Nedělní odpoledne u řeky strávené opékáním buřtů či vybití přebytečné energie v zápolení o titul krále stolního tenisu. Obyvatelé Klášterce nad Ohří rozhodli o návrzích participativního rozpočtu, které vylepší jejich město. Vybrané projekty míří především na volnočasové aktivity.

Nejvíce hlasů si pro sebe s velkým náskokem získal návrh Lenky Šímové na opravu klášterecké loděnice a rozšíření jejího zázemí. A jak ona sama poznamenává, užít by si ho mohl opravdu každý. „Je to vyhledávané místo pro rodiny s dětmi, turisty, mladé lidi i seniory,“ myslí si Šímová. Tomu odpovídají i její nápady. Nově zde vznikne zastřešené posezení, veřejné ohniště a stůl pro stolní tenis.

Dalším nápadem, kterým navrhovatelé oslovili své sousedy, je oprava terasy v Chomutovské ulici u domu číslo 207. Toto místo je velmi vyhledávané místními i turisty, protože je odsud výhled na historickou část města včetně kostela a zámku a dají se tu pořídit pěkné fotografie, především stále populární „selfíčka“.

Samotná terasa už tak hezká ale není, což se změní. „Plánujeme nový povrch terasy, chodníčku okolo, natřít zábradlí a přidělat cedulky se šipkami, které pomohou rozpoznat, na co se zrovna díváme,“ popisuje zkrášlovací procedury navrhovatelka Dita Procházková.

Přízeň obyvatel si vysloužily i projekty, jež jsou trochu náročnější na finance. Jejich kompletní vypracování proto proběhne ve více etapách, přičemž město zaplatí některé z nich.

Relaxační zóny a hřiště

Obyvatelům městské části Útočiště přispěje na zpracování projektu odpočinkové zóny s dětským hřištěm a na umístění laviček. Těm z Jeseně zase vypomůže s vypracováním projektu na vybudování veřejného prostranství, které by do budoucna chtělo lokalitu vylepšit o víceúčelové hřiště, ohniště a amfiteátr nebo jezírko s vrbovištěm.

O rozhodování, kam půjde celkem jeden milion korun, byl i velký zájem. „Celkem hlasovalo 845 obyvatel a účast předčila naše očekávání. Jsme spokojení,“ vypočítává mluvčí čtrnácti a půl tisícového města Adéla Václavíková. Jen pro srovnání, v sousedním Chomutově, jež je třikrát větší, hlasovaly necelé dva tisíce lidí.

Ačkoli se o vítězích projektu rozhodlo na konci prosince, město nezahálí. „Všechny čtyři projekty čeká realizace letos, už proto začaly i přípravné práce,“ potvrzuje Václavíková.

Zda letos Klášterec vyhlásí další ročník, není zatím úplně jisté, vedení města se opakování nebrání. Ba právě naopak. „Musíme pilotní ročník celkově zhodnotit, ale vzhledem k zájmu veřejnosti je pokračování velmi pravděpodobné. Slýcháme opravdu jen samé kladné reakce,“ uzavírá mluvčí.