Ten by rád do svazku sdružil všechny obce, které spadají do jeho správy v rámci rozšířené působnosti. Což je i Jirkov a vesnice okolo něj. Naopak na Kadaňsko nezasahuje.

„Přišlo mi logické začít se scházet se starosty okolních obcí," říká k založení svazku chomutovský primátor Daniel Černý. Navíc podle připravované legislativy bude jeden z žadatelů o státní dotace také také právě dobrovolný svazek obcí. „Získáme tím šanci dosáhnout na společnou dotaci třeba do oblasti cestovního ruchu, odpadového hospodářství nebo školství," dodal primátor.

Svazek vznikl na přelomu roku, obce už se do něj postupně připojují. „Máme pravidelné měsíční schůzky, kde řešíme případné problémy nebo diskutujeme o tom, čím jim jako město můžeme pomoc," popisuje Černý. A představitelé obcí prý mají o setkávání zájem, účastní se ho všichni. „Jsme z toho nadšený," přiznává primátor .

V obcích svazek opravdu vítají. „Můžeme si předávat zkušenost, navzájem si pomoci," pochvaluje si například Milan Váňa, starosta Křimova. Připojil se i horský Kalek. „Můžeme jako obce lépe spolupracovat, navzájem komunikovat. A také se budou nám budou určitě lépe prosazovat zájmy obcí ze severu, budeme mít větší sílu," říká kalecký starosta Jan Vítek.

Do svazku vstoupil také Jirkov. I jeho starosta Radek Štejnar v něm vidí prostor pro výměnu informací a silnějšího hráče pro jednání. „Chomutov bude mít určitě lepší pozici, když bude vyjednávat za sto tisíc lidí než jen za svých padesát."