Ministerstvo životního prostředí otálí s rozhodnutím, zda ČEZu schválit jejich plány. Šéf rezortu Jan Dusík se obrátí na zahraniční experty.
Posudek od mezinárodních konzultantů zaplatí Dusík z peněz úřadu. „Vyhodnotit chceme zejména parametr energetické účinnosti a snižování emisí oxidu uhličitého,“ řekl ČTK ministr. Zahraniční posuzovatel má podle něj vycházet ze zkušeností při hodnocení obdobných projektů. Připomněl, že Prunéřov je největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Česku.

Dusík také dodal, že čelí ekonomickým a politickým tlakům, které vyvolává miliardová zakázka. Spor se vede o míru účinnosti elektrárny. Podle ekologů je návrh ČEZu špatný, protože by mohl dosáhnout vyšší účinnosti, kdyby použil ty nejlepší a zároveň nejdražší technologie. Vyšší účinnost by podle ekologů znamenala o tisíce tun škodlivých emisí méně. Naopak podle energetické společnosti by se taková modernizace nevyplatila.

Dalším předmětem sporu je celá ekonomika modernizace. ČEZ nechce zveřejnit, kolik by ho stála varianta modernizace navrhovaná ekology s tím, že jde o obchodní tajemství. Ekologické organizace ho kvůli tomu dokonce zažalovaly.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK potvrdil, že údaje firma neposkytne ani zahraničním posuzovatelům. „My jsme připraveni spolupracovat se zahraničním posuzovatelem. Ale proces posuzování vlivu na životnímu prostředí (EIA) je o posuzování ekologie, ne ekonomiky,“ uvedl Kříž. Podle ČEZ nebyla dosud nikdy u podobných projektů posuzována ekonomická stránka projektu, za kterou zodpovídá investor.

Dusík v úterý uvedl, že v zahraničí by měla být posouzena varianta modernizace Prunéřova podle firmy ČEZ, i návrh s vyšší účinností, který podporuje ministerstvo a ekologické organizace. Jméno nadnárodní konzultantské společnosti, které chce úkol zadat, hodlá ministr zveřejnit koncem týdne.

Modernizaci posvětily obce v okolí elektrárny, které se obávají, že by kvůli komplikacím nedošlo k modernizaci vůbec, což by byla pro region ekonomická ztráta. Ekologové i předchozí ministr životního prostředí Martin Bursík jsou vehementně proti, podle nich ČEZ obchází české zákony.