Od středy bude jedenáct autobusových linek, které obsluhují Chomutov, Kadaň, Žatec a Podbořany, jezdit jinak. Změní se trasy, názvy linek a rotace autobusů. Na základě zadání Krajského úřadu v Ústí nad Labem se o úpravy postaral Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova.

Na změny podle krajského úřadu muselo dojít především proto, že byla většina linek vedena nevhodně, například byla na trasách řada zajížděk. Podle krajské mluvčí Magdaleny Hanáčkové pasažéři využívali některé spoje a linky jen minimálně. „V hlavních trasách mezi většími sídly je dopravní obslužnost nedostatečná a některá menší sídla mají dopravy více, než velké obce nebo města," jmenovala další z nedostatků. Jako podklad pro změny posloužily údaje o prodaných jízdenkách z jednotlivých zastávek za uplynulý rok.

Úpravy nemají vést ke snižování dopravní obslužnosti. „Naopak je zde navýšení výkonů o přibližně padesát tisíc kilometrů ročně," podotkla Hanáčková. „Předpokládáme však, že efektivnější oběhy vozidel mohou snížit cenu dopravního výkonu ve výběrovém řízení, v němž vybereme dopravce pro léta 2015 až 2024," dodala.

Výsledkem optimalizace tak mají být snížené náklady, nemá ale zůstat jen u nich.

Hurá k Nechranicím!

Změny, které úřad konzultoval se starosty obcí, jsou prý mnohdy k lepšímu. „Přišli jsme jen o jeden spoj do Chomutova kolem poledního, což ale nebude pro lidi problém," věří starosta Chban Jiří Hoření. „Naopak nám posílí spoje kolem Nechranické přehrady, o které jsme velmi stáli. Lidé se díky tomu lépe dostanou k vodě," pochvaluje si.

Nové jízdní řády nabízejí širší nabídku spojení v hlavních trasách Kadaň Chbany Nové Sedlo Libočany Žatec, a to včetně nových víkendových spojů. „Jednou z větších změn je například to, že cestující, kteří pojedou z Chomutova do Podbořan, už nebudou muset přestupovat v Kadani. Linka nově projede Kadaní a bude pokračovat dál," upřesnil ředitel divize linkové dopravy dopravního podniku Milan Toms.

Dále dojde k navýšení přímých spojů na trase Kadaň Podbořany, a to jak přímo po silnici č. II/224, tak přes Radonice a Mašťov. I tam dochází k rozšíření provozu o víkendech. Dojde také ke zlepšení návazností na další vlaky a autobusy v Podbořanech nebo například v Žatci. Nově se budou obsluhovat Zahořany, místní část obce Vilémov. Méně dopravy bude zákonitě zajíždět do menších sídel.