V Jirkově bude pokračovat zvelebování Olejomlýnského parku. Po nedávné velké revitalizaci vznikne ve spodní části pod dopravním hřištěm pumptracková dráha a výcviková louka pro psy.

Nahoru dolů bez šlapání

Pumptrackovou dráhu mohou využívat cyklisté všech úrovní, všeho věku, s jakýmkoliv typem kola. „Jde vlastně o dráhu či menší okruh se zvlněným povrchem, na kterém se cyklista pohybuje díky pohybu připomínajícímu pumpu nahoru a dolů, tudíž nemusí vůbec šlapat," popsal dráhu jirkovský starosta Radek Štejnar.

Pumptrack slouží k nácviku a tréninku rovnováhy, bývá v bikeparcích, ve sportovních a rekreačních centrech, na hřištích u škol či školek a Jeden z okruhů dráhy se zvlněným povrchem (pumptrack). Ilustrační foto.na cyklostezkách. „Dráha bude samozřejmě podléhat veškerým bezpečnostním požadavkům a na udržování veřejného pořádku dohlédnou nové kamery, napojené na městskou policii," dodal starosta.

V současné době probíhá výběr projektu a firmy, která by pumptrack postavila. „Máme několik návrhů. Jedna z firem je tuzemská. Chceme aby trať mohl využívat každý cyklista. Podle toho vybereme její náročnost,"vysvětlil Štejnar. Na dráhu má město připravený milion korun.

Cyklistům se záměr pochopitelně líbí. „Milion korun? To je docela dost peněz na dobrý pumptrack," okomentoval plán jirkovské radnice zkušený biker Petr Miltner z Chomutova. Podstatnou roli bude v celkové ceně hrát i materiál, který firma na stavbu použije. „V každém případě je to pro cyklisty dobře," dodal.

Psí louka a záchod

O něco skromnější projekt je oplocená výcviková louka pro psy. Psi budou mít v parku cvičiště i záchod. Během letošního roku zde bude vyhrazen prostor přímo pro majitele psů a jejich zvířata. Součástí parku bude několik prvků pro výcvik psa, lavičky, psí pisoár a koše na exkrementy. Město na to má připraveno sto tisíc.

Před příchodem jara radnice vybere nejvhodnější místo, zatím jsou vytipovány dvě lokality. „Výcviková louka bude oplocena nízkým pletivem, aby měli pejskaři se svými miláčky prostor jasně vymezený," upřesnila Kamila Plzáková z odboru majetku města a útvaru investic Městského úřadu v Jirkově.

V tomto prostoru budou mít možnost majitelé čtyřnohých miláčků své svěřence trénovat. Bude tu několik možností výcviku, například na stanové překážce ve tvaru áčka, ve skoku přes překážku či skrz kruh. K těmto prvkům bude instalován i psí záchod, aby pejsci nechodili ke stromům. „V celém prostoru parku byly v minulém roce vysazeny mladé stromky, které je třeba nějak ochránit před psí močí, která by je zničila," dodal starosta Štejnar.

Předsedkyně kynologického klubu v Jirkově Jana Šedinová se novinku doslechla od Chomutovského deníku. „Slyším to poprvé, ale určitě je to dobrá zpráva. Ne každý chce totiž chodit cvičit k nám do klubu. Lidé si myslí, že je to jen pro ty, co chtějí závodit, ale i u nás je to pro každého," dodala Šedinová.