Dva chomutovští fanoušci dokonce skončili po zákroku ochranky v nemocnici. Lékaři je ošetřili a naštěstí mohli jet ještě večer zpátky do Chomutova. Fanoušci jsou ale chováním brněnské bezpečnostní služby tak pobouřeni, že chtějí podat trestní oznámení. Zítra se kvůli tomu sejdou, aby se rozhodli, jak postupovat dál.

Trestní oznámení nakonec padne. Výpovědi fanoušků na videzáznamu a další informace najdete zde.

Přímo v centru dění byl i Michal Káva, sportovní redaktor Chomutovského deníku, předseda Fanklubu KLH Chomutov a organizátor autobusového zájezdu do Brna. Jak viděl situaci on? Popsal ji subjektivně a velice barvitě:

Jak jsem viděl zápas v Brně…

Semifinálová série Chomutova s Kometou Brno budila už dlouho dopředu veliký zájem. Oba úvodní duely v Brně byly dopředu vyprodány a řada příznivců chomutovského hokeje projevila zájem se do Brna vypravit. Nakonec se na páteční utkání, druhé v sérii, prodalo téměř 150 vstupenek, z toho rovná padesátka fanoušků jela autobusem.

Nikdo neměl obavy z možného konflitku s fanoušky brněnské Komety, protože fanouškovské vztahy Chomutov – Kometa jsou na kamarádské úrovni. Tím spíše, že už den předem mi několikrát volali zástupci městké, státní i dopravní policie a řešili jsme jak to udělat, aby náš příjezd, pobyt i odjezd proběhl v naprostém klidu. A ze strany policie také vše proběhlo na úrovni. To se ovšem nedalo řici o domácí pořadatelské službě.

Pro 150 chomutovkých fanoušků byl vyhrazen zvláštní sektor a na pořádek dohlížela skupinka pořadatelů, kteří už jen svým vzhledem vzbuzovali respekt – polovina z nich, oblečená do bund s nápisem Kometa security byla obrostlá svaly, potetovaná, s vražedným výrazem v obličeji. Druhá polovina, fyzicky méně vyvinutější, byla od hlavy až k patě vyzbrojena helmami, chrániči a tonfami.

První třetina se odehrála bez vstřelené branky i bez jakýchkoliv problémů v hledišti. O přestávce se promíchaly skupinky domácích i hostujících fanoušků, kteří spolu u piva či dobré domácí slivovice klábosila. A potom začala druhá třetina, která vše změnila.

Jako první se ze vstřeleného gólu zaradovali fanoušci Chomutova a krátce po oslavných chorálech a radosti z úvodní branky přiléto do kotle chomutovských příznivců několik kelímků s pivem. Chomutovští fanoušci, v jejichž centru jsem stál i já, to opětovali několika nadávkami, ale kelímkovou salvu jsme neopětovali a neobjevil se ani žádný fyzický kontakt.

Přesto v ten moment naběhla do chomutovského sektoru ona zmiňovaná holohlavá skupinka pořadatelů (záměrně nepoužívám slovo „ochranka“, protože kořen slova znamená „chránit“). Všichni očekávali, že pořadatelé zpacifikují domácí fanoušky, kteří házeli do sektoru hostů piva, ale k údivu všech vlétli mezi chomutovské diváky, pár si jich vybrali, začali je mlátit a vyvádět ven.

Jak to vypadalo? (přímá řeč v uvozovkách na následujících řádcích je autentickým přepisem toho, jak se pořadatelé chovali)

Přímo před mýma očima jeden z hromotluků povalil mého budoucího švagra na zem, druhý se k němu rozeběhl a kopl jej do hlavy. Chytl jsem svalovce za ruku: „To vám přijde normální někoho kopat do hlavy?“ Odpovědí na mojí otázku byla rána do brady a věta: „Nes.r mě nebo jdeš taky.“

Brněnští pořadatelé takto vyvedli několik Chomutováků. Šel jsem za nimi ven, aby mi jako člověkovi, který má zájezd na starost, vysvětlili, co se děje. Dva fanoušci dostávali pěstní příděl hned za dveřmi stadionu, druhou dvojici pořadatelé vykopali rovnou z celého areálu brněnského Ronda. Jednoho z nich povalili a se slovy „Ty chomutovská svině tady dneska chcípneš“ ho začali mlátit do břicha. Výsledek? Přivolaná sanitka a odvoz do nemocnice na vyšetření s podezřením na vnitřní krvácení. Společnost v sanitce mu dělal jeho kamarád se zlomeným nosem.

Zajímavé situace pokračovaly i uvnitř stadionu. Na řadu zápasů jezdí s Chomutovem na venkovní utkání jedna rodinka ve složení tatínek, maminka, desetiletý syn a dcerka v pubertě. Dotyčnému desetiletému mladíkovi už před zápasem nebyl dobře od žaludku, ale v chomutovském kotli setrval a fandil svému týmu. Když uviděl, co se vedle něj děje, všechno to na něj dolehlo a u zábradlí se strachy pozvracel.

Místo přivolání lékařské služby přišel další z holohlavých bezmozků, čapl jej za bundu a začal jej za ní tahat ze stadionu. Zděšená maminka nestačila zírat, holohlavý blázen na ní místo lékařské pomoci začal křičet: „Co jsi mu to dala chlastat ty chomutovská pí.o?“

Myslíte si, že blázni starající se o „bezpečnost“ na stadionu chtěli prostě seřezat chomutovské fanoušky? Ale kdepak. Řezali toho, kdo jim přišel pod ruku.

Brno vzápětí vyrovnalo na 1:1 a jeden z domácích fanoušků si v euforii a v radosti stoupl na zábradlí a začal točit šálou nad hlavou. Skupinka holohlavých magorů jej ze zábradlí strhla a přímo před zraky mými i několika dalších fanoušků jej vyhodili obličejem vstříc betonové podlaze, doslova jej vykopali ze stadionu a jeden ze zmiňovaných bláznů si na něj kleknul a do bezvládného těla nasázel několik tvrdých ran pěstí přímo do obličeje.

Po těchto momentech samozřejmě už hokej zas tolik nikoho nezajímal a každý se bál cokoliv udělat, protože brněnští pořadatelé jen čekali na záminku k tomu, aby z někoho vymlátili duši.

Dva fanoušci za nimi přišli a na slušnou otázku, jestli by jim mohli vysvětlit proč to dělají, jim bylo odpovězeno povalením na zem a vyhnáním ze stadionu.

Hned po skončení zápasu jsme naskákali do autobusu a jeli do brněnské nemocnice vyzvednout dva ošetřované fanoušky, abychom neodjeli bez nich. Ošetřující lékař mi naštěstí sdělil, že podezření na vnitřní krvácení se nakonec nepotvrdilo a doporučil nahlásit celou situaci na policii, protože to na brněnském stadionu nebylo poporvé.

Postižení fanoušci mají na zítřejší odpoledne domluvenou schůzku, na které se dohodnou na dalším postupu.

Za stavu 1:1 na zápasy je jasné, že v Brně se bude hrát i příští pátek. Má po těchto šílených zážitcích vůbec cenu pro chomutovské fanoušky pořádat další zájezd? Jen díky štěstí nedošlo k nejhoršímu…

Na závěr bych rád podotknul, že veškeré problémy na chomutovském stadionu vzešly z „iniciativy“ brněnských pořadatelů. Ze strany brněnských fanoušků nebyl vůbec žádné problémy a po zápase se mi jménem brněnského Fanklubu za celou záležitost omluvil brněnský předseda.

Michal Káva, sportovní redaktor Chomutovského deníku, předseda Fanklubu KLH Chomutov a organizátor autobusového zájedu do Brna