Nová čtveřice vakcinačních míst vznikne mimo fungující zdravotnická zařízení, aby je hromadné očkování více nezatěžovalo. Ve čtvrtek 28. ledna si všechna čtyři místa prohlédl vakcinační tým v čele s hejtmanem Janem Schillerem.

Přestože první pacienty přivítají nová centra pravděpodobně až na jaře, záviset to bude na rychlosti dodávek vakcín, je potřeba je začít připravovat s dostatečným předstihem. Než bude možné velkokapacitní očkovací centra spustit, musí být schválená jako dočasná zdravotnická zařízení. Kvůli tomu musí splňovat řadu podmínek. 

„Musí mít bezbariérové vstupy, musí tam být dostatek sociálního zázemí pro personál i očkované, zajímala nás světla a vzduchotechnika,“ vyjmenovala některé parametry hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková. U všech center musí být také dostatečné místo pro parkování, musí být vytápěné a pokryté internetem.

Právě kvůli tomu padly původně nabízené varianty v Rumburku. Místní radnice nabízela podle starosty Lumíra Kuse (ANO) zimní stadion a kulturní dům. Ani jedno z těchto míst ale požadavky nesplňovalo, očkovací centrum až pro 500 lidí denně tak nakonec bude jinde. „Domluvili jsme se, že bude na Podhájí v bývalé budově nemocniční interny. My zajistíme administrativní sílu a postaráme se o řízení dopravy, zbytek bude na kraji,“ uvedl starosta Kus.

Pomoc nabídla i ostatní tři města, kde budou velkokapacitní očkovací centra. To v Ústí nad Labem by jich mělo zvládnout tisícovku denně. „Město očkovacímu centru poskytne potřebné prostory v Domě kultury a také parkovací místa v okolí. Pomůžeme i s organizací a zajištěním pořádku. Budou tam působit pracovníci magistrátu a organizací města a strážníci,“ řekl ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

V Mostě chystají prostory pro očkování ve sportovní hale, v Litoměřicích pak na výstavišti Zahrada Čech. Tam by se s přípravou mělo začít už v pondělí. „Společnost Zahrada Čech prostory zajistí organizačně, aby tam byly datové linky, komunikační zařízení a zázemí. Personální zajištění v podobě lékařů, sester a administrativy je v dikci kraje. Administrativní pomoc však může poskytnout i Zahrada Čech z řad našich zaměstnanců,“ řekl litoměřický radní a jednatel Zahrady Čech Lukas Wünsch.

Spolupráci s jednotlivými městy si pochvaluje i Jan Schiller. „Všichni jsou neskuteční vstřícní a domluvili jsme tam všechny potřebné věci,“ dodal hejtman.