Máte rádi alternativní kulturu či přímo chomutovský festival Obnaženi? Můžete na něj přispět. Organizátoři se snaží získat peníze na letošní ročník cestou veřejné internetové sbírky. A do jejího konce už zbývá jen pár dní.

V takzvané crowdfundingové kampani (více v infobloku dole) se chomutovští pořadatelé snaží získat celkem padesát tisíc korun. Včera okolo dvanácté bylo vybráno 31 tisíc, konec sbírky je v neděli odpoledne.

V úterý okolo dvanácté…

Proč se ale vybírají peníze na festival, který začíná za pár dní a jehož program už je zveřejněný? „Neměli jsme letos moc času na klasické granty, sbírku jsme také rozjížděli až před měsícem," přiznává Jana Nuslauerová, jedna z organizátorek Obnaženi. „Trochu tím doháníme hendikep, že mezi sebou nemáme člověka, který by se cíleně věnoval shánění peněz, který by sledoval všechny možnosti grantů a dotací.

Zároveň je to podle ní dobrá cesta zjistit, jak moc Chomutováci festival ve městě chtějí. „Chtějí ho tak hodně, že na něj přispějí?" ptá se.

Jak to funguje?Takzvaný crowdfunding je věc poměrně obvyklá v zahraničí, v Čechách ještě tak rozšířená není. Lidé se zajímavými nápady, ale s nedostatkem peněz, se snaží touto cestou sehnat finanční prostředky od dárců. Na počátku si stanoví cílovou sumu, kterou potřebuje. Dary může rozdělit do několika kategorií pokud někdo přispěje větší částkou, získá nějaký bonus (vstup zdarma, jméno v titulcích, reklamní předmět apod.). Pokud se částku nepovede vybrat celou, peníze se dárcům vrátí. Jedním z nejznámějších takových projektů je zahraniční Kickstarter. Běžně se tu třeba na vývoj nových počítačových her vybírají statisíce dolarů.

Jak Nuslauerová přiznává, částka padesáti tisíc je pro festival klíčová. Zatím organizátoři mají jen grant od holandské ambasády, další žádosti nevyšly. „Bez této sumy budeme muset program omezit. Hlavně o zahraniční hosty," dodala.

Jak upozornila, nejde o jejich honoráře, dělají to zdarma. Značnou částku ale představuje doprava a ubytování. Letos by v Chomutově měli vystupovat hosté z několika zemí, včetně Portugalska, Brazílie či Kanady.

Přispět můžete i vy. Stačí si na stránkách www.hithit.com najít projekt festivalu Obnaženi (najdete TADY). Dary jsou odstupňované od padesáti korun do deseti tisíc a jak bývá obvyklé, s vyššími částkami dárce získává zajímavé prémie. Třeba už za stovku získáte vstup na jeden z workshopů na festivalu zdarma, za vyšší částku třeba vstupné na kompletní festival a kalendář. Za deset tisíc budete mít právo zúčastnit se tvůrčí organizační schůzky pro příští ročník.

Festival Obnaženi se koná od 9. 16. srpna, jeho program najdete již teď ZDE.

GLOSA AUTORA: Přispějete také?Ano, já přispěl. Proč?
S rodinou festival Obnaženi rádi navštěvujeme. Je to jiná kultura (a tím ve mně vyvolává otázky), je to místní kultura (a tím ve mně vyvolává hrdost). Obojí se mi líbí. A také se mi líbí principiální možnost přispět na kulturní akci, kterou ve městě chci.
Z mých daní se platí či podporuje spousta věcí (od kultury přes silnice až po sociální systém). Často o ně nestojím, často bych je chtěl dělat jinak a často se mě vůbec netýkají. A také je zčásti rozkradou. O tom, že bych viděl účet, ani nemluvím. A nikdo se mě neptá.
Tady za svou pětistovku získávám zážitek, o který stojím, který bych jinak neprožil a rád nechám, ať se mě (do)týká.
Účet vidět nepotřebuji.
Ten kalendář ano :)

Zdroj: Youtube