„Nechceme tu skládku s tunami nebezpečného odpadu, zamoří nám to studny.“ „Není to skládka, ale sklad, to je velký rozdíl. A nic vám neohrozí.“

Do těchto dvou vět by se dal shrnout spor obyvatel Nových Spořic a firmy SITA.CZ Chomutov, která chce v bývalém Agrostavu vybudovat sklad odpadů.

Chomutovský deník už o protestech místních informoval, stovky jich podepsaly petici proti záměru firmy. Na článek firma reagovala tím, že jde o nedorozumění a že by ráda vysvětlila, co vlastně chce postavit a provozovat.


Z očí do očí


V pátek se v budoucím areálu setkali manželé Nekvapilovi, kteří tlumočí protesty obyvatel a zástupci SITY. Od počátku bylo jasné, že si obě strany nepadnou kolem ramen, ale jednání bylo relativně klidné. Možná tomu pomohl i velký mráz, který ochladil emoce.

„Chcete tu postavit skládku nebezpečných odpadů. Když se něco stane, přijdou přívalové deště nebo tady začne hořet, kontaminovaná voda steče dolů a nám zamoří studny,“ říká pracovníkům SITY hlavní argumenty proti stavbě Ladislav Nekvapil. Jeho manželka zatím opodál zpracovává tiskovou mluvčí společnosti a ptá se jí na nejrůznější věci okolo areálu.


Sklad, ne skládka


Zástupci SITY se ale proti slovu skládka vehementně ohrazují. „To je úplně něco jiného, skládku tady v žádném případě nebudujeme. Bude to sklad, to je zásadní rozdíl. Nebezpečné látky umístíme v nově postavené hale s nepropustnou podlahou, bezodtokovými jímkami, požárním zabezpečením atak dále,“ namítají. „Dobře, ale sklad nebo skládka, to běžní lidé nerozlišují, mají tu být i nebezpečné odpady a je jasné, že z toho máme obavy,“ odpovídá Nekvapil.

Pavel Novák ze SITY, který bydlí v Chomutově, ale má po ruce argumenty, kterými chce obavy rozptýlit. „V Chomutově jsme podobný areál provozovali sedm let. Za tu dobu se nic nestalo, nedostali jsme jedinou pokutu. A podobných areálů po republice provozujeme spoustu a bezproblémově,“ ubezpečuje a nabízí návštěvu v některém z nich.


Chomutovská firma


Z areálu bývalé mannesmanky se ale firma musela vystěhovat a tak hledá nové působiště. A volba padla právě na bývalý areál Agrostavu. Sklad se má stavět až v jeho zadní části, na velkých betonových plochách před ním podnikají už jiné firmy, kam zajíždějí kamiony. Nejde tedy o stavbu na „zelené louce“, ale o využití již zastavěné průmyslové plochy.

Nekvapilovi se také bojí toho, že jakmile firma jednou dostane povolení, rozšíří podnikání na celý areál. To však SITA vyvrací, tvrdí, že zůstane pouze na zmíněné ploše, kde je v pronájmu.


Tisíce tun odpadu


Dalším velkým tématem je množství odpadů. V žádosti o povolení totiž firma uvádí, že maximální kapacita areálu je dvanáct tisíc tun nebezpečných a 44 tisíc tun ostatních odpadů za rok. Z takových čísel místním obyvatelům vstávají vlasy hrůzou. „To jsou celé vlaky, to si ani nedovedeme představit,“ obávají se. SITA tvrdí, že takové množství vůbec do areálu nepřijde, jde o „papírová“ čísla. Mnoho aut poveze odpad od zákazníků rovnou k likvidaci a do Nových Spořic vůbec nezajedou. Do záměru však bylo třeba uvést tuto maximální variantu, argumentuje firma.

To Nekvapilovi trochu uklidňuje, ale jen trochu. „My jim můžeme věřit, ale nemusíme. Když už to povolení jednou budou mít na takové množství, můžou ho sem vozit,“ mají jasno.


Záměr děsí


Se zástupci firmy se baví skoro dvě hodiny, obě strany jsou dobře připraveny. Shoda panuje v tom, že zveřejněný záměr, tak jak je napsán lidi vystrašil. Možná k tomu i přispívají špatné zkušenosti místních s průmyslovými podniky, které mají poblíž.

Jejich protesty chápe i tisková mluvčí SITY Kateřina Kodadová. „Chápu, že obyvatele znepokojil text záměru, jehož forma není úplně nejšťastnější, respektive je psán v souladu se zákonem a jazykem zákona. Je tu spousta nedorozumění a dalších informací. Chceme místním areál ukázat a vše jim podrobně vysvětlit,“ vysvětluje mluvčí.

Schůzka s Nekvapilovými a redaktorem Deníku v budoucím areálu byla prvním krokem, firma je připravena uspořádat setkání i pro signatáře petice, kteří budou mít zájem.


Proti sobě


Schůzka končí v korektním duchu, ale je jasné, že ani jedna strana ze své pozice neustoupila. Lidé z Nových Spořic sklad odpadů za humny nechtějí a bojí se ho. V tomto firma ho postavit chce a tvrdí, že bude naprosto bezpečný a ekologický.


Na řadě je kraj


Hlavní slovo budou mít úřady. Nyní záměr posuzuje odbor životního prostředí krajského úřadu. Na ten ve středu doputovala petice místních proti stavbě. Úřad posoudí, zda je záměr v souladu se všemi zákony a předpisy, do doby rozhodnutí ale nic zveřejňovat nebude. „Stanovisko bude vydáno do poloviny prosince. Do vydání závěru zjišťovacího řízení se nelze blíže vyjadřovat,“ uvádí mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Střet hlavních argumentů:


Protestující občané:
Při požáru nebo živelné katastrofě všechny jedy stečou k nám a zamoří to naše studny.
Mají se zpracovávat tisíce tun odpadů. To jsou vlaky a vlaky, bude to velká zátěž.
Kamiony mají vjíždět zadem, přes průmyslovou zónu. Ale už dříve to úřady nepovolily, bojíme se, že budou jezdit kolem domů.

Firma SITA.CZ:
Sklad bude maximálně zabezpečen, máme zkušenosti a i všude jinde pracujeme bezpečně a bez nehod.
Je to „papírová kapacita“, ve skutečnosti se tolik odpadu vozit nebude.
Počítáme se zadní cestou, o jiné jsme ani neuvažovali. Od úřadů máme předběžné stanovisko, že bude možné zadem jezdit. (rod)