Kdo bude v příštích deseti letech spravovat a udržovat městské byty? Kdo si bude účtovat sto čtyřicet milionů korun? Vítěze, který vzejde z výběrového řízení, určí společnost Chomutovská bytová. Podle opozičního hnutí PRO Chomutov je ale zadávací řízení střižené na míru společnosti, v níž má podíl jeden z koaličních zastupitelů. V prohlášení kritizuje jeho podmínky.

Chomutovská bytová, která patří městu, začátkem září vypsala tendr na správu a údržbu bytových domů, bytů, společných částí domů a nebytových prostor. Předpokládaná cena zakázky je 116 milionů korun na čtyři roky. Po jejich vypršení má následné správcovství trvat ještě šest let a spočítané je na dalších 24 milionů korun. Termín pro podání přihlášek vyprší v pátek, tedy těsně před volbami.

Sucho na poli. Ilustrační foto.
Ministr slíbil zemědělcům kompenzace za letošní sucho

„Ve smlouvě, která je přiložena, není žádná výpovědní klauzule, což bývá standardní součástí všech smluv. Smlouva tak bude jen velmi těžko vypověditelná,“ upozornil lídr hnutí PRO Chomutov Daniel Černý. „Silně to připomíná nevýhodnou smlouvu na Kamencové jezero,“ píše se dál v prohlášení, které hnutí zveřejnilo.

Zadávací podmínky řízení jsou podle PRO Chomutova ušité na míru současnému správci. Pro Chomutovskou bytovou dosud správce dělala a dělá společnost Qark, která se stará i o opravy. Z poloviny ji vlastní zastupitel za Nový sever a člen vládnoucí koalice Milan Štefanov. Jeho vyjádření se však redakci nepodařilo získat.

Velmi konkrétní podmínky

Úzce vymezené podmínky, které například určují přesný počet zaměstnanců i konkrétní typ softwaru využívaného pro správcovství, předem vylučují některé zájemce o zakázku. Mezi ně by mohl patřit i tak velký hráč, jako je Stavební bytové družstvo Chomutov spravující tisíce bytů. Do podmínek se ale podle sdělení předsedy představenstva Josefa Tvrdého „nevejde“.

Další kritika ze strany hnutí se týkala transparentnosti, kdy členové poukazují na to, že veřejná zakázka nevisela stejně jako všechny ostatní na portálu města, ale skrývala se v sekci „kontakty“ na webu Chomutovské bytové. To společnost v polovině září napravila, na zakázku odkazuje z hlavní strany.

„Mimo to jsme o ní informovali prostřednictvím celostátního věstníku veřejných zakázek a úředního věstníku Evropské unie. Splnili jsme tedy všechny zákonné požadavky,“ uvedla Soňa Skalická, která je pověřená řízením společnosti.

Ilustrační foto
Kadaňská nemocnice otevřela revmatologickou ambulanci. Ošetří záněty kloubů

V představenstvu Chomutovské bytové je Karel Lipmann (Nový sever), Vlastimil Vaic (KSČM) a primátor Marek Hrabáč (ANO 2011). Podle jeho vyjádření probíhá výběrové řízení tím nejprůhlednějším možným způsobem. „Chomutovská bytová postupuje jako veřejný zadavatel prostřednictvím nejtransparentnějšího zadávacího řízení, které zná,“ uvedl Hrabáč.

Výpovědní klauzule, jak se vyjádřil, nebylo třeba, protože se město proti případnému nekvalitnímu plnění chrání jinak. „Smlouva obsahuje obecný odkaz na příslušná ustanovení občanského zákoníku, například na právo odstoupení od smlouvy v případě jejího hrubého porušení,“ upozornil.

Vítěze výběrového řízení, který bude spravovat 1680 bytů a nebytových jednotek, vybere Chomutovská bytová. Smlouvy bude schvalovat rada města.