Kadaňské kozy i ovce

Ve výběhu s trochou štěstí můžete zahlédnout vedle dvou koz kamerunských, dva křížence kozy bílé a dvě ovce. Do budoucna jich ale může obhospodařovat okolí hradu více. „Záleží na tom, jak zvládnou spásat vegetaci, ale i na dalších okolnostech. Určitě například nechceme, aby se do okolí linul zvířecí zápach,“ vysvětlil referent přes zeleň Miroslav Jancák. „Časem se tedy uvidí,“ dodal.

Všechna zvířata jsou z vlastních kadaňských chovů. „Polovina zvířat pochází z kláštera, polovina z Městského ústavu sociálních služeb,“ řekl Jancák.

Rizikové krmení

Jak starosta, tak i Jancák upozorňují na to, aby lidé zvířata nekrmili. „Pokud budou přežraná, tak samozřejmě nebudou spásat zeleň a celé to bude vlastně zbytečné,“ uvedl starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Navíc jim lidé často hází potraviny, které jim vyloženě škodí. Zvíře jídlo ale bez váhání sežere a pak může i uhynout, což samozřejmě nechceme. Proto jsou kolem výběhu i cedule, které návštěvníky na tento zákaz upozorní,“ dodal Jancák.

U hradeb po celý rok

Návštěvníci budou mít možnost si zvířata prohlédnout i v zimě.

Kozy a ovce by měly ve výběhu být celý rok. K dispozici mají i dřevěné vystlané příbytky. „Zvířata to zvládnou, pokud by však panovalo skutečně extrémní počasí, tak bychom se o ně samozřejmě postarali,“ řekl Jancák.

Kamerunskými kozami to ale na nábřeží nekončí. První májový den měla premiéru i půjčovna lodiček. Tu můžete najít pod hradem na tzv. Zajícově převisu. Připraveno je několik lodiček za 90 korun na hodinu a dokonce i jedno vodní šlapadlo, jenž stojí o deset korun více. V současnosti je půjčovna ve zkušebním provozu a otevřena je každý všední den od 14:00 do 19:00, o víkendech a svátcích od 12:00 do 19:00. Plavba nabízí perfektní výhled na hrad a lidé už teď mají o půjčovnu zájem - i ve všední den můžete večer zahlédnout lodičky na řece.