Zvýšení to není drastické, o 52 korun za rok. Letos se platilo 428, příští rok to bude 480 korun. Rozhodli o tom zastupitelé, především hlasy vládnoucí koalice. A jejich opoziční kolegové samozřejmě slib dvěma zvoleným Severočechům (M. Märc, V. Čihař) připomněli…


Co vy na to, Severočeši?


Jan Hartman (PRO CV) je například vyzval, aby se zachovali podle svého volebního programu. „Měli byste navrhnout zrušení vyhlášky,“ prohlásil směrem k Märcovi a Čihařovi. Až po čase na to zareagoval druhý jmenovaný, ale pouze poděkoval ekonomickému odboru za zpracovaný rozpočet a k vyhlášce se nevyjádřil.

Při hlasování se to ale přeci jen projevilo. Milan Märc, který v diskuzi o vyhlášce neřekl ani slovo, totiž nakonec hlasoval proti ní. Naštěstí pro koalici pro ni zvedli ruku i někteří lidé z opozice, takže prošla. Jinak by Märcův hlas mohl citelně chybět. „Byl jsem si toho vědom, ale řekl jsem v koalici jednoznačně, že pro ni hlasovat nemůžu,“ dodal k tomu ( (více v rozhovoru dole)


Nižší poplatek neprošel


Opoziční zastupitelé pro ni hlasovali také proto, že neprošel jejich návrh, aby poplatek za odpad zůstal na letošní úrovni.

Jeho část se vypočítává ze skutečných nákladů, takže pokud by těch 52 korun navíc nezaplatili lidé, muselo by je zaplatit město. „Už takhle odpadový systém samozřejmě dotujeme, zhruba 60 procent platí občané, 40 procent město,“ podotkl k tomu vedoucí ekonom chomutovského magistrátu Jan Mareš (jde o shodu jmen s primátorem města).

Nakonec tedy prošel původní návrh a Chomutováci příští rok zaplatí za odpad 480 korun. Mohou ho uhradit opět ve dvou splátkách, do konce února a do konce srpna.

Odpad zadarmo? Jde to, ale…

Jde vůbec splnit slib, že lidé nebudou platit za svoz odpadu ani korunu? Často se zmiňuje sousední Most, kde se opravdu za odpad neplatí. „Nic není zadarmo, ty peníze se přece někde vzít musí,“ upozorňují kritici takových slibů. S tím souhlasí i primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS), přesto ani v jeho městě lidé poplatek neplatí. „Prostě jen neplatíme hokejisty ani fotbalisty, nedáváme peníze do blbostí,“ zmínil Kubera strategii svého města v nedávném rozhovoru pro Magazín Dnes. Třeba v Děčíně či Ústí nad Labem měli odpad zdarma také, ale radnice ho musely a poplatek zavést, protože jim peníze chyběly.

ROZHOVOR S MILANEM MÄRCEM, ZASTUPITELEM SEVEROČEŠI.CZ


Kdybychom to neměli v programu, hlasuju pro


Chomutov – Když viděl a slyšel, jak funguje hospodaření města, myšlenka na odpad zadarmo ho přešla. Přesto zůstal věrný programu a hlasoval proti poplatku.

Přesto, že jste součást koalice, hlasoval jste proti poplatku za odpad. Proč?
Měli jsme to v programu, tak jsem považoval za poctivé tak hlasovat.

Koalice má ale většinu jednoho hlasu, takže ten váš mohl chybět…
Toho jsem si byl vědom.

A co by se stalo, kdyby kvůli tomu vašemu hlasu poplatek neprošel? Necouvnul byste potom?
Řekl jsem už předtím koaličním partnerům jednoznačně, že nemohu pro poplatek hlasovat a že svůj názor nezměním.

A snažili jste se jako Severočeši.cz svůj předvolební slib v koalici prosadit?
Samozřejmě, že se o tom diskutovalo, už při koaličních jednáních a později i na radě. Ale je to komplikovanější. Některé argumenty jsou prostě jasné a mluví proti našemu požadavku. Přesto – bylo to jeden z našich hlavních bodů před volbami, spousta lidí to tak vnímala a třeba nás kvůli tomu i volila. Toho jsem se držel při hlasování. Řeknu to upřímně – když jsem si vyslechl všechny argumenty – kdybychom neměli odpad zdarma v programu, asi bych proti poplatku nebyl. Do budoucna chci ale najít cestu alespoň pro nějaké úlevy, třeba aby se neplatilo za malé děti. (jd)