Chomutovský deník bude průběh voleb sledovat v online reportáži. Další pak započneme po skončení voleb, kdy budeme objíždět volební štáby a zachycovat atmosféru u vítězů i poražených. 

Kromě aktuálních událostí vám v reportáži poskytneme také několik statistických a zajímavých údajů.

Naše pozornost se upne zejména na velká města - Chomutov, Jirkov, Kadaň, Klášterec nad Ohří a Vejprty. Nevynecháme ale ani vesnice, přestože v sedmi už je jasno, která strana vyhraje (čtěte ZDE)

Volby do zastupitelstva jsou trochu složitější, protože nemusíte dát hlas jen jedné straně. Pokud máte pochybnosti, jak správně volit, koukněte se ZDE. Volební místnosti budou otevřeny v pátek do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pokud budete mít nějakou zajímavou zprávu nebo jakoukoli fotografii z voleb, pošlete nám ji! Zařadíme ji do naší reportáže. Kontakt: chomutovsky@denik.cz, 602 210 373

ONLINE REPORTÁŽ:

14.00 - Volby končí. V Chomutově je provázel poměrně významný skandál s možným kupováním hlasů, na ostatních místech okresu se zdá, že proběhly v klidu. My naši online reportáž přesouváme do druhé části, kdy budeme sledovat sčítání výsledků a informovat o všem podstatném.

13.22 - Druhý den voleb je o poznání klidnější. Uvidí se však, jakou dohru bude mít podezření na kupování hlasů na Písečné. Trestní oznámení je jedna věc, zatím však žádná strana ani hnutí nehlásí, že by podala návrh na neplatnost voleb. O té by rozhodoval soud. V minulých volbách se takto opakovaly volby ve třech okrscích Jirkova (více ZDE).

11.32 - Menší zájem je o volby ve vesnicích, kde kandiduje jedna strana. Třeba v Bílencích hlásili před polednem, že zatím přišlo zhruba 38% voličů. Inu, alespoň to bude mít volební komise brzy za sebou, ve velkých městech budou hlasy počítat jistě do noci…

11.17 - Volební komise v menších obcích hlásí klidné volby a poměrně vysokou účast. Třeba ve Spořicích ji odhadují na 60 až 70 %, v Málkově ji mají spočítanou přesně na 64,8%. A další lidi ještě přidjou. "Zrovna teď máme místnost plnou," hlásila členka volební komise. I v Blatně, kde zatím přišlo volit něco přes padesát procent lidí, také ještě čekají, že přijdou. "Hodně lidí chodí ještě po obědě," ví ze zkušenosti předsedkyně komise. V Údlicích přišla doposud volit také zhruba polovina místních. 

11.04 - Včerejší "zábava" na Písečné má další pokračování. Ozvalo se sdružení PRO Chomutov. Ti, kdo v Chomutově nakupují hlasy chudých romských voličů, prý některým z nich tvrdí, že jdou volit hnutí PRO Chomutov a konkrétně mladého Roma Davida Ištoka. Organizátoři nákupu údajně lidem tvrdí, že jejich volba pomůže tomu, aby byl Rom na radnici. "David Ištok je společensky úspěšný Rom na naší kandidátce a organizátoři nečestné akce jen zneužili jeho jméno k nalákání dalších úplatných voličů," uvedl Daniel Černý, lídr kandidátky PRO Chomutov. „Hnutí PRO! CHOMUTOV nemá s s nákupem hlasů nic společného, naše kandidátka společně se zástupci Iniciativy Nechceme žít v Palermu podala již trestní oznámení na maření voleb. David Ištok dnes půjde podat trestní oznámení pro pomluvu," dodal Černý. 

Víte že v Jirkově kandiduje nejvíc "přeběhlíků", tedy lidí, kteří před čtyřmi lety kandidovali za jinou stranu? Je jich 45, což je 13% ze všech kandidátů. Třeba v Chomutově jich je "jen" dvacet, v Klášterci nad Ohří 28 a v Kadani sedm. Nemusí jít o úplnou změnu politického dresu, někdo může kandidovat jako nezávislý, jen už pod hlavičkou jiného hnutí. Konkrétní lidi si můžete najít na zajímavé aplikaci Českého rozhlasu - ZDE. Stačí zadat název města.

9.45 - Volit byl i autor reportáže. V Jirkově v Základní umělecké škole měli dost volebních lístků i pro ty, kteří si nepřinesou vlastní, ale už skoro plnou volební urnu. Lístek do ní napoprvé ani nezapadl celý. "Musíte obálku hodit trochu šikmo," poradil jeden z členů volební komise. Zjevně jsem nebyl první. Druhý pokus byl úspěšný.

9.20 - Na Písečné u Roxy už není ani noha (jen pár pohozených kelímků od piva), akce byla zjevně jen páteční.

Sobota 8.00 -Ve všech městech a obcích se znovu otevřely volební místnosti. Budeme dění druhého dne voleb opět sledovat.

Jací byli porevoluční starostové Chomutova? Jaká byla jejich vláda, podle čeho si je lidé pamatují a co dělají dnes? Co by budoucímu primátorovi doporučil Karel Mrázek, Bohumil Bocian či Jan Mareš? Čtěte sobotní vydání Chomutovského deníku!

22.00 - Volební místnosti se zavřely. Zítra budou otevřené od 8 do 14 hodin.

První voličky na ZŠ Hornická.21.20 - Volební účast v Ústeckém kraji podle ČTK nepřesahuje 20 procent. Například v Chomutově přišlo necelých 15 procent voličů.

20.40 - Chomutovskému deníku se podařilo získat podobné informace i z dalšího zdroje. Hlasy prý neměly připadnout komunistům, ale jiné straně. Dozvěděl se to od policistů, u nichž byl také podat trestné oznámení. "Ale stranu jmenovat nechci. I policisté to měli spíš z druhé ruky, že členky volební komise slyšely pár lidí, jak se o tom baví," nechtěl spekulovat náš zdroj. "Postěžovali si také, že jim je to asi jasné, ale když přijdou dovnitř ROXY ve stejnokroji, tak toho samozřejmě moc nezjistí."

20.22 - Aktivisté z "Palerma" upřesňují své původní tvrzení ohledně účasti KSČM na akci na Písečné. Podle nich byla tato informace mylná. "Snažili jsme se přímo v terénu zjistit bližší informace. S těmi jsme seznámili také šéfa místní KSČM Jaroslava Komínka. Informovali jsme jej, že ačkoliv si většina z těch, kdo byli manipulováni, myslela, že jdou volit právě KSČM, skutečnost byla jiná," uvedla mluvčí iniciativy Tereza Dvořáková, aniž by "skutečnost" upřesnila. "S nově získanými poznatky seznámíme Policii České republiky," uvedla pouze. 

20.00 - Chomutovský deník se byl znovu podívat ke klubu Roxy. Stánek zmizel, také většina Romů už byla pryč. Jen pár jich postávalo před vchodem do klubu nebo na parkovišti. Daleko živěji bylo přes ulici, v klubu Džbán probíhala romská zábava. "Vstup: 50 Kč" stálo na tabuli venku.

19.35 - Policie potvrdila, že se zabývá trestním oznámením na možné ovlivňování voleb v Chomutově. "Více informací k tomu zatím říci nemůžeme, šetření je na začátku," dodala k tomu mluvčí policie Alena Bartošová.

19.20 - Podle Vladimíra Lichtenberka, zapisovatele jedné z volebních komisí, by mohla být letos u voleb větší účast. Členem volební komise je už počtvrté a volební účast se podle jeho zkušeností pohybovala vždy nad hranicí třiceti procent. „Předpokládám, že tentokrát bude účast vyšší. Odhaduji to podle intenzity volebních kampaní jednotlivých stran a hnutí. Takže uvidíme," řekl.

18.35 - Iniciativa Nechceme žít v Palermu oznámila, že již kvůli možnému kupování hlasů podala trestní oznámení. "Naším cílem je tu věc hlavně zastavit, znesnadnit kupčení a mezitím sbíráme informace a důkazy z terénu," napsali aktivité na svém facebooku.

Ve volbách do zastupitelstev měst a obcí celorepublikově kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. V Chomutově spolu s Karvinou kandiduje dokonce rekordních 38 % žen. Ženu jako lídra má však jediná strana - Nespokojení občané! Analýzu zpracovalo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

17.46 - Za první dvě hodiny komunálních voleb v Česku přišla k urnám v průměru téměř desetina voličů. Vyplývá to z vyjádření volebních komisařů oslovených ČTK. V Chomutově to bylo o něco méně. "Očekáváme, že lidi budou ještě přicházet tak, jak se budou vracet ze zaměstnání," řekla k tomu chomutovská mluvčí Šárka Schönová.

17.30 - Možné kupčení s hlasy prověřují policisté také v jiných částech Ústeckého kraje - Litvínově a v Lovosicích.

17.14 - Ve volebních místnostech na ZŠ Písečná, kam Chomutovský deník zavolal, prý žádné "podezřelé" hlasující nemají (jak to hlásí například v Ústí nad Labem - ZDE - příspěvek v čase 14.50)

Před klubem Roxy na sídlišti Písečná začala těsně před volbami romská zábava. Dochází tu ke kupčení s hlasy?17.07 - Romové na Písečné prý dostávají předvyplněné lístky se zaškrtnutým hlasem pro KSČM. "Od několika na místě přítomných lidí jsme dostali informaci, že akce je pod záštitou místní KSČM. Cena za hlas činí dle různých informací 200 nebo 400 korun. Hlasovací lístek nám ale nikdo z modré obálky nevyndal, a tak nemůžeme tuto informaci potvrdit," uvedla Tereza Dvořáková, mluvčí iniciativy v e-mailu médiím. Předseda místní KSČM Jaroslav Komínek tomu ani nechtěl věřit. "To myslíte vážně? Před chvílí mi někdo volal a já myslel, že je to provokace," divil se. "Každopádně je to nesmysl, tohle není naše taktika."
Ze svého facebooku iniciativa větu o spojitosti s KSČM později smazala.

16.16  - Jeden ze čtenářů nám napsal jeho pohled na situaci na Písečné: "Na místě jsem se byl rovněž podívat. Rozhodně nevím, jak pan šéfredaktor přišel k tomu, že "bílí" tam nejsou vítáni. Zvlášť když rozhodně nešlo o "stovky" lidí a rozhodně nebylo možné říci, že šlo výhradně o Romy, chceme-li už (zbytečně) zdůrazňovat kategorie lidí. Většina lidí (s několika z nich jsem hovořil) ani nevěděla, co tam dělají - a celou věc pojala jako společenský happening, během kterého si popovídá s přáteli."

15.00 - Chomutovský deník se byl podívat na Písečné, kde postávají stovky Romů. "Bílí" tam nejsou vítaní, jak se na vlastní kůži přesvědčil i reportér Chomutovského deníku. Byli jsme se podívat i uvnitř klubu. Kupčí se tu s hlasy? Více ZDE.

Na Chomutovsku kandiduje v čtyřiačtyřiceti obcích celkem 2 446 lidí, 1 540 mužů a 906 žen. Věkový průměr je 46 let, nejmladším (je jich několik) je osmnáct let, nejstarší kandidátkou je Anna Kuchařová, které je 86 let a kandiduje ve Výsluní.

Primátor Chomutova Jan Mareš u volební urny.14.19 - Ve svém volebním obvodu byl krátce po otevření místností na ZŠ Hornická volit i chomutovský primátor Jan Mareš (ČSSD - na snímku vpravo). Přišel sám. „Manželka je ještě v práci," objasnil. Volební výsledky bude sledovat doma. „Možná v sobotu večer vyrazíme někam do restaurace s lidmi, kteří se zapojili do kampaně a odvedli pořádný kus práce. Chceme jim tak poděkovat," uvedl.

14.00 - Otevřely se volební místnosti ve všech obcích. A samozřejmě odvolili první lidé, kteří už čekali před školami a úřady, kde jsou volební místnosti nejčastěji. Třeba Bohumila Karpelová. „Ne že bych byla do voleb nějak hrrr," vysvětlovala dvaasedmdesátiletá důchodkyně. "Ale byla jsem ve městě, nechtělo se mi už domů a pak znovu k volbám. Jsem totiž po infarktu a pohyb mě namáhá."

13.55 - Ještě před začátkem voleb prověřovala policie hlášení o možném kupčení s hlasy. V Chomutově na Písečné před klubem Roxy prý stojí stánek, kde by někdo mohl lákat především Romy k volbám. "Hlášení jsme prověřili, je tam hudební produkce, kterou povolilo město. Nemá to žádnou souvislost s volbami," uvedla policejní mluvčí Marie Pivková. Situace ale zřejmě nebude tak jednoduchá (viz příspěvek v 15.00).