Vysokoškolákům kraj nabízí finanční podporu 20 tisíc korun ročně, ale chce za to, aby budoucí absolventi pracovali nebo podnikali v kraji. A to minimálně stejně dlouho, jako studovali. Mají to i ve smlouvě. Vysokoškoláci na to přistupují, jen vloni jich smlouvu uzavřelo přes sto. Z toho dva z Jirkova a šest z Chomutova. Za šest let fungování programu už kraj na vysokoškolských stipendiích vyplatil 18 milionů korun.

Studenti středních škol mají k dispozici dva příspěvky. Klasické stipendium je určené jen pro studenty konkrétních oborů, které chce kraj podporovat. Všichni ale mohou žádat o příspěvek na dojíždění do školy. Na stovku měsíčně mají nárok ti, kteří dojíždějí jen v rámci okresu, dvojnásobek mohou dostat studenti, kteří jezdí za jeho hranice.

Ústecký kraj se podporou studentů snaží dohnat handicap kraje, ve kterém je málo vysokoškoláků a vysoká nezaměstnanost. Proto chce lidi s diplomem udržet „doma“ a středoškoláky podporovat v oborech, ve kterých pak snadno najdou práci.

Krajská stipendia pro studenty

Středoškolské stipendium – platí pro obory: čalouník, instalatér, klempíř, obkladač, pokrývač, tesař, řezník – uzenář, zámečník/strojní mechanik, zedník a aplikovaná chemie.
– měsíční příspěvek 300 – 500 Kč (podle ročníku)
– příspěvek za prospěch (vyznamenání)1 500 – 5000 Kč (podle ročníku)
– žádat se může do 15. října

Vysokoškolské stipendum – příspěvek 20 tisíc Kč ročně
– studenti musejí mít trvalé bydliště v Ústeckém kraji, za sebou minimálně jeden rok denního studia a studijní průměr za uplynulý rok 1,8
– úspěšní žadatelé podepisují smlouvu, ve které se zavazují po určitý čas pracovat nebo podnikat v kraji
– žádat se může do 5. října