Zábava pod širým nebem pro nejmenší, relaxace v lůně přírody a ponaučení pro ty větší. Pěší túry z Klášterce k výletním cílům v Krušných horách vylepší informační tabule, atrakce pro děti a oddychové zóny na nové naučné stezce.

Stezku vybudovaly společnými silami Lesy České republiky a město Klášterec nad Ohří. Vznikla na lesní cestě, která je turisty velmi oblíbená a využívaná, každý rok se tam dokonce koná slavnostní velikonoční výstup o malovanou kraslici. Město se právě i proto rozhodlo, že název pro novou naučnou stezku vyberou sami Klášterečané. „Sešlo se nám celkem osmnáct návrhů,“ vypočítává mluvčí města Adéla Václavíková. „Dlouho to vypadalo, že stezka ponese název Údolí širokého potoka, nakonec ale vyhrálo jméno Cesta z města,“ prozrazuje Václavíková.

Stezka připomene i historii

Běh na Mědník.Trasa je dlouhá sedm kilometrů, začíná v klášterecké městské části Útočiště, pokračuje kolem lyžařského areálu Alšovka a končí v obci Měděnec. Cesta provede turisty nejen kolem známého skalního útvaru takzvaných Sfing, ale i po místech dávno zapomenutých. Třeba po planinách, kde dříve stávala zaniklá obec Venkov/Wenkau. Její historii a postupnou zkázu připomene právě jedna z naučných tabulí.

Naučné tabule budou dále obsahovat především řadu zajímavostí o místní pestré fauně a flóře, historii lyžařských areálů, nebo o hornických dějinách této oblasti, kterou nejlépe dokazují uzavřené i přístupné štoly měděných dolů, kolem kterých trasa vede.

Stezka ale bude bavit i děti méně zvídavé, které zatím dávají před vědomostmi přednost hrám. Po cestě na ně čeká řada stanovišť, kde se vydovádí. „Zaujmou je čtyři stojany s interaktivními prvky. Na konci prvního úseku stezky bude altán a několik dětských atrakcí, jako skokoměr, houpačka, naučné leporelo nebo takzvaný dendrofon, což je hudební dřevo," přiblížila Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR. A protože hrozí, že děti budou díky atrakcím k neutahání, pro rodiče je připraveno dřevěné posezení.

O víkendu už bude otevřeno

Ke slavnostnímu otevření stezky dojde tento pátek, 15. září, dopoledne za účasti zástupců města, Lesů České republiky a těch nejdůležitějších návštěvníků – dětí. „Pozvali jsme dvě třídy školáků, které si atrakce a naučné tabule ozkouší. A pak už bude stezka přístupná i veřejnosti, hned o víkendu ji mohou vyzkoušet,“ uzavírá mluvčí města Adéla Václavíková.

Náklady na vybudování stezky se vyšplhaly na částku kolem 700 tisíc korun.