Menší z nich byl sejmutý na začátku února. Na jeho místo přijde kopie obrazu italského barokního malíře Giovanni Lanfranca, který památku historicky krášlil. „Díla se zhostí výtvarnice Marie Svobodová, která již pro kostel sv. Ignáce vytvořila řadu obrazů a její rukopis malby sem velmi dobře pasuje,“ uvedl Alois Heger z chomutovského děkanství římskokatolické církve. Proto ji o vyhotovení obrazu církev požádala.

Práce to nebude jednoduchá. Malířka může vycházet jen z malé historické fotografie, na které je detail rozmazaný. Výjev má přitom přenést na plátno o rozměrech dva krát tři metry.

Petr Vaněk, majitel známého chomutovského papírnictví.
Bylo to fakt těžké, ale stále jsme tu. Díky lidem, říká šéf Papírnictví Vaněk

„Je na něm figura velebného starce – Boha, obklopeného anděly a oblaky. Na fotografii ale téměř zanikají,“ zmínila umělkyně. „Práce to bude těžká. Usnadňuje ji jen to, že tenkrát malíři pracovali podle kánonu, čili se velmi decentně opakovali třeba po dobu dvou set let. Když člověk žije mezi obrazy, knihami a jezdil do ciziny do galerií, tento program kostelů má nakoukaný,“ doplnila.

Hlavní oltářní obraz, který na délku dosahuje téměř šesti metrů, město předalo restaurátorům už v závěru ledna. Jedná se o dílo česko-německého malíře Vilém Kandlera a pochází ze druhé poloviny 19. století. Znázorňuje svatého Ignáce s žehnajícím Kristem a Pannou Marií i panoramatem Chomutova.

Obraz v polovině minulého století poničili vojáci, kteří ho používali jako terč a vyřezali z něj dominantní části jako je tvář svatého Ignáce, hlavičky andělů i pohledy na historický Chomutov. Žalostně vypadající torzo obrazu později mělo skončit na smetišti. Uschoval ho ale muzejník Radek Zozulák.

Stav oltářního obrazu z kostela sv. Ignáce posoudili odborníci.Stav oltářního obrazu z kostela sv. Ignáce posoudili odborníci.Zdroj: se svolením Chomutovské knihovny

Kostel má ve správě městská organizace Chomutovská knihovna. Právě z iniciativy jejího ředitele Bedřicha Fryče, který chtěl po svém nástupu řešit vzhled hlavní chrámové lodi, se následně spustily další události. Město rozhodlo, že dílo nechá restaurovat a už ho také předalo akademické malířce Mileně Nečáskové z Restaurátorské umělecké společnosti Brandl.

Kvůli doplnění chybějících částí se chce odbornice nejprve obrátit na muzeum, aby získala obrazovou dokumentaci. „Kdyby se žádná nenašla, museli bychom tato místa neutrálním způsobem doplnit za konzultací s památkovou péčí a zástupci města,“ nastínila restaurátorka. „U tváře sv. Ignáce byl ustálený způsob, jak ji zobrazovat. Byl to štíhlý muž s bradkou. Obtížnější bude doplnění městské veduty,“ podotkla. Jedná se o přesný výsek krajiny s pohledem na historické město.

Právě původní záměr města zrestaurovat hlavní oltářní obraz nadchl římskokatolickou církev. „Je to dominantní obraz celého kostela sv. Ignáce přímo také s vyobrazením jeho postavy,“ vyzdvihl děkan. Proto se církev připojila s tím, že zajistí doplnění horního díla, aby byl oltář ucelený.

Část areálu Válcoven trub, kde se natáčelo.
Do kin vtrhl film o zachránci Wintonovi. Točil se i ve válcovnách v Chomutově

Oba obrazy by měly být dokončené a osazené ještě letos. „Jsem rád, že se k městu připojila církev a velký oltář tak bude kompletní. Obrazy bychom veřejnosti rádi představili o první adventní neděli,“ uvedl náměstek primátora Chomutova pro oblast kultury Milan Märc.

Kostel je raně barokní památkou. Pojmenovaný byl po svatém Ignáci z Loyoly, zakladateli jezuitského řádu, který v Chomutově působil. Liturgickým účelům přestal sloužit v roce 1948. Následně byl poničený. Kostel patří římskokatolické církvi, dlouhodobě je však ve správě města, kterému slouží především jako výstavní a koncertní síň.

Mohlo by vás zajímat: Aquasvět v Chomutově jako černá díra na peníze. Po fasádě bude na řadě střecha

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová