Narkomani, opilé děti, „hraboši“ kontejnerů, věčný nepořádek a strach o vlastní bezpečí. To je největší bolest obyvatel sídlišť Zahradní a Písečná. Své stížnosti a náměty měli možnost svěřit primátorovi a dalším představitelům města na čtvrtečním setkání s občany.

„Za třicet tři let nebylo na Písečné tolik mladých nepřizpůsobivých lidí. Není to tak dlouho, co tam parta patnáctiletých dětí zbila dva kluky,“ uvedla hned v úvodu Zdeňka Kopencová. „Za domem nám fetuje a popíjí mládež,“ dokreslila s tím, jestli by na dům v Jirkovské nebylo možné zaměřit kameru. Náměstek Jan Řehák přislíbil, že by v tomto případě město mohlo využít mobilní kamerový systém.

Drogy na hřišti

Nepřizpůsobivou mládež vidí jako problém číslo jedna i na Zahradní. „Kolem domu se nám válí zfetovaná mládež a drogy si oproti penězům předávají přímo na hřišti,“ dokreslila rozzlobená dáma, která bydlí ve Skalkové ulici. „Z oken si od ´čorkařů´ objednávají zlodějinu. Za dvě hodiny mají kradenou mikinu, rifle, nebo co se jim hodí, doma.“

Dalším často jmenovaným problém byl nepořádek. Obyvatelům Jirkovské ulice na Písečné vadí sousedé, kteří vyhazují odpadky z oken přímo na ulici. Kolem popelnic navíc dělají nepořádek „hraboši“. Vše pak nad rámec svých povinností uklízejí pracovníci technických služeb. Podle města pomůžou s úklidem kolem kontejnerů dva správci oblasti.

Další poznatky se týkaly úklidu chodníků a toho, jak vypadala zimní údržba, nebo četnosti ranních dopravních spojů mezi sídlišti a městem.
Krom stížností a návrhů, co zlepšit, si na setkání občané pochvalovali práci nového okrskáře. Jedna žena, která přivedla i své děti, přišla hlavně proto, aby mu veřejně poděkovala za to, že jí pomohl ve sporu s nepřizpůsobivými.

Primátora Chomutova prý nepřekvapilo, co se na setkání od občanů dozvěděl. „Jsem rád, že dokázali pravými slovy popsat situaci,“ řekl Deníku Jan Mareš. „Tyto problémy v lokalitě nevznikly náhodou, ale jsou výsledkem chování lidí, kteří zde prodali byty nepřizpůsobivým,“ míní. Podle jeho názoru celé situaci nahrává i anonymita sídlišť.

„Danou situaci dlouhodobě řešíme a neustále hledáme nové aktivity a možnosti pomoci občanům. Že nejsme nečinní, vyplývá i z počtu řešených případů policií. Budeme dál preventivně i represivně pomáhat zdejším obyvatelům,“ přislíbil primátor, „bohužel se nám nepodaří vše vyřešit na sto procent,“ upozornil ale.

Jak se město chopilo problémů
– Nově byla zavedena služba městské policie, kdy každou lokalitu má na starosti strážník – okrskář, aby vznikla užší vazba mezi ním a občany a vše se mohlo řešit co nejrychleji (na setkání si to občané chválili)
– Nově bude na Písečnou umístěn mobilní kamerový systém
– Pokračuje akce Záchranného kruhu
– V lokalitě velmi aktivně působí terénní sociální pracovníci, kteří sami vyhledávají ohrožené osoby.
– Na školách se věnují prevenci drogové problematiky i prevenci kriminality jako takové.
– Město podporuje mimo jiné i sportovní kluby a tím zároveň i volnočasové aktivity dětí, aby trávily čas smysluplně
– V oblasti začali působit v rámci veřejné služby dva správci
– Připraven je Strategický plán sociální ho začleňování
– Sociální pracovníci na Písečné radí v dluhové poradně