V centru městu teď stojí dvě zbrusu nová centra. Stavba a rekonstrukce vyšly na stovky milionů korun.

Do nových prostor přišlo hodně prodejců, kapacita center však není využitá úplně. Nakupující tak stále míjejí prázdná místa.

V bývalém Prioru už své zboží prodávají desítky obchodníků, ale ve druhém patře výlohy několika obchodů zakrývají pomalované desky. „V současnosti zůstává neobsazeno pět jednotek , jednání s potenciálními nájemci dále probíhají,“ říká Radovan Pilich z ostravské firmy Laso, která Chomutovku vlastní.

Zavřená zůstává i gastrozóna, kde budou rychlá občerstvení. Ta své nájemce má, ale její zprovoznění trvá déle. Podle Pilicha otevře ještě do Vánoc.

Zatímco Chomutovka otevřela teprve před pár dny , tak Central, který stojí naproti ní, už má otevřeno přes rok. A přesto obchody naplněné nemá. Tři nájemní jednotky zůstávají neobsazené.


Na čabajku zatím zapomeňte


Takřka legendou už se mezi Chomutováky stal obchod Maďarské speciality. Už od otevření je totiž na jeho výlohách stejnojmenný nápis s dodatkem, že se již brzo otevře. Stále se tak nestalo a kdo z Chomutováků měl chuť na pravou čabajku nebo maďarskou papriku, tak ten si ji pořídil jinde nebo hladoví dodnes. Za neotevřením ale stojí vážná nehoda. "Bohužel došlo k vážné dopravní nehodě nájemkyně a jednání se tak pochopitelně zastavila," říká ředitel OC Central Jiří Brichta.

Známým je obchod i proto, že je na jeho výlohu polepenou zelenou barvou vidět ze zastávky MHD Palackého, ze které vyrážejí na sídliště denně stovky lidí.

V Centralu zůstává nezprovozněná i lékárna. "Snahou všech je lékárnu otevřít v co nejbližší možné době. Má již povolený zkušební provoz. Nyní se ještě čeká na schválení provozního řádu ze strany hygieny," říká Brichta. Prodejna léků také nefunguje v Chomutovce, ovšem nájemce už má.


Nic hrozného


Stoprocentní zaplněnost obchodních komplexů nebývá pravidlem. Kdo někdy byl na Zličíně či Černém Mostě v Praze, případně v brněnské Olympii, která patří mezi největší v Česku, také tam mohl najít zabedněné výlohy.

Ránu obchodníkům zasadila také ekonomické recese, která snížila kupní sílu obyvatel.

Některé donutila k ukončení prodeje, dalším minimálně přistřihla křídla v další expanzi. Některá velká centra mají problémy se návratností investic, například Galerie Butovice v Praze.