Milan Märc stojí v čele chomutovského Domečku už od roku 1999. Za tu dobu tu zažil už ledacos, ovšem letošní rok je pro Domeček obzvlášť významný, protože slaví 65 let své existence. Oslavy se konají průběžně celý rok. Jednou z nich je i nadcházející sobotní domečkovská akademie.

„My akademie vůbec neděláme a ta letošní v takové podobě bude opravdu poprvé," prozradil ředitel.

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodli takovou akci uspořádat?

65. výročí považujeme za tak významný mezník v naší historii, že chceme všem kteří o to budou stát předvést všechno co umíme a akademie je právě tou správnou formou, jak to udělat.

Vy jste se v minulosti prezentovali řadou akcí které se odehrávali spíš za aktivní účasti lidí, takže proč ta změna?

Je to tak, dělali jsme 13 let Bambiriádu i když i to se dá označit za akademii. Pak jsme se veřejnosti dvakrát po sobě představili akcí Žijeme tady. Mně se tyhle akce hodně líbily jednak proto, že byly v terénu a pak že se na nich podíleli i návštěvníci. Doba však přinesla určité změny a tak se jim musíme přizpůsobit. Proto to bude akademie v kině Oko.

Bude to ojedinělá akce svého druhu?

Určitě nepočítáme s tím, že by to byla pravidelná akce. pokud budeme akademii opět pořádat, tak možná až budeme oslavovat 70. let.

Akademie potrvá dvě hodiny, Bambiriáda trvala dva dny, dá se do tak malého časového prostoru vměstnat co děláte?

To určitě ne, Bambiriáda měla volnější formu a akademie má pevný scénář. Nechtěli jsme dělat program delší, abychom udrželi pozornost lidí. Nechceme se předvádět dokonalostí. Chceme aby to každého bavilo a děti které budou vystupovat nezažívaly stres. Někdy totiž děti při svých aktivitách překonávají určité bariéry a někdy ani rodiče neví, co všechno dokážou.

I když nekladete při vašich činnostech na první místo výkon a výsledek, přesto jste v řadě oblastí dosáhli hodně výrazných úspěchů, čím to?

Máme tady lidi, kteří nejen že dělají svou práci dobře, ale také srdcem. Dokáží děti motivovat. Mezi nejúspěšnější patří šermíři. Ti se teď vrátili z MČR se sedmi medailemi. Stejně tak mě ale těší, když někdo přijde a začne z ničeho a dostane se na běžnou úroveň. Nemusí být nejlepší, stačí že se v té dané činnosti výrazně zlepší a dostane na své maximum.

Jak tedy bude program akademie vypadat?

Začneme těmi nejmenšími což jsou naše tanečnice Berušky. Tady si ceníme toho, že se vůbec skladby nějakým způsobem naučili protože víme, že tu ve městě máme dvě velmi úspěšné taneční školy a rozhodně jim nechceme konkurovat. V programu bude také vystoupení flétniček či zmíněných šermířů. Závěr pak bude patřit aerobiku. Chystáme také jedno překvapení.

Vím že to má být překvapení, ale přece jen neprozradíte něco víc?

Před dokončením je takový video-spot. Pracovně tomu říkáme „Chomutovské vyprávěj". Doufám, že se nám podaří přibližně ve třech minutách přiblížit historii Domečku od roku 1950 do roku 2015. Nebylo to jednoduché připravit, původně to byl Dům pionýrů, pak Dům pionýrů a mládeže, Okresní dům pionýrů a mládeže, Okresní dům Pavlíka Morozova, Okresní dům dětí a mládeže, Dům dětí a mládeže. Nyní jsme Středisko volného času Domeček Chomutov a stále jsme tady proto, aby hlavně děti u nás aktivně a smysluplně využily volný čas.

Využijete spot ještě nějak jinak než na akademii?

Podařilo se nám získat nějaké záznamy přes Oblastní muzeum Chomutov takže na tom budeme pracovat i do budoucna. S tím souvisí i příprava brožury, která by měla zachytit historii Domečku. Myslím si, že to bude lidi zajímat, protože řada z nich sem k nám chodila a bezprostředně se jich to dotýká.

Kolik lidí v současné době Domeček navštěvuje?

Pravidelně sem chodí do různých zájmových útvarů 1 230 účastníků a spousta dalších lidí pak nepravidelně na další akce.

Oslovili jste také nějaké pamětníky?

Určitě, dá se říct, že jsme oslovili všechny na které jsme si vzpomněli. Zabýval se tím jeden člověk a opravdu důkladně se probíral dostupnou historií. Jednalo se jak o bývalé ředitele a pracovníky, tak i obyčejné návštěvníky.

Změnila se podle vás postupem času nějak práce s dětmi?

To určitě, ale v každém případě ten její základní význam zůstává stejný, bez ohledu na to, v jaké době Domeček funguje. Pořád by to mělo být o tom, že jsme tady proto, abychom se aktivně věnovali volnému času. Za důležité považuji to, že sem přichází ti, co tu být chtějí a ne že musí.

Akademie se koná v sobotu 6. 6. 2015 v bývalém kině Oko. Začíná v 16:00. Vstupné je dobrovolné a přijít může kdokoliv.