Myšlenka se Kadaňským zalíbila z více důvodů. „Je to druhá šance pro věci, která má dva obrovské rozměry. Předchází se tomu, aby se věci zbytečně vyhazovaly, i když by ještě mohly sloužit, a pak je tu také sociální rozměr. Dostane je někdo, kdo je potřebuje, a přitom by na nové neměl peníze,“ předeslal místostarosta Jan Losenický. „Svým způsobem už něco podobného na Chomutovsku funguje, v inzerátech a na sociálních sítích se objevují výzvy „darujeme za odvoz“. Když se ale člověk chce něčeho zbavit, nenajde vždy ve stejný čas někoho, kdo tu věc shání. My nabídneme pružnější způsob,“ doplnil.

Obce mají sice možnost čerpat dotaci na zřízení Re-use centra, v Kadani se ale rozhodli, že své centrum pro odložené věci vybudují bez zbytečných nákladů. Shánějí proto vysloužilou stavební buňku nebo lodní kontejner, které by mohli s minimálními náklady natřít a upravit. „Dostali jsme nabídku, kdy zpracování projektu a podání žádosti o dotaci bylo za sto tisíc. Tak jsme si řekli, že to uděláme sami a levněji,“ poznamenal starosta Jiří Kulhánek.

„Za prvé do toho nechceme dávat moc peněz a za druhé se nám líbí myšlenka, že se buňka nebo kontejner použije ještě jednou stejně jako všechno, co bude v nich,“ doplnil Kulhánek.

Lidé by tam mohli nosit domácí potřeby, například nádobí, hrnce a plechy, hračky, sportovní potřeby či elektrospotřebiče jako třeba starší žehličky, televize a počítače. „Nebude možné tam vozit nábytek, protože zabírá moc místa a nedaří se pro něj najít rychle nového majitele. Možná nejvýše větší elektrospotřebiče, jako je lednička nebo pračka,“ zamýšlí se místostarosta Losenický. „Také nebudeme přijímat oblečení a boty, od toho je tu řada neziskovek, které s nimi umí pracovat,“ dodal.

Centrum má podle představy kadaňských radních stát od příštího jara v komunitní zahradě. Je totiž veřejně přístupná a v dobře dosažitelném místě mezi autobusovým nádražím a centrem města, navíc jde o uzamykatelný prostor.

Podle předběžných plánů by mohly ke směně věcí sloužit celkem tři buňky. „Ve dvou by byl sklad a třetí může být evidenční. Pro začátek ale bude stačit jedna, vyzkoušíme si na ní, jaký bude o tuto službu zájem,“ připomněl Losenický.

Do provozu centra pro odložené věci se vloží rovněž školy, které s městem spolupracují průběžně. „Studenti zemědělské školy nám mohou vyrobit regály a gymnazisté pomoct s provozováním. Podílet se bude i Oblastní charita Kadaň,“ uzavřel starosta.