Lidé v Chomutově mohou opět navrhovat, kam půjdou městské peníze, aby co nejvíce zpříjemnily život ve městě. Chomutov totiž rozjíždí druhý ročník participativního rozpočtu, o jehož využití rozhodují sami občané. Na promyšlení návrhů mají čas do konce roku, od ledna je mohou posílat na magistrát.

Podstata zůstává stejná jako v prvním ročníku. Lidé smějí navrhovat vylepšení, která nepřesáhnou 600 tisíc korun. Celkem je v participativním rozpočtu pět milionů korun, tedy stejně štědrá částka jako poprvé. Po zkušenostech z prvního ročníku ale došlo k některým změnám. „Nově budou mít lidé o dva měsíce delší dobu na hledání zajímavých nápadů pro své návrhy,“ uvedl náměstek primátora David Dinda. „Prodloužili jsme také čas, který lidé mohou věnovat propagaci návrhu a tím si zajistit více hlasů v hlasování,“ doplnil.

Hotel u Kamencového jezera do ledna zmizí
Bourají hotel u Kamencového jezera. Do ledna zmizí z povrchu

Na zpracování svých návrhů budou mít Chomutované čas od začátku ledna do poloviny února příštího roku. Poté dojde na kontrolu a úpravu došlých návrhů, ale také vyřazení těch, které jsou v rozporu s územním plánem nebo se nedají uskutečnit z nějakého jiného důvodu.

Veřejné hlasování odstartuje v dubnu a potrvá do začátku května.

Hlasování bude probíhat tak, že každý účastník získá unikátní kód a k tomu několik kladných a záporných hlasů, které přidělí návrhům. Ve stejný čas mohou navrhovatelé rozjet soukromou kampaň a propagovat svůj návrh.

Ilustrační foto.
Chomutované navrhli, za co utratit pět milionů

Do projektu se může zapojit každý Chomutovan, který dosáhl 15 let. Podmínkou také je, že se bude jednat o investiční akci. „Pokud jde o aktivity neinvestičního charakteru, například kulturní a společenské akce, tak pro ně slouží jiné programy z fondu rozpočtu města nebo kraje,“ upozornil mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Historicky poprvé měla veřejnost možnost navrhovat vylepšení v rámci participativního rozpočtu v únoru letošního roku, přičemž o nejlepších nápadech se hlasovalo na začátku léta. Z 65 navrhovaných akcí jich do nejužšího výběru prošlo 28 nejlepších. Hlasovalo o nich přes dva tisíce lidí.

Lesní cesta, zábradlí a útulek

„První ročník se vydařil, sešly se zajímavé návrhy a první tři se už podařilo uskutečnit. Zbylých deset se bude postupně zhotovovat,“ připomněl primátor Marek Hrabáč. Opravená už je lesní cesta v Bezručově údolí, kdy na staré trase přibyly nové dřevěné lávky, nové a především bezpečnější je také zábradlí lávky v Děvínské ulici a do konce října bude opravený psí útulek. Postupně se pracuje i na dalších návrzích, mezi něž patří i zhotovení květinových hodin poblíž Hotelu 99.

Radnice v Klášterci nad Ohří
Klášterečtí zastupitelé schválili participativní rozpočet

Participativní, jinak řečeno účastnický rozpočet, je prostředkem přímé a dobrovolné demokracie. Zavedla ho řada českých měst, málokteré pro něj však vyčlenilo tak velkorysou částku jako Chomutov.