Trvalo to tak dlouho, že už tomu věřil jen málokdo. Definitivně ale myšlenku obchodního centra na Lipské ulici nikdo neodpískal. Až Chomutovský deník zjistil, že kolem pozemku už krouží jiné společnosti, Jedna tu chtěla vytvořit tržiště.

Konec projektu nám nakonec potvrdili na městě i samotný obchodní řetězec. „Zástupci Sparu nám při osobním jednání sdělili, že v současné době tam svůj projekt realizovat nebudou," přitakal na dotaz Chomutovského deníku primátor Jan Mareš.

Výraz „ne v současné době" ovšem znamená „zřejmě nikdy". Společnost Spar v České republice končí, její obchody převzala firma Ahold, která provozuje řetězec Albert. A jejich stanovisko? „Chomutov je velmi zajímavé město s pozicí tepny Ústeckého kraje, přesto jsme do jednání nevstoupili," odpověděla včera na otázku redakce Judita Urbánková, ředitelka PR a komunikace Albertu. Dodala jen, že situaci „nadále monitorují".

Jenže jak Chomutovský deník zjistil, o pozemek už mají zájem jiné společnosti. Konkrétně společnost Amadeus CV, která původně starý stadion od města kupovala. „Poslali na město žádost s tím, že mají dohodu s majitelem a mohou pozemek využívat. Chtěli tam zřídit tržiště," prozradil primátor.

Město žádost odmítlo. Jednak proto, že plocha je stále vedená jako staveniště a také proto, že se mu nezamlouvala představa jakéhosi blešího trhu kousek od centra. „Společnost poslala jen žádost, žádné bližší informace o tom, jak by mělo tržiště vypadat, neuvedla," dodal Mareš.

Soukromý pozemek

Město ovšem nemá moc možností, jak zabránit tomu, co na pozemku bude. Tržiště naštěstí vetovat dokáže. Místa k venkovnímu prodávání totiž určuje tržní řád města, z něhož udělují výjimky pouze radní. Firmě Amadeus ji neschválili.

Jinak je ale plocha v soukromých rukách. Už ji nevlastní společnost Immorent Chomutov, která spadá pod skupinu Erste Group Immorent, ale přímo Spar. Respektive nově založená firma Chomutov Invest s.r.o., což je přejmenovaná firma Immorent Chomutov se Sparem jako jediným vlastníkem.

Tři roky čekání, tři roky prázdnaPůvodní vizualizace Intersparu v Chomutově.Chomutov prodal pozemky v centru města i se starým zimním stadionem v roce 2010 právě společnosti Spar za 160 milionů korun. Po dostavbě nového stadionu v areálu na Zadních Vinohradech firma v roce 2011 starý hokejový stánek srovnala se zemí. K výstavbě plánovaného obchodního centra ale nedošlo. Měl tu stát velký Interspar s pasáží dalších třinácti obchodů a restaurací a velkým parkovištěm. Ještě na přelomu let 2013 a 2014 firma přišla s tím, že centrum bude o něco menší. Pak se ale odmlčela úplně. Loni na jaře donutilo město investora alespoň k tomu, aby pozemek oplotil a zabránil tomu, aby se z plochy prášilo.