Diskotéky a koncerty na Bandě, které hlukem obtěžují občany, jsou nezákonné.

Vyplývá to ze šetření kanceláře ombudsmana, na kterého se jako na ochránce práv obrátil jeden z Chomutováků. „Kolaudační rozhodnutí je nezákonné. Pořádání veřejných produkcí v areálu Banda je tak dle mého názoru v rozporu se zákonem,“ uvádí ve zprávě zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seidlová.


Úřad obešel zákon


Chybu podle ní udělal chomutovský stavební úřad. Obešel nařízení hygieny, která nepovolila hlasitou hudbu na Bandě a její podmínky nezačlenil do podmínek pro kolaudaci. Porušil tak zákon. Seitlová navíc dodává, že úředníci ignorovali hygienu opakovaně a účelově.

Chomutovský stavební úřad se závěry zprávy nesouhlasí a naopak tvrdí, že všechny podmínky hygieny převzal. Tedy pravý opak než ombudsman. Dále vinu shazuje právě na hygienu. „Pokud měli zástupci hygieny nějaké pochybnosti, mohli využít zákonnou patnáctidenní lhůtu pro odvolání,“ tlumočí názor úřadu mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Krajská hygienická stanice přitom podle svého vyjádření neměla jinou šanci, než kolaudaci schválit. Stavebník totiž tvrdil, že žádné hudební produkce v areálu nebudou. To dokazuje i zápis, který má ombudsman k dispozici.

Zástupcem stavebníka byla paradoxně firma MZ Engineers, která v té době patřila z poloviny Monice Zeman. Ta nyní šéfuje chomutovskému stavebnímu úřadu, který například rozhodoval o výši pokuty za nezkolaudovaný provoz Bandy pro společnost CV Relax, kterou řídí chomutovský zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík.

Zeman rovněž seděla, shodně jako Fojtík, v krajské regionální radě ODS, stejně jako vedení Chomutova. A právě to udělilo Bandě výjimku z „protihlukové“ vyhlášky a nezrušila ji ani po stížnostech občanů.


Rozhodne kraj


K samotné údajné nezákonnosti kolaudace město pouze podotýká, že ji rozřeší nadřízený správní orgán.
Tím je v tomto případě krajský stavební úřad. Od ombudsmana dostal podnět, spornou kolaudaci Bandy už řeší, ovšem rozhodnutí je možné očekávat spíše v řádu měsíců. Pokud zjistí porušení zákona, může kolaudaci Bandy zrušit.