Mateřská školka v Račeticích bude jako nová. A to díky vězňům ze Všehrd, které věznice vysílá do obce na práci. Skupina devíti mužů, na které dohlíží zaměstnanec vězeňské služby, se tam činí od pondělka do pátku, v případě potřeby i v sobotu.

Od začátku srpna tam stačili odvést pěkný kus práce. „Vytrhali staré podlahy ve dvou hernách a také v chodbě a podkrovní kanceláři. Položili a upravili betonový podklad pro novou podlahu, pomáhali při štukování stěn a malovali,“ vypočítává mluvčí věznice Bronislava Vetešníková. V malování budou pokračovat ještě do konce tohoto týdne.


První a jediní


„Jsme za to nesmírně rádi,“ nemůže si vynachválit místostarosta Jiří Vavřík. „Ušetřili nám desítky tisíc korun, které bychom jinak museli vydat z rozpočtu,“ dodává. Právě vidina úspor vedla hlavy obce k tomu, aby požádaly ředitele všehrdské věznice o výpomoc.

„Skutečně jsou první a jedinou obcí, která se na nás v tomto smyslu obrátila,“ potvrdil zástupce ředitele Ludvík Réz. „Posíláme odsouzence například na pomocné práce do soukromých firem v Údlicích, v Chomutově nebo v Mostě. Z obcí si nezažádala žádná s výjimkou Račetic,“ upřesnil Réz. Vězeňská komise vybrala skupinu těch, kteří se jeví jako dost spolehliví na to, aby mohli být zařazeni na venkovní pracoviště.
Krom dobrého pocitu z odvedené práce ve prospěch 25 dětí mají odsouzení i další prospěch. Mají nárok na svačinu navíc a přivydělají si.


Práce na rekreační zóně


Na mateřské školce, kam docházejí místní ratolesti a dítka z Libědic, budou pracovat ještě do konce týdne. Tím ale jejich výpomoc Račetickým nekončí.

Pomáhají také na dalším pracovišti na takzvané Pískovně, kde je vodní nádrž s lesíkem. Zóna se má postupně přeměnit na přírodní relaxační oblast. Odsouzení tam vypomáhají při čištění nádrže, zpevňování jejích stěn, při vyřezávání porostů v přilehlém lesíku, štěpkování výřezu a úpravě terénu.

Račetice počítají s výpomocí ze Všehrd do podzimu a následně i v příštím roce. Dopravu i stravu zajišťuje věznice.