Zda byl loňský rok více nebo méně úspěšný než ty předchozí není jednoznačné.

„Každý rok je specifický a něčím jiný,“ potvrzuje ředitelka zooparku Věra Fryčová. „Předloni se nám třeba narodily oblíbené pandy, loni se nám zase podařilo odchovat vzácné jeleny bucharské nebo nám udělalo radost mládě zubra,“ dodává ředitelka.

Právě silně ohrožení jeleni bucharští jsou příklad odchovů, které mají celoevropský význam. Loni v zooparku odchovali dvě mláďata. „V chovech je ani ne sedmdesát zvířat a jen pět evropských institucí je v loňském roce rozmnožilo. My jsme jedna z nich,“ říká pyšně vedoucí zoologie Miroslav Brtnický. Údaje má z první ruky, protože Chomutov vede na jeleny bucharské takzvanou plemennou knihu, díky které pomáhá koordinovat chov tohoto druhu.

Policie pátrá po Václavu Koubském
Policie hledá tohoto muže. Pohybovat by se měl v Chomutově

"Dalším evropským unikátem je odchov nenápadných blavorů žlutých v teráriích zooparku. Jde o největší druh slepýšovitého ještěra, dorůstá i délky přes jeden metr. Chová je sice více zahrad, ale ta chomutovská je jedna z mála v Evropě, která je poměrně pravidelně a úspěšně odchovává. Jinak se to daří jen ojediněle. Loni se tu vylíhlo devět mláďat," sdělila mluvčí parku Helena Hubáčková.

Poměrně významný chovatelský počin je i mládě sovice krahujové, které se v zooparku vylíhlo. Ročně se to podaří jen několika zoo v Evropě. "Za další zmínku stojí i letošních třináct mláďat kolonoka sibiřského. Malou kunovitou šelmičku totiž není úplně běžné chovat," dodala mluvčí.

Zubr evropský se zase v zoologických zahradách objevuje poměrně často, ale pro chomutovský zoopark má zase symbolický význam. Dlouho byl erbovním zvířetem organizace a také je dominantou oblíbeného areálu Eurosafari.

Skiareál Klínovec.
Klínovec už přišel o 30 milionů. Ztráty naskakují i dalším skiareálům

"Zajímavý je pak příběh kolem samičky orla mořského, na jejímž odchovu se podílely hned tři české zoologické zahrady. Jednalo se o první vylíhnuté mládě chomutovského páru, proto si ošetřovatelé nebyli jistí, zda se o mládě dokáže postarat. Navíc orly mořské se v zoologických zahradách moc rozmnožovat nedaří. Proto mládě rodičům odebrali a prvních několik dnů ho odchovávali uměle. Po dvanácti dnech byl transportován do zoo v Liberci, kde ho podložili pod pěstouny, kteří ho úspěšně odchovali. Na podzim pak mladá samice odcestovala do ostravské zahrady, kde teď žije ve skupině mladých dravců," doplnila Hubáčková.

Seznam zvířat je ale podle ní opravdu daleko delší a především pestrý. Velbloud, los, kozorožec, kvakoš, dikobraz, poletuška…

„Vážíme si každého úspěšného odchovu, ať už je to vzácný ještěr nebo domácí skot. Je za nimi dobrá a poctivá práce našich zaměstnanců, péče o všechna zvířata, což je hlavní poslání naší organizace,“ shrnuje s uznáním v hlase ředitelka Fryčová.