Nové Město, kde se původně mělo konat běžecké lyžování a biatlon, ze seznamu vypadlo. Nahradí ho nedaleký Cínovec. Svaz lyžařů totiž areál v Novém Městě z technických důvodů nestihne připravit.

„Místo toho přišel s návrhem nové lokality, kterou je Cínovec, oblast golfového hřiště. Bylo nám garantováno, že v tomto prostoru je svaz lyžařů schopen soutěže uspořádat. V září by tam měla proběhnout homologace tratí," uvedl Štěpán Harašta, vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje, který zimní olympiádu dětí a mládeže pořádá a financuje.

Na golfovém hřišti vznikne dvoukilometrový okruh a střelnice. Krajští zastupitelé změnu sportoviště schválili na zářijovém zasedání. „Jsem přesvědčen, že město Dubí ve spolupráci s dalšími subjekty je schopno bezpečně zajistit vše, co je technicky zapotřebí k uspořádání těchto soutěží," ujistil zastupitele Petr Pípal, starosta Dubí, pod které Cínovec spadá.

Maskot Bambu

Sportovce a diváky bude po celou dobu olympiády, ale i před ní doprovázet originální maskot v podobě velké modré sněhové koule. Navrhla ho studentka litoměřického gymnázia Eva Tylová. „Maskot je světle modrý, má velké oči. Na sobě bude mít brusle a rukavice," popsala studentka.

Oficiální jméno mu lidé vybrali v anketě teprve na začátku září. „Je to Bambu. Na krajský úřad došla téměř stovka návrhů. Lidé se s maskotem opět brzy setkají, plánujeme hned několik akcí, kde se Bambu objeví," uvedla krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Hokej v Chomutově, lyžování na Klínovci

Zimní olympiáda dětí a mládeže se v Ústeckém kraji koná od 17. do 22. ledna. O medaile bude bojovat 1 500 mladých sportovců ze všech krajů republiky. Chomutov a Litvínov by měl hostit zápasy v hokeji, Most zase krasobruslení a rychlobruslení. Ve Ski areálu Klínovec proběhne snowboarding, alpské a akrobatické lyžování.

Dětská olympiáda je největší akcí svého druhu v Česku. Ve spolupráci s kraji ji Český olympijský výbor poprvé uspořádal v roce 2003. Zimní olympiáda se koná v sudých letech, letní v lichých.