Na konci září se obyvatelé chomutovské Čelakovského ulice a blízkého okolí rozloučili s oblíbeným obchodem potravinami společnosti JIP. Nyní musejí třeba i jen pro pečivo do výrazně vzdálenějších supermarketů. Nepotěšil je ani záměr nového majitele uzavřených potravin Štěpána Němce. V lednu chce totiž v objektu zahájit provoz bramborárny.

„Obáváme se, aby provoz bramborárny nebyl hlučný a smradlavý. Pokud se tu denně vystřídá řada kamionů, zamoří ovzduší smogem," vyjádřila názor většiny místních majitelka penzionu Sport Jana Kučerová. „Zatím jsme záměr neviděli, k procesu schvalování ale budeme přizváni jako účastníci řízení. Až se seznámíme s parametry výrobny, zvážíme další kroky."

Upozornila, že územní plán v dané části města povoluje jen malé prodejny, kavárny, restaurace a bytové domy.

Podnikatel místní uklidňuje

Němec ale obavy obyvatel mírní. „Jsem ochoten se s lidmi sejít a vše jim vysvětlit. Přípravu projektu včetně získání stavebního povolení zajišťuje odborná firma. S hygienou je předjednáno, že za splnění předepsaných podmínek můžeme v Čelakovského ulici zahájit provoz," uvedl.

Provozovna zahrnuje prodej nezpracovaných brambor přímo od zemědělců. Restauracím, školním jídelnám, ale také zájemcům z řad malospotřebitelů nabídne i oloupané a upravené brambory ve formě polotovarů. Ty už se tu prodávají, jak upozorňují cedule podél silnice i grafitti nápis na fasádě bývalé samoobsluhy. „Pracujeme od šesti do šesti, v noci nikoli. Provoz není hlučný. Rozhodně to nemůže být horší než hluk, který způsobuje frekventovaná silnice a železniční trať, jež vedou kolem obytných domů," říká Němec.

Odmítl také, že by ulici zatížil smogem z kamionové dopravy. „Zboží odebírají z velké většiny dodávkové vozy. Navíc třikrát denně, takže ve srovnání se zásobováním obchodu potravinami se frekvence dopravy nejspíš ještě sníží," argumentuje majitel bramborárny.

Vyvrací i spekulace místních, že má finanční potíže a dluží peníze. „To je nesmysl. Bramborárnu už v současné době provozuji v jiném areálu, částečně také jako chráněnou dílnu. Musím tedy dokládat, že nemám dluhy vůči finančnímu úřadu a řádně hradím za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění. Nejsem nic dlužen ani za pronájem," doplnil Němec.

Samoobsluha chybí

Obchod s potravinami je každopádně minulostí. Většinu místních to mrzí, podle Milana Jezdinského ze společnosti JIP ale rozhodly ekonomické ukazatele. „I když jsme v loňském roce investovali do přestavby a nového zařízení prodejny, poptávka po zboží byla slabá, obchod se nevyplácel," vysvětlil.

Lidem samoobsluha chybí. „Obchod nám řešil nákup základních potravin jako je mléko či rohlíky. A pokud se na víkend něco opomnělo, stačilo vyběhnout pár metrů a zásoby doplnit. JIP byl navíc zásobován dobrými uzeninami a mléčnými výrobky. Lahůdky vycházely dokonce levněji, než v marketech," potvrdila oblibu prodejny důchodkyně Anežka Kurková.

V prodejně JIP ráda nakupovala i důchodkyně Libuše Novotná a jejího uzavření lituje. K možnosti otevření bramborárny však až tak skeptická není. „Mám známého, který v bramborárně pracuje. Ptala jsem se ho, jak je to s hlučností a dopravou. Naše obavy označil za katastrofické scénáře, ve skutečnosti prý jde o běžný provoz," řekla.