V kinokavárnu se promění klubovna v domově U Dubu. „Žije u nás kolem 260 klientů, z nichž je ale velká část na vozíčku. Kdybychom jim chtěli dopřát návštěvu kina, nebyli bychom schopni jim to zajistit ve větším počtu,“ vysvětlila ředitelka Eva Šulcová, kde se vzala myšlenka rozjet kinokavárnu přímo v domově. „Tady mohou u kafíčka a pěkného filmu strávit pohodové odpoledne,“ je přesvědčená.

Posezení může být uspořádané kolem stolů s lampičkami, anebo při vyšší návštěvnosti do řad, podobně jako v kině. V tom případě může příběh na plátně sledovat až šedesát diváků.

Ilustrační foto.
Jirkovský klub seniorů získal cenu za pořádané aktivity

Filmy už mají v domově vytipované. „Počítáme s promítáním filmů pro pamětníky s Oldřichem Novým a dalšími hvězdami. Naši klienti mají rádi také cestopisy a filmy o zvířatech,“ načrtla, kudy se bude ubírat výběr, správkyně dokumentace Blanka Koblicová. „Také bychom mohli připravovat koncipované večery podle herců nebo se zaměřením na komedie či kriminálky. Ty jsou tu také oblíbené, takže dojde i na Jaroslava Marvana v roli vyšetřovatele,“ přislíbila filmovým fajnšmekrům.

Prvním úkolem bude kinokavárnu zařídit. Zásadní měrou v tom pomohou peníze, které organizace vyhrála v hlasovací soutěži řetězce Globus.

K vybavení pomůže výhra

Svůj záměr přihlásila do programu Lepší svět, který podporuje projekty v okolí. Získala nejen nejvíc hlasů, ale také 130 tisíc korun, za které může pořídit promítací plátno i aparaturu, kávovar a nábytek. Peníze mají dorazit na účet v listopadu a hned poté začne i zařizování.

S dovybavením pomůže také 15 tisíc, které organizace získala v říjnové soutěži Poslání pečovat oceňující literární práce z prostředí sociálních služeb. Pokud by ani tak peníze na kompletní zařízení kinokavárny nestačily, účet vyrovná Městský ústav sociálních služeb Jirkov.

Jako první se svezla Irma Vodičková, která už se těší na výlety.
S kadaňskými seniory budou jezdit na výlety v elektrické rikše

Promítání by se pak mohlo rozjet od ledna, a to nejen pro klienty pobytových zařízení. „Chceme zvát i seniory z města,“ podotkla ředitelka.

Kinokavárna bude navíc využívaná pro další účel jako výstavní síň a společenská místnost pro setkávání klientů s rodinami. Pobyt jim zpříjemní koncerty a výstavy. Už teď tam vystavuje své fotografie jirkovský patriot Jaroslav Cinybulk.

Organizace zabodovala i v odborné sféře. Městský ústav sociálních služeb Jirkov získal pro příští dva roky certifikát Vážka, který uděluje Česká alzheimerovská společnost. „Hodnotí, jaký máme přístup k lidem, kteří nedokážou vyslovit, když jim něco schází, proto je potřeba naučit se jim rozumět a zvládnout náročnou péči o ně,“ nastínila ředitelka Eva Šulcová. „Z hodnocení plyne, že máme vzdělaný personál, který své znalosti umí využívat v praxi,“ je spokojená.

Senioři a postižení lidé se do cíle dostanou pohodlněji
Chomutov rozjíždí SOS dopravu. Pomůže k doktorovi i do školy