„V tuto chvíli víme, že se sem nově trvale přihlásí dvacet občanů. Ostatní si tu staví domy jako investice a bohužel tu neplánují bydlet. Jsou to majitelé z různých lokalit kolem Prahy, jak vidíme při stavebních řízeních,“ uvedl starosta Josef Dvořák.

To potvrdila i Anděla Fořtíková z realitní a stavební společnosti Jopo Constructions. „Zhruba polovina majitelů je z regionu, druhá je Prahy a okolí. Pozemky koupili, když jsme je prodávali za 1100 korun za metr čtvereční, ceny za nemovitosti ale nečekaně stouply a oni je můžou prodat dráž,“ nastínila.

Zdroj: Deník

Přesto se místní v čele se starostou těší na nové sousedy, které už mají jisté. „Máme tu lékařku – neuroložku, které se tu trvale usídlila a pro obec je to velký přínos, protože za ní přicházejí další lidé. Bude tu i veterinář s klinikou. Také k sobě přitáhne lidi,“ předpokládá starosta Dvořák. „Z místních si tu koupil pozemek například hasič, který chce začít stavět tak za dva za tři roky. To se nám také líbí, že u nás zůstanou mladí rozumní lidé,“ dodal.

Záchranářka Věra Prátová.
Vážím si toho, že můžu ovlivňovat běh života, říká záchranářka z Vrskmaně

Pozemků je celkem 22, prodané jsou všechny až na jeden, který společnost nabízí za dva miliony korun. Cena za metr čtvereční tak vychází na zhruba 2600 korun.

Pozemky začala společnost rozprodávat před dvěma a půl lety. Její představou bylo, že na nich pro majitele postaví dřevostavby v nízkoenergetickém standardu a slunnými terasami. Za těchto podmínek ale nešly parcely na odbyt. „Lidé si chtěli stavět podle svých představ, o dřevostavby neměli zájem, tak jsme to nechali bez podmínek. Nemají ani danou lhůtu pro dostavbu,“ podotkla Fořtíková.

Zájem o pozemky se výrazně zvedl na začátku covidové éry, díky tomu si společnost mohla dovolit nasadit vyšší ceny. Lokalita je nedaleko hradu Hauenštejna, přírodní památky Čedičová žíla Boč nebo přírodního parku Stráž nad Ohří. Přes Okounov také vede cyklotrasa.