Záchranná služba a hasiči za doprovodu sirén spěšně projíždějí ulicemi. Tentokrát ale nejde o dopravní nehodu nebo požár, jak by si mnozí přihlížející mohli myslet. Jedou společně ke kurioznímu, přesto stále častějšímu případu. K pacientovi, který má náhlé zdravotní potíže, váží ale čtvrt tuny.

V posledních letech přibývá nejen v Ústeckém kraji obézních pacientů. Připravit se na ně musí záchranáři i nemocnice. Jejich převoz a hospitalizace je totiž kvůli jejich váze výrazně komplikovanější. K opravdu „těžkým vahám“ vyrážejí i hasiči. „Jsou jednak fyzicky zdatní a jsou zvyklí na velkou zátěž, jednak jich je více. Na schodech je potřeba více rukou ke snesení takového člověka,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Ilustrační foto.
Vinice nemá, přesto Jirkov zažije vinobraní. Přijde na něj i Láďa Hruška

K takovému případu vyjeli záchranáři s hasiči i loni do děčínské nemocnice, kdy bylo nutné přepravit pacientku vážící neuvěřitelných 270 kilogramů. Ženu bylo nutné dopravit po hospitalizaci z nemocnice domů, přenos takto obézní ženy ze špitálu do sanity v silách samotných zdravotníků nebyl.

Podle náměstka pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní Aleše Chodackiho šlo tehdy o mimořádný případ, z nemocnic si podle něj takto obézní pacienti zajišťují dopravu domů sami.

Pomoci musí technika

Jiné ale je, pokud je morbidně obézní pacient doma, přepadnou ho náhlé zdravotní komplikace a akutně potřebuje přepravit do nemocnice. V takových případech na řadu přichází i těžká technika, někdy je totiž nutné se k nim probourat skrz dveřní zárubeň.

Na pacienty s nadměrnou hmotností jsou ale špitály Krajské zdravotní, pod kterou spadá děčínská, ústecká, teplická, chomutovská a mostecká nemocnice, dobře připravené.

„Obézních pacientů v posledních letech přibývá, proto jsou jednotlivá zdravotnická pracoviště v nemocnicích Krajské zdravotní vybavována lůžky konstruovanými pro obézní pacienty. Při postupné modernizaci zdravotnické techniky se vybírají vyšetřovací a operační stoly s parametry, které umožňují bez komplikací poskytovat požadovaný výkon i pacientům s morbidní obezitou,“ vysvětlil Chodacki.

Chomutovské letní kino ovládl v sobotu druhý ročník Romského festival. Celým dnem provázel redaktor ČT Richard Samko.
FOTO, VIDEO: Na Romském festivalu nechyběli Rytmus, Bendig či Samko

První takový operační stůl pořídila společnost v roce 2016. Před třemi lety šlo o jediné takové zařízení v České republice, v Centru robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem proběhla podle náměstka jedna z jeho prvních instalací na světě.

I péče o takové pacienty je v nemocnicích logicky mnohem náročnější než o pacienty s normální váhou. „Péče je většinou potřeba více oproti jiným pacientům, protože jejich extrémní hmotnost zatěžuje lidské orgány a v důsledku může generovat další chronické zdravotní obtíže těchto pacientů,“ doplnil Chodacki. Jak často se Krajská zdravotní s takovými pacienty setkává, ale není jasné. Statistiky jejich hmotnosti si společnost nevede.

Češi jsou jedním z nejtlustších národů v Evropě. Nadváhou či dokonce obezitou trpí v Česku podle analýzy projektu Česko v datech 71 % mužů a téměř 57 % žen, což je nejvíce v historii.