Většina peněz z dotace

Už nyní je jisté, že investice vyjde oproti předpokladům levněji. Zatímco odhad celkových nákladů činil asi 30 milionů korun, Skanska nabídla cenu 14,8 milionu korun. Je to nejnižší cenová nabídka ze všech osmi uchazečů v soutěži. „Finální částka však bude vyšší, výběrové řízení na dodavatele herních prvků do parku vypíšeme až v létě,“ upřesnila jirkovská místostarostka Dana Jurštaková.

Město i tak výrazně ušetří, na financování investice se podílí jen malou částí. Podařilo se mu totiž získat dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Evropské peníze pokryjí 85 procent celkových nákladů.

Cílem regenerace parku je vytvořit z lokality příjemné a vzhledné místo pro sportovní i rekreační vyžití obyvatel.

Výhodou je poloha

Park se rozkládá prakticky v centru města, lidé jej využívají k procházkám v každém ročním období. Projekt regenerace parku zahrnuje vybudování oboustranné cyklostezky, okruhu pro kolečkové brusle, několika samostatných herních ploch a dvou hřišť pro petanque. Přiláká jistě možnost jízdy na lanovce či protažení na lezeckých stěnách. Součástí investice je i oprava zchátralého dopravního hřiště. Park ozdobí nové lavičky, dřevěný altán či odpočinková vyhlídka na břehu rybníka. Na park se napojí cyklostezky, které v budoucnu ve městě vzniknou.

Do parku po celý rok

Park zůstane i po revitalizaci veřejnosti přístupný po celý rok, zahrádkářská kolonie zasahující do části parku zůstane zachována. Návštěvníci mohou počítat s odpočinkovými místy u rybníka či nad parkem. Relaxaci bude sloužit hlavní louka, kde zájemci mohou například pořádat pikniky.

Nová výsadba

Práce zahrnují i vykácení nemocných a překážejících stromů a keřů, většina ale zůstane nedotčena. K nim přibude přes 160 nových listnatých stromů a bezmála 3 700 keřů a trvalek.

Řeka Bílina

Parkem protéká řeka Bílina, která jej prakticky půlí. „Je to výhodné právě z hlediska stavebních úprav. Část parku na jedné straně řeky může zůstat volně přístupná, na druhé straně pak mohou nerušeně pokračovat v práci dělníci a stroje,“ uvedla jirkovská místostarostka Dana Jurštaková.

Občerstvení

V areálu parku mohou jeho návštěvníci posedět a občerstvit se v restauraci Bremen se zahrádkou a dětským hřištěm.