO v Děčíně Jaroslav Hrouda, který vhodil svůj volební lístek do urny v mateřské škole v Klostermannově ulici v pátek večer. „Kdo bude opravdovým vítězem voleb, to se ukáže teprve v následujících dnech nebo týdnech,“ řekl Hrouda. Právě hnutí ANO je velkým favoritem voleb ve velkých městech. 

19.50 Ústí nad Labem - Sedmičlenná volební komise z ústecké čtvrti Severní Terasa vyrazila z volební místnosti v domově pro seniory V Klidu i do ústecké Masarykovy nemocnice. O urnu zde požádali celkem tři pacienti. Jeden z kardiologie a dvě maminky z porodnického oddělení. „U voleb v komisi jsem potřetí, střídáme se pokaždé s manželem, který už to dělá déle než já,“ řekla členka komise Kristýna Grábnerová.

Volby v Masarykově nemocnici v Ústí.Zdroj: Deník/Janni Vorlíček

19.40 Bílina - Odvoleno už má také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který si na pomoc do volební místnosti vzal svoji vnučku. 

Odvoleno už má také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který si na pomoc do volební místnosti vzal svoji vnučku.Zdroj: Deník/Petr Málek

19.30 Chomutovsko - Slabou účast hlásí volební místnost v Chomutově, Školní Pěšině. Podle sdělení komise se účast nachází v 19 hodin silně pod deseti procenty. Ve 26. okresku, na Březenecké v Chomutově dosahovala k 18. hodině volební účast ke 13 procentům. Většinu tvořili podle sdělení komise senioři. Komise musela v některých případech i vysvětlovat, jaké hlasy do které obálky patří. „Jedné paní jsme to dlouze vysvětlovali, nebyla si vůbec jistá. Když nám zpětně popisovala postup, tak z toho bylo zřejmé že se asi nebude jednat o platný hlas,“ popsala členka komise Petra Klímová. Volby ve volební místnosti v DDM Šuplík v Kadani probíhají v pořádku. Podle předsedkyně volební komise paní Dvořákové je, ale volební účast nižší než v minulých volbách. Bezproblémový chod voleb hlásí Vysoká Pec. "Všechno probíhá v pořádku, k volbám zatím přišlo 258 lidí," vypočítává předsedkyně komise Hana Charvátová. V obci má oprávnění volit necelých 800 obyvatel. V Nezabylicích se konají volby v kulturním domě. Volební účast se v půl šesté pohybovala kolem třiceti dvou procent. ,,Sešli jsme se před začátkem, abychom si vše ještě prošli před začátkem. Nechceme udělat žádnou chybu” řekl předseda volební komise Josef Černohlávek. 

19.20 Litoměřice - Ani dosavadního senátora za litoměřický obvod Hassana Meziana neminula ve volebním okrsku na ZŠ Boženy Němcové v Litoměřicích otázka, koho volil. „Neřeknu koho. Určitě ty správné,“ usmál se. Na senátorský post znovu neaspiruje. Naopak kandiduje do litoměřického zastupitelstva i z toho důvodu, že mu litoměřické dění momentálně přijde důležitější. 

Ani dosavadního senátora za litoměřický obvod Hassana Meziana neminula ve volebním okrsku na ZŠ Boženy Němcové v Litoměřicích otázka, koho volil.Zdroj: Deník / Karel Pech

19.10 Ústecký kraj - V Ústeckém kraji přišlo zatím ke komunálním volbám 22 procent voličů. Odhad, který vychází z informací od volebních komisí, zveřejnila Lucie Dosedělová z ústeckého krajského úřadu. 

19.00 Most - Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) večer hlasoval na 1. ZŠ. V sobotu by volby hůře stíhal. „Jako obřadník budu oddávat svatebčany,“ řekl Paparega. Na 10. ZŠ v Mostě odvolila v pátek 5. října kandidátka na mosteckou primátorku Berenika Peštová z ANO. Toto hnutí chce v Mostě posílit. Do zastupitelstva se dostalo poprvé v roce 2014, kdy skončilo ve volbách na 3. místě se ziskem šesti mandátů ve 45členném zastupitelstvu.  

Na 10. ZŠ v Mostě odvolila v pátek 5. října kandidátka na mosteckou primátorku Berenika Peštová.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

18.50 Litoměřice - V pátek odpoledne odvolil na městském úřadu v Pekařské ulici v Litoměřicích biskup litoměřický Jan Baxant. „Nemůžu říct, koho,“ řekl s tím, že by odtajněním svých favoritů také nerad někoho ovlivňoval. „Volím toho, koho znám a ke komu mám důvěru,“ dodal s tím, že pamatuje časy, kdy se volilo nesvobodně.„Občas někdo poukazuje na nějaké nešvary ve společnosti, které se mě někdy také dotýkají. A přitom se mě ptá, zda volit. Vyzvu ho ale vždy, aby šel volit podle svého nejlepšího svědomí. Aby nezůstával doma, protože tím spíš potom můžete být nespokojeni, že se nic nemění k lepšímu,“ dodal Jan Baxant. Předtím, než zamířil z volební místnosti zpět na biskupství, dodal, že ho mrzí, když se v rámci předvolebních kampaní někdy vyhrocují vztahy mezi lidmi, kteří by měli mít k sobě blízko. Zvláště na vesnicích. Jan Baxant v pondělí oslaví 70 let.

V pátek odpoledne odvolil na městském úřadu v Pekařské ulici v Litoměřicích biskup litoměřický Jan Baxant.Zdroj: Deník / Karel Pech

18.40 Ústecko - Prvotní nával na volební místnosti už pominul. Slušný zájem zaznamenala volební komise v ústeckých Skoroticích krátce po otevření místnosti zřízené tradičně v místní hasičské zbrojnici zdejších dobrovolných hasičů, případně volební místnost umístěná v podatelně obvodního úřadu městského obvodu Střekov. „Teď už se voliči nakupí jen občas. Odvolit přišlo zhruba sedmnáct procent lidí,“ poznamenala předsedkyně volební komise na Střekově Andrea Kuchtová.

18.30 Děčínsko - Letošní komunální volby provází nepatrně vyšší zájem voličů než před čtyřmi lety. Například v Děčíně letos během prvních dvou hodin odvolilo necelých devět procent voličů, v roce 2014 to bylo pouze 6,4 procenta. Slušnou volební účast mají také ve Varnsdorfu a okolí, kde přišlo do jednotlivých okrsků od deseti do 17 procent voličů.

18.20 Ústí nad Labem - Podezření na kupčení s hlasy v Krásném Březně prověřila i policie. „Přijali jsme oznámení od předsedy volební komise, kterému bylo podezřelé že do volební místnosti přišlo najednou dvacet lidí. Policisté to prověřili a nadále se budou věcí zabývat,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek s tím, že je to zatím jediné oznámení. Co se týká podezření na nezákonnou agitaci v souvislosti s volebním automobilem hnutí Čisté Ústí, pouze sdělil, že v souvislosti s tím policisté nezahájily úkony v trestním řízení.

18.10 Františkov nad Ploučnicí - Ve Františkově nad Ploučnicí si voliči podávají kliku od dveří. Účast je tu již zhruba třicetiprocentní.

Volby ve Františkově nad Ploučnicí.Zdroj: Deník/Jitka Vepřovská

18.00 Jirkov - Zájem voličů zaznamenávají i ve volební místnosti na základní umělecké škole v Jirkově. Podle předsedy komise Jiřího Součka už čekali voliči před síní před 14 hodinou. Voličů pak přichází k volebním urnám k večeru zhruba stejný počet jako v brzkém odpoledni. „Vypadá to, že asi voliči chtějí něco v Jirkově změnit,“ okomentoval dění předseda volební komise Jiří Souček.

17.50 Ústí nad Labem, Mostecko - Kriminalisté v Ústí nad Labem  prověřují údajné dopisování na kandidátní listiny a texty na billboardech dvou hnutí. V jednom případě na Mostecku policisté zahájili podle mluvčího Daniela Vítka trestní řízení kvůli podněcování k nenávisti.

17.40 Chomutov - Před volebními síněmi v chomutovských školách voliče mírně překvapila přítomnost strážníků městské policie. „A umíte se prát?“ testoval jeden z příchozích strážnici Hanu Patočkovou. S úsměvem přisvědčila. „Jsme na všech stanovištích, kdyby chtěl někdo dělat rozbroje,“ vysvětlila dalším tazatelům, kteří se trousili chodbou k volební místnosti.

Komunální a senátní volby 2018 v Chomutově.Zdroj: Deník / Miroslav Rada

17.30 Žatec - O zdárný průběh voleb se v okrese Louny starají stovky lidí ve volebních komisích. K těm nejstarším patří 91letá paní Ludmila Hanušová, členkou komise je v Základní škole Komenského alej v Žatci. „U voleb jsem podruhé, poprvé jsem byla v letos v lednu u prezidentských. Celý život jsem pracovala jako ekonomka, hodně dlouhou dobu na ministerstvu obchodu. Byla jsem členkou legislativní rady vlády. Pečlivosti, která je u voleb důležitá, hlavně pak při počítání hlasů, jsem se naučila při své profesi,“ sdělila. V Žatci bydlí asi dvacet let. Její syn Jaroslav Hanuš je známý český režisér, v Žatci natáčel seriály Náměstíčko a Náves. „Syn bydlí v Čerčanech u Prahy. Je tam radním, znovu kandiduje. Já bych šla do politiky, kdybych byla tak o třicet let mladší. Asi by mě to bavilo,“ řekla. 

91letá paní Ludmila Hanušová ječlenkou komise v Základní škole Komenského alej v Žatci.Zdroj: Deník / Petr Kinšt

17.25 Děčínsko - V Benešově nad Ploučnicí i Heřmanově na Děčínsku probíhají komunální volby standardně. Voliči chodí průběžně volit, například v Benešově tu je oproti přeplněné místnosti o senátních volbách poměrně prázdno. V Heřmanově voliči volí v kulturním zařízení, kde se v části nachází hospůdka. V pátek v 16.45 hodin tu byla volební účast 18 procent.

17.15 Bílina - V Bílině na možné ovlivnění boje o radnici poukázaly dvě strany. Na policii se obrátili zástupci ANO a Bílinských sociálních demokratů (BSD). „Podle našich informací bude po dobu voleb Bílinu obcházet několik desítek osob, které budou za hlas nabízet od 500 do 800 Kč a odvoz taxi zdarma. V panelovém sídlišti se ve velkém ztrácely volební lístky, zřejmě aby byly předem vyplněny a připraveny pro tyto účely,“ píše na svém profilu bílinská BSD.

17.10 Mostecko - V příhraničních vískách Brandov a Nová Ves v Horách na Mostecku lidé chtěli volit už před 14. hodinou a průběžně stále přicházejí. Zájem o hlasování oživilo v Krušných horách krásné bezmračné počasí s 22 stupni °C na slunci. V Nové Vsi během první půlhodiny odhlasovalo 34 lidí a další přicházeli. Dorazili i klienti ústavu sociální péče.

17.00 Lounsko, Žatecko - Někde jsou volby pouhou formalitou. Například v Brodci. V malé obci nedaleko Loun kandiduje sedm lidí, stejný počet je míst v zastupitelstvu. Zvolený tedy bude každý. Zajímavostí je, že pět ze sedmi kandidátů jsou ženy. Dosavadní starostka Graziella Mlýnková už nekandiduje, v čele obce s osmi desítkami obyvatel tak po volbách stane někdo jiný.

16.50 Chomutov - K volební urně už přišel i bývalý primátor Chomutova Daniel Černý. Na svém FB veřejně vyjádřil podporu kandidátu do Senátu Přemyslu Rabasovi. Sám Černý kandiduje v komunálních volbách také, za Hnutí Pro!Chomutov.

16.40 Jirkov - I letos odvolí nejstarší obyvatelé kraje, kteří přesáhli sto let. Podle statistik České správy sociálního zabezpečení bylo k poslednímu červnu v rámci kraje 29 osob takto požehnaného věku. Zcela nejstarší obvyvatelkou nejen Chomutova, ale i celého Ústeckého kraje, je 107letá Bohuslava Nobilisová, o kterou pečují v Domově pro seniory na Písečné. Tentokrát už se ale voleb neúčastní. Nejstarší voličkou tak zřejmě v okrese bude 102letá Františka Votavová z jirkovského Domova pro osoby se zdravotním postižením U dubu, která podle svých slov nevynechala jediné volby od konce druhé světové války. I tento pátek ji navštívili komisaři s přenosnou urnou na volební lístky.

Komunální a senátní volby 2018 v Chomutově.Zdroj: Deník / Miroslav Rada

16.30 Chomutov - K volbám v Chomutově energicky dorazila také Zdena Petráková, která se do města vrátila po čtyřiceti letech z lázeňských Poděbrad. „Jsem tu teprve druhým rokem, ale jsem příjemně překvapená, kolik se toho udělalo pro lidi. Jen to mě mrzí, že je centrum mrtvé a kromě farmářských trhů se tam nic neděje. A koho volím? Neřeknu,“ odkráčela s úsměvem. 

16.20 Teplice - Na Teplicku panuje zatím klid. První voliči se nahrnuli hned s úderem druhé hodiny. Nyní chodí spíše namátkově. Další nápor se očekává okolo 17. hodiny, až začnou lidé chodit z práce. Odvoleno mají již někteří favorité voleb. Primátor a senátor Jaroslav Kubera se dostavil jako tradičně s manželkou. Jeho rival v souboji o primátorské křeslo Jakub Mráček dorazil také v doprovodu manželky, ale i malé dcerky. Odvolil také kandidát do Senátu a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

16.15 Benešov nad Ploučnicí - V Benešově nad Ploučnicí probíhají podle reportérky Deníku, která je přímo na místě, volby v naprostém klidu. Oproti prezidentské volbě je ale zájem voličů výrazně nižší.

16.05 Litvínov - V Litvínově odvolila starostka Kamila Bláhová (ANO). Hlasovala v hamerské základní škole, kde má svůj volební okrsek. Politička kandiduje za ANO podruhé v životě, v roce 2014 kandidovala jako nováček a hned ji zastupitelstvo zvolilo starostkou. 

V Litvínově odvolila starostka Kamila Bláhová.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

15.55 Žatecko, Lounsko - V prvních hodinách po otevření volebních místností je účast tradičně silnější. Potvrzují to v Žatci. "Lidi docela chodí, je to tak většinou při všech volbách, že ze začátku jich chodí dost," řekla Deníku Zdeňka Pincová, zapisovatelka žateckého sedmého volebního okrsku. Již před otevřením čekali u dveří tři nedočkavci. Také další žatecké okrsky hlásí, že v úvodu mají práce docela dost.

15.50 Ústí nad Labem - Podivný průběh voleb zaznamenala volební komise v ulici Dr. Horákové v Krásném Březně v Ústí. Zhruba tři desítky lidí z jednoho vchodu přišly ve stejný čas odvolit do zdejší volební komise. „Přišel celý vchod, který v životě volit nebyl. Venku stálo auto a bylo vidět, jak je vozí,“ řekla zapisovatella komise. Policie se prozatím k věci nevyjádřila. Podezřelé auto zaznamenal jeden z kolemjdoucích. 

Podezřelé auto zaznamenal jeden z kolemjdoucích.Zdroj: čtenář Deníku

15.45 Most - Občanský neklid v Mostě zaujal britskou veřejnoprávní televizi Channel 4, která minulý týden natáčela ve městě reportáž. Bude součástí seriálu krátkých dokumentů o vzestupu rasismu a xenofobie v Evropě. Deník letos v červnu popsal kontroverzní výroky vůči Romům na veřejném zasedání mosteckého zastupitelstva, kam se chce po říjnových volbách dostat celkem 12 politických seskupení. 

15.35 Rumburk - V DK Střelnice, kde je jeden z volebních okrsků v Rumburku, přišla volit 97letá volička. Vedení městského úřadu rozváží členům volebních komisí jako občerstvení hroznové víno; v neděli odpoledne dostanou ke sčítání svačinu. Volební účast se po první hodině pohybovala ve městě kolem šesti procent.

15.30 Žatec - V Žatci letos zaznamenali o účast ve volebních komisích malý zájem. „Dřív se nám zájemci sami hlásili dopředu, teď jsme je museli sami hledat formou inzerátu. Všechna místa ve volebních komisích jsme ale nakonec zaplnili,“ sdělila tajemnice žatecké radnice Helena Šmeráková. Letos čekají na členy volebních komisí vyšší odměny. Zvýšily se ze 1300 na 1600 korun. Předsedové dostanou 2200 korun. O čtyři stovky víc než v minulých volbách.

15.20 Lounsko - V okrese Louny může přijít k volbám necelých 70 tisíc lidí. Celkem se bude v pátek a sobotu volit v 70 městech a obcích okresu Louny, které mají vlastní samosprávu. Tentokrát se volí všude. Před čtyřmi lety se komunální volby nekonaly v Úhercích, kandidátku se tam totiž vůbec nepovedlo sestavit. Komunální volby se v této malé obci na Lounsku konaly až o rok později. 

Jan Čermák (Volba pro město) skládá slib zastupitele do rukou Radovana Šabaty (vlevo). Mezi nimi tajemnice města Renáta Čapková, vpravo končící místostarostka Edita Hořejší (ODS)
Volby v Lounech vyhráli, vládu nevytvořili. Jak to bude teď?

15.10 Teplicko - Mezi volebními místnostmi vynikají ty, které lze označit spíše za kuriózní. V Hudcově taková v minulosti byla v rodinném domku na náměstí. Komise vítala voliče v domáckém prostředí v hale v přízemí. Pohodlná vínová rohová sedačka pak přišla ke slovu ve chvíli, kdy se místnost uzavřela a komisaři začali sčítat hlasy. V Sobědruhách, což je na opačném konci lázeňského města, si mohou voliči prohlížet sportovní poháry či požární techniku. Urna je totiž v hasičské zbrojnici. 

15.00 Štětí - Nad souběhem dvou voleb komisaři nejásají. Ty komunální jsou kvůli možnosti křížkovat své favority napříč stranami a sdruženími obávané. Zkušená volební komisařka ze Štětí ale strach nemá. „Bála bych se možná při stoprocentní účasti. Seděla jsem ve volebních místnostech několikrát a nikdy jsem nezažila žádné problémy,“ říká Markéta Žižková Weberová. 

Místostarostu Litvínova Milana Šťovíčka doprovázel u voleb syn Martin.Zdroj: Deník/Martin Vokurka14.55 Litvínov - Místostarosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN) odvolil ve Schola Humanitas, kde je "jeho" okrsek 11. Politika doprovázel jeho syn Martin. 

14.50 Ústí nad Labem - Provoz oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel v místech, kde jsou vydávány občanské průkazy, bude zajištěn tentokrát po celou dobu konání komunálních voleb. Průkaz zde tedy bude možné vyřídit nejen v pátek 5. října od 14 až do 22 hodin, ale také ještě i v sobotu 6. 10. od 8.00-14.00 hodin.

14.45 Dubí - Na bezproblémový průběh voleb v Dubí dohlíží tamější městská policie a státní policie. „Společně se státní policií budeme objíždět volební místnosti. V terénu bude o jednu hlídku navíc,“ řekl velitel MP Dubí Tomáš Pykal. Na voliče v Dubí čeká pět volebních místností, celkem je tam 7 okrsků. V komunálních volbách voliči vybírají ze šesti stran a hnutí: ČSSD, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, KSČM, Nezávislí, Pro Dubí a Severočeši-Dubí. 

14.40 Litoměřice - Rušno bylo v pátek hned od 14 hodin na městském úřadu v Pekařské ulici v Litoměřicích. Mladí, staří, v kvádru i v křiváku, manželé po zlaté svatbě, otcové se syny… „Co to tu je, fronta na banány?“ glosoval nával ve 2. volebním okrsku pamětník minulého režimu. „Asi jsme disciplinovaný okrsek,“ krčila rameny jiná volička. Na chatu nespěchala, ale vařit ano. Komisaři se nestačili otáčet, dvě plenty byly málo, volební urna si neodpočinula. Volby v okresním městě se rozjely, na hlasy čekají v dalších 29 volebních místnostech po celých Litoměřicích. 

14.35 Mostecko - V okresu Most kandiduje v komunálních volbách celkem 1 470 lidí, z toho 39 procent žen. Mezi kandidáty je devatenáct obyvatel, kterým je 18 nebo 19 let. Zajímavé je, že nejpočetnější skupinou podle věku jsou senioři. Na Mostecku kandiduje 300 lidí starších 60 let. Pro srovnání: ve věkové kategorii 35 – 39 let je jen 141 kandidátů.  Nejstaršími kandidáty v okrese (věk 87 let) jsou Dalibor Brynda z Mostu (ČSSD) a Štefan Sárička z Chrámců (SOUSEDÉ). Nejmladšími kandidáty jsou 18letí studenti: Jakub Vaňo z Lomu (OMMO), Martin Vališ z Bečova (SNK), Karolína Nodesová z Mostu (Piráti a Zelení), Štěpán Kubičina z Litvínova (ODS), Tomáš Čapek z Litvínova (SNK – ED), Šárka Bendová z Braňan (Sdružení pro společný rozvoj obce Braňany) a Miroslav Adamec z Litvínova (Hnutí za zrovnoprávnění maminek).

Ilustrační foto.
Co slibují strany v Mostě? Peníze, nádraží, plot i zelené střechy

14.30 Benešov nad Ploučnicí - Nejstarší kandidát v Ústeckém kraji je Alexandr Čapský z Benešova nad Ploučnicí na Děčínsku, kterému je 93 let. Je o rok mladší, než dva nejstarší kandidáti v ČR vůbec. Těmi jsou Zdeněk Bečka, který kandiduje v Turnově, a stejně stará Vlasta Moravcová z Karlových Varů.

14.25 Všehrdy - Z komunálních voleb jsou vyloučeni odsouzení, protože nemají možnost volit v místě trvalého bydliště. Zájem o volby do Senátu ale není ve věznici Všehrdy zanedbatelný.  „Z celkového počtu 84 odsouzených, kteří mohou volit v tomto volebním obvodu chce volit 31 odsouzených,“ uvedla mluvčí věznice Bronislava Vetešníková.

14.20 Chomutovsko – Ani tyto volby nejsou překvapením, pokud jde o zastoupení mužů a žen na kandidátních listinách. Podobně jako před čtyřmi lety, je jejich podíl jen o málo vyšší, než třetinový. Žen s ambicemi vstoupit do politiky je v okrese 782, mužů 1381. Ženy se co do počtu prosazují spíše v menších obcích. Více než polovinu zaujímají na kandidátkách v Hrušovanech, Chbanech a Křimově, přes úctyhodných 77 procent v Domašíně. Přesně vyrovnaný poměr zástupců obou pohlaví mají v Pětipsech, Pesvicích a ve Všehrdech.

14.15 Ústí nad Labem, Jirkov – Co spojuje Jirkov se zhruba dvaceti tisíci obyvateli a krajské město Ústí nad Labem? Nejvyšší počet politických stran a hnutí, které se přihlásily do komunálních voleb. V Ústí jich mají patnáct, v malém Jirkově se bude drolit pozornost voličů mezi čtrnáct stran. 

Volby. Ilustrační snímek.
Jak správně vybrat starostu? Přinášíme volební manuál v osmi bodech

14.10 Lounsko, Žatecko - Někteří starostové, hlavně u menších vesnic, už avizovali, že ve svých funkcích končí. Například Petr Kvítek ze Žiželic na Žatecku. V listopadu mu bude 65 let, v čele obce stojí od roku 1986, tedy 32 let. Polovinu života. Patří tak k nejdéle sloužícím starostům v republice. „Do zastupitelstva kandiduji, ale už žádnou funkci vykonávat nebudu. Nechám to na mladých. Starostování mě už přestalo bavit, je to teď hodně o byrokracii, papírování neustále přibývá,“ řekl.

14.05 Ústecký kraj - Pro volby do obecních zastupitelstev se nevydávají volební průkazy, není totiž možné hlasovat na zastupitelských úřadech či konzulátech. Hlas mohou vhodit voliči jen v místě trvalého bydliště. Naopak do senátních voleb je možné si volební průkaz vyřídit. Na Chomutovsku byl ale zájem poměrně nízký. „Vydali jsme dohromady čtyři volební průkazy, z toho dva pro volbu do prvního kolo a dva do druhého, vypočítává Pavlína Bláhová, vedoucí odboru vnitřní správy klášterecké radnice. Chomutov vydal dle sdělení radnice voličských průkazů 9. V Kadani měl zájem volit mimo své trvalé bydliště jeden člověk. 

14.01 Rumburk - S úderem 14. hodiny odvolil starosta Rumburku Jaroslav Sykáček. "Teď vezmu psa a půjdu se projít do lesa," řekl starosta po odvolení na Základní škole U Nemocnice, kam krátce po 14 hodině  pozvolna přicházeli první, většinou starší voliči.

14.00 Ústecký kraj, Děčín - Komunální a senátní volby 2018 právě začaly. Na mnoha místech kraje ještě před otevřením volebních místností přešlapovali nedočkavci, kteří chtěli odvolit jako první. „Ještě musíte počkat,“ nepustil krátce před 14. hodinou předseda komise Karel Hejný nedočkavé voliče do volební místnosti na střední škole v Ruské ulici v Děčíně. Ještě před jejím otevřením totiž na chodbě před třídou, která se na dva dny proměnily ve volební místnost, postávalo několik. Někteří dokonce chtěli již do volební místnosti vstoupit

13.55 Děčínsko - Na správnost voleb budou dohlížet okrskoví komisaři ve 151 volební místnosti. První výsledky z větších měst je možné očekávat v brzkém večeru. Před čtyřmi lety nejdříve mezi městy sečetli výsledky ve čtyřtisícovém Benešově nad Ploučnicí, tam bylo jasno okolo půl deváté večer. V Děčíně se čekalo na výsledky až do noci. Ještě ve 23 hodin chybělo sečíst dva okrsky. 
Volby zaměstnají na celý víkend nejen více než tisíc komisařů, ale i desítky dalších lidí především na radnicích, ale také na Českém statistickém úřadu. Například v Děčíně, kde v okrscích usedne 636 komisařů, se bude volbám  na magistrátu během víkendu věnovat téměř dvacet lidí, v předchozích týdnech na nich pracovalo devět lidí. 

13.50 Teplicko - Policie již prověřuje skokové navýšení obyvatel horské obce Moldava. Za poslední dny se horská obec „rozmnožila“ o 17 osob, což činí 20 % z původního počtu voličů. Podle společného prohlášení strany SNK Pracujeme pro Moldavu a Volby Pro Moldavu, tak může být zásadně ohrožen demokratický průběh voleb v obci. „Situace je natolik čitelná a natolik charakteristická pro jednu ze stran, že zbylé dva subjekty dosud soupeřící na základě zkušeností s obdobnou situací v minulých a předminulých volbách spojily své úsilí a budou se proti volebním podvodům bránit trestním oznámením a následným napadením výsledků voleb,“ píše se v prohlášení stran. Podobně se před lety voliči na Moldavě už jednou „rozmnožili“. K trvalému pobytu se tam tehdy přihlásilo 41 lidí, které místní neznali. Ti proto požádali ministerstvo vnitra, aby na situaci dohlédlo. Řešila to policie i soud, volby ale tehdy zůstaly platné. Příchozí získali svou novou adresu v místním hotelu. Jeho majitel tvrdil, že tam přihlásil pouze své zaměstnance.

Moldava v Krušných horách. Ilustrační foto.
Počet obyvatel Moldavy vyskočil o desetinu. Pravděpodobně kvůli volbám

13.45 Teplicko, Ústí nad Labem - Před čtyřmi lety provázela komunální volby v kraji řada afér. Například výsledky voleb ve třech městech a obcích na Teplicku řešil před čtyřmi lety soud. V Háji a Košťanech nakonec zůstaly platné. V Bílině se opakovaly a nechybělo málo, aby šli voliči k urnám dokonce potřetí. Podobná podezření se objevovala i na dalších místech kraje, například v ústecké čtvrti Předlice.

13.40 Chomutovsko, Teplicko - V některých obcích nebudou volby příliš velké překvapení. Na Měděnci kandiduje jen jediná strana, Občané, my a budoucnost. V jejím čele stojí starostka Valérie Marková. Jedna strana kandiduje také v Loučné pod Klínovcem. Sdružení nezávislých kandidátů Za Loučnou a Háj krásnější vede současná starostka Jana Müllerová. Na výběr jen z jedné kandidátky (Pro vzájemné porozumění na venkově) mají i obyvatelé Chban. Starostovské křeslo by opět mohl obhájit Jiří Hoření. Také v Lukově na Teplicku kandiduje jediná strana, Za krásnější Lukov a Štěpánov. V jejím čele stála doposavad Olga Hrabáková. Do letošních voleb ale už nešla. „Mám za sebou 16 let v úřadě. Je čas místo přenechat mladším,“ komentuje své rozhodnutí odejít z politiky 67letá dosluhující starostka obce s nejmenším počtem obyvatel na Teplicku. Kdo z jejích kolegů bude dál zastávat funkci čelního představitele obce nekonkretizovala. 

13.35 Most - Hlasovací lístky v úřední obálce se válely v mostecké Dobnerovce. Jedná se o sociálně vyloučenou lokalitu poblíž centra Mostu, kde radnice zakázala doplatky na bydlení. V roce 2014 byla v tomto problematickém okrsku volební účast jen 9,59% (celková byla v Mostě 32%). 

Hlasovací lístky v úřední obálce se válely v mostecké Dobnerovce.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

13.30 Děčínsko - V okrese Děčín se do volebního boje postavilo 2 391 kandidátů, z nichž dvě třetiny tvoří muži. Nejvíce zájemců o práci v zastupitelstvech je mezi seniory, těch je mezi kandidátky více než pětina. Naopak téměř žádný zájem o komunální politiku je u lidí do 19 let, takových kandidátku je v celém okrese jen dvanáct. Mezi nejmladším a nejstarším kandidátem na Děčínsku je propastných 75 let. Kandiduje totiž pětice osmnáctiletých, na opačném pólu je pak Alexandr Čapský, který v 93 letech kandiduje za komunisty. Průměrný kandidát je tak muž ve věku 48 let.

Vilsnická spojka v Děčíně.
Radnice skládá účty: splacené dluhy, neopravené školy či oprava Podmokel

13.25 Chomutovsko – Na Chomutovsku kandiduje 2160 lidí, kteří by rádi rozhodovali o budoucnosti svého města či obce. Téměř pětina připadá na šedesátileté a víceleté kandidáty, zhruba po patnácti procentech mají čtyřicátníci v kategorii od 40 do 44 let a od 45 do 49 let. Průměrný věk kandidáta na Chomutovsku tak lehce přesahuje 47 let. Třígenerační rozdíl dělí nejstarší a nejmladší kandidáty, kteří by rádi uspěli v komunálních volbách na Chomutovsku. Nejstarší je 85letý Jiří Pop z Kovářské na kandidátce KSČM. Nejmladších, teprve osmnáctiletých kandidátů, je hned sedm. Jeden kandiduje v Kadani za Českou pirátskou stranu, další tři v Chomutově: dva za ODS, jedna za KSČM. Také v Klášterci se vynasnaží o přízeň voličů tři studenti, a to v řadách Strany soukromníků ČR, ANO 2011 a Občanů ČR. 

13.20 Teplicko - Z komunálních voleb jsou dle zákona vyloučeni odsouzení v teplické vazební věznici, protože nemají možnost volit v místě trvalého bydliště. Mohou si ale vybrat svého senátora. „Zájem o to projevily dvě desítky tamních lidí, které jsme zapsali do zvláštního seznamu pro volební komisi. Ta do věznice půjde s přenosnou urnou,“ uvedla Eva Michálková z teplického magistrátu. 

13.15 Lounsko, Žatecko - Než se otevřou volební místnosti, pojďme trochu nahlédnout do statistik. V okrese Louny kandiduje celkem 2559 lidí, z nich lidé vyberou přibližně 650 nových zastupitelů. Zvolený tak bude zhruba každý čtvrtý kandidát. Někde je šance na zvolení vysoká, jinde je konkurence větší. Před čtyřmi lety v celém okrese Louny kandidovalo 2820 lidí. Tedy o poznání více. Zájem lidí angažovat se ve vedení sídel obecně klesá, těžko se sestavují kandidátky hlavně v menších vesnicích. Ale i ve městech zájemců ubývá. Například v největším městě okresu, v Žatci, je letos 12 kandidátek. V roce 2014 jich bylo o dvě více.

Do voleb jde na Lounsku, Žatecku a Podbořansku 2559 zájemců

13.10 Ústí nad Labem - Po Ústí nad Labem projíždí vůz hnutí Čisté Ústí a za pomoci amplionů vybízí k volbě tohoto hnutí. „Projel mi kolem kanceláře v domě, kde je volební místnost, což by asi být nemělo,“ poznamenal Ústečan, který z obav o sebe a své blízké kvůli spojování hnutí s nacionalisty chtěl zůstat v anonymitě. „Samozřejmě o propagaci vím. Ale my už končíme a pokud neprovádíme agitaci u volebních místností, mělo by být všechno v pořádku. Mimochodem, byli jste hodně rychlí se zveřejněním návštěvy Mariana Kotleby, ani jsem to nečekal,“ řekl na adresu redaktorů Ústeckého deníku. Kotleba je bývalý župan (hejtman) banskobystrické župy, spojovaný s extrémisty. O agitaci byla informována PČR. „Obdrželi jsme oznámení, že po Neštěmicích projíždí popisovaný automobil. Vypátrali jsme ho zaparkovaný v centru města bez řidiče. I těmto věcem se věnujeme a záležitost prověříme,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová na adresu agitačního vozidla hnutí Čisté Ústí.

Kotlebova dodávka v Ústí nad Labem v městské části Klíše.
Po Ústí jezdí dodávka krajně pravicové strany Mariana Kotleby, podporuje Vandase

13.05 Most, Děčín - Volební novinkou v Mostě je internetová mapová aplikace. Po zadání adresy trvalého pobytu, volič zjistí adresu volební místnosti, číslo svého volebního okrsku a telefonní kontakt na okrskovou volební komisi. Podklad map lze měnit. Aplikace na webových stránkách města také obsahuje odkaz na podrobné informace o volbách. Tuto službu nabízí v Děčíně již několik let. 

13.00 Teplicko, Chomutovsko, Litoměřicko - Jednou ze zajímavostí letošních voleb je shodný počet devíti kandidátů ve všech třech okresech, kde probíhají také senátní volby. Na Teplicku tak mohou lidé volit kromě stávajícího senátora a primátora Teplic Jaroslava Kubery (ODS) také podnikatele Tomáše Zíku (KSČM), krizovou manažerku Terezu Holovskou (Správ občanů Zemanovci), starostu Bystřan Ivana Vinického (ČSSD), ekonoma Josefa Bartu (Občané České republiky), dobrovolného hasiče Jana Zahradníčka (SPD), manažera Pavla Šedlbauera (TOP 09), ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmanna (Senátor 21) či bývalého kněze Eugena Sigismunda Freimanna (Rozumní).
V okrese Chomutov kandidují: Roman Brand, který je bez politické příslušnosti, Elvíra Hahnová (SPD), Martina Chodacká (ANO 2011), nezávislý kandidát Petr Jano, Jaroslav Krákora (ČSSD), Přemysl Rabas, který je bez politické příslušnosti a kandiduje za SEN 21, Ota Staňo (PRO zdraví a sport) a Jaroslav Zahrádka (ODS). Senátorské křeslo bude obhajovat Václav Homolka (KSČM).
Nejvíc rozruchu na Litoměřicku vzbudila kandidatura nepravomocně odsouzeného exhejtmana Davida Ratha za Českou suverenitu. Že se Rath pouze snaží získat imunitu, zní například z SPD. Ta má vlastního kandidáta, podnikatele ve stavebnictví z Litoměřic Františka Novotného.
Rathova kandidatura budí emoce i u dalších kandidátů. „Ten člověk permanentně lže soudu, médiím i veřejnosti,“ upozornil podnikatel Libor Uhlík, který kandiduje za hnutí Senátor 21. Dalšími kandidáty jsou exposlanec Josef Šenfeld, který do senátu chce za KSČM. Další dva kandidáti jsou lékaři. Gastroenterolog Ondřej Štěrba chce do Senátu za ANO, dětský kardiolog Miroslav Jiránek za PRO Sport a zdraví. Roudnická nemocnice, která je kvůli soudnímu sporu spolumajitelů pod nucenou správou, leží na srdci 40letému Janu Vondroušovi z Bohušovic. Kandiduje za nové politické hnutí NE-VOLIM.CZ. Jediným nezávislým kandidátem je exministr školství Josef Dobeš.

David Rath je opět v Litoměřicích, tentokrát ne ve vězení, ale jako kandidát na senátora za Litoměřice. V pondělí odpoledne proběhla improvizovaná tisková konference v parku u vazební věznice, kde strávil Rath téměř rok.
FOTO: David Rath chce do Senátu. Kandidaturu podal v Litoměřicích