Každý druhý týden se starosta Okounova obléká do montérek a usedá za volant kukavozu. Objíždí domy ve vsi, sám přikuluje popelnice a nasazuje je na zařízení, které odpad vyklápí do útrob korby.

Zdroj: Deník„Dělám to, aby obec ušetřila peníze. Navíc je to zajímavá práce, která dobře odsýpá,“ hodnotí s úsměvem hlava obce. „Celý den neslyším telefon, jenom jezdím v mašině a mám svatý klid,“ líbí se mu aktivita, kterou bere jako odpočinek od nekonečné byrokracie.

Svým způsobem si tak splnil klukovský sen. Práci s popelářským vozem už si vyzkoušel i starostův syn, který patří k profesionálním hasičům. „A jak je z něj unešený vnouček,“ směje se Dvořák.

Nad řekou v Okounově rostou domy.
Nad řekou v Okounově rostou domy. Polovina majitelů je má jako investiční

Okounovští nakoupili vlastní techniku před čtyřmi lety. Obci, která má ani ne čtyři sta obyvatel, vadily náklady na svoz odpadu, tak se rozhodla, že z mašinérie placení vysokých poplatků vystoupí. Pořídila nový traktor a svozový vůz za 2,4 miliony korun. Trochu problém byl jen s přesvědčováním, aby se někdo ujal práce popeláře.

„Měli jsme pracovníky placené z dotace, ti ale řekli, že nám v tom jezdit nebudou, protože je to pod jejich úroveň. Úřad práce už nám lidi na veřejně prospěšné práce nedává, takže jezdíme sami,“ vysvětlil starosta, jak došlo k tomu, že se v kukavozu střídá s pracovníkem údržby. Sám se této práce neštítí. Hůře to přijímali lidé ze vsi. „Ze začátku si klepali na čelo, že prý je ostuda, když starosta dělá popeláře. Nakonec si ale zvykli,“ míní.

Hlavní je, že svoz odpadu přestal být ztrátový. Původně na něj obec doplácela půl milionem korun ročně, ačkoli poplatek za odpad místní stojí 700 až 2300 korun podle objemu vyvážené nádoby. „Teď naopak měsíčně šetříme 26 tisíc korun, což je krásné,“ vyzdvihl starosta. „Splátka traktoru nás měsíčně stojí 23 tisíc, budeme ho splácet ještě dva roky, ale pak už bude náš a ušetřené peníze můžeme investovat do něčeho dalšího,“ těší ho.

Starosta Okounova Josef Dvořák.
Otázka pro starostu Okounova: Jaké letos chystáte největší investiční akce?

Obecní svoz odpadu probíhá každý druhý týden ve středu a ve čtvrtek. V případě potřeby i častěji.

Nový traktor má i další využití, a to například v zimě, když je potřeba udržovat silnice. Okounovští mají posledních šest let také vlastní sběrný dvůr, který pořídili s využitím evropské dotace za 3,2 milionu.