„Chtěl jsem sledovat zastupitelstvo v přímém přenosu, ale zírala na mě jen bílá obrazovka," popisuje Jan Rödling, který chomutovskou politiku aktivně sleduje. „Zkoušel jsem i jiný počítač, prohlížeč… Nebylo tam ani napsáno, že přenos z technických důvodů nejede, nic."

Věta o technických problémech i s omluvou se u přenosu objevila asi až po hodině, kdy se všechno rozběhlo naplno. To bylo po čtvrté hodině.

Co se vlastně stalo? Přenos byl kvalitnější (ve vyšším rozlišení) než v jiných městech a proto také náročnější na rychlost sítě. A ta zpočátku nezvládala velký zájem lidí. „Původně přislíbená konektivita by dostačovala, ale zastavila se na tří čtvrtinách. Až když se nám jí společně s IT pracovníky města a dodavatelské firmy podařilo uvolnit, rozběhl se přenos naplno," říká Jiří Gaudl z firmy Ideafactory, která dodávala technologii pro přenos.

První problémová hodina tak některé lidí odradila. Hlavní přenos se zasekával, na youtube se dokola přehrávala krátká smyčka ze slibu zastupitelů, bez větších problémů bylo možné spustit pouhý zvuk bez obrazu.

Kvalitního přenosu se dočkali trpěliví a ti, kteří přišli k počítači později. Bylo jich přes sto šedesát. Mohli vidět obraz složený ze záběrů tří kamer v sále, čtvrté políčko zaplňovala tabule s výsledky hlasování. Na výběr byl hlavní přenos v nejvyšší kvalitě či stream na youtube, kde se dá kvalita nastavit, a také samotný zvuk v MP3. „Mrzí mě, že technické problémy provázely zrovna první zasedání," lituje Gaudl. Další přenosy ze zastupitelstev už by měly být bezproblémové.