V prvním kole prezidentských voleb vyhrál na Chomutovsku jasně Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg byl dokonce až čtvrtý, za Janem Fischerem a Jiřím Dienstbierem. Jenže kdo říká, že to ve druhém kole musí být stejně?

Pět tisíc hlasů rozdíl v prvním kole se zdá hodně. Jenže druhá kola voleb umí být nevyzpytatelná a nezávislá na výsledcích kola prvního. Napovídají o tom třeba zkušenosti ze senátních voleb. U nich už voliči na Chomutovsku několik obratů předvedli (viz infobox dole).

Rozhodující totiž je, ke komu se přikloní voliči, jejichž favorité skončili v prvním kole. V tomto případě hlavně voliči Fischera a Dienstbiera.
A to je dost těžké odhadnout. Dienstbiera volili hlavně levicově smýšlející lidé, kteří by měli mít blíže k Zemanovi. Jenže sám Dienstbier se přiklonil ke knížeti. Fischera zase často volili lidé, kteří nechtěli Zemana. Ale bude to stačit k tomu, aby přišli k volbám podruhé a volili jeho soupeře?

Příznivci Karla Schwarzenberga v okrese nelenili, o víkendu uspořádali koncert Noc s Karlem, ve čtvrtek bohoslužbu, sehnali známé osobnosti z okresu, které Schwarzenberga veřejně podpořili (koho budou volit známí lidé oslovení Chomutovským deníkem čtěte ZDE).

Komunisté v čele se senátorem za Chomutovsko Homolkou si dali do novin inzerát, v nichž podporují naopak Miloše Zemana. Jinak samotný Zemanův tým nic zvláštního v okrese nepředvedl. Jenže možná ani nemusel. Levicoví kandidáti i strany tu slaví úspěchy skoro v každých volbách. Inu, rudý sever…

Jak dopadli na Chomutovsku v prvním kole?

Miloš Zeman - 12 698 hlasů, 26,18%

Karel Schwarzenberg - 7 658 hlasů, 15,79%


Obrat ve druhém kole? Umíme to!

Může ve druhém kole volby vyhrát někdo jiný, než vítěz prvního? Ale jistěže – lidé na Chomutovsku to umí velice dobře! Přímá volba prezidenta je sice první v historii, ale nabízí se srovnání se senátorskými volbami, které také probíhají ve dvou kolech a nestojí proti sobě strany, ale osobnosti. A hned v prvních senátních volbách v roce 1996 Chomutováci takový obrat ukázali. V prvním kole s osmiprocentním náskokem zvítězil kandidát ODS Jiří Polanský, ve druhém však lidé dali o šest procent více hlasů jeho soupeři Ladislavu Drlému. O čtyři roky později se to samé zopakovalo v opačném gardu. Drlý vyhrál první kolo o devět procent proti Alexandru Novákovi, aby ten pak ve druhém kole naopak získal čtyřprocentní převahu na svou stranu. Jak jsou čísla z prvního kola nevypovídající, dokazuje nakonec i volba senátora z roku 2006. Do druhého kola postoupila Ivana Řápková s Petrem Skálou tak, že je od sebe nedělilo ani procento. A kolo druhé? Petr Skála 73 procent hlasů, tehdejší starosta Řápková jen 27 procent…