„Už jsem nezvládala starat se o svoji maminku. Jsem jedináček, tak mi dělalo problém, srovnat se s tím, že ji někam dám. Jsem moc ráda, že v Jirkově otevřeli Domov se zvláštním režimem," vypráví Eva, která se o čtyřiaosmdesátiletou maminku starala zhruba rok a půl čtyřiadvacet hodin denně.

Její maminka je vdova. „Bydlela sama v Chomutově a byla zcela soběstačná," začíná Eva vyprávět. „Před dvěma a půl roky ale maminka začala mít zdravotní potíže- epileptické záchvaty. Každý den jsem tedy za ní po práci jezdila, abych ji uvařila, nakoupila, vyprala, uklidila a udělala vše, co už nezvládala," přibližuje dobu, kdy péče o maminku nebyla ještě tak složitá.

V lednu, před dvěma lety, chtěla Eva odjet na dovolenou. Dozvěděla se o odlehčovací službě, kterou nabízí Městský ústav sociálních služeb v Jirkově a využila ji. „Když jsme se vrátili, byla moje matka bohužel v nemocnici, protože v důsledku záchvatů začala dělat věci, které byly nestandardní. Maminku jsme si tedy vzali k sobě do baráku," přibližuje.

Začátkem srpna loňského roku, však její maminka dostala těžkou mozkovou příhodu. V září ji pak chtěli přeložit na LDNku. „To jsem však odmítla a vzala si ji tedy opět domů a od té doby jsem s ní byla dvacet čtyři hodin denně," vzpomíná Eva.

Už jsem to nemohla sama zvládat

Toto období však bylo pro Evu a i celou její rodinu velmi náročné. „Už to nešlo zvládat. Musela jsem například čekat na někoho, kdo ji pohlídá, abych mohla odejít jen nakoupit. Moje matka navíc přestala komunikovat, nechtěla dělat nic, čím by si vyplnila čas a ještě začala mít tendence se schovávat," svěřuje se Eva . Proto se rozhodla, že ji najde nový domov, kde se o ni budou moci dobře postarat.

Jirkov rozhodl za ni

Když se dozvěděla, že se v Jirkově otevírá nová sociální služba, takzvaný Domov se zvláštním režimem, byla rozhodnuta. Do té doby stihla projet téměř všechny podobné zařízení v okolí. Na Chomutovsku jich však je nedostatek. Jeden se nachází v Mašťově, další ve Vejprtech a posledním je Penzion Pod Břízami v Chomutově. Mimo okres nejbližší, který často využívají lidé z Chomutovska, je pak domov v Žatci, Lounech či v Ústí nad Labem. V mnoha domovech jsou však dlouhé čekací lhůty. Některé domovy Eva po prohlídce rovnou zamítla, jiné pro ni byly z ruky a nemohla by tak za maminkou dojíždět. Jirkov byl tedy jasná volba. „Maminka tam byla dvakrát na odlehčovací službě a s ní jsem byla spokojená. Personál tam byl skvělý, sestřičky úžasné, proto jsme se rozhodli pro Jirkov," hodnotí Eva.

Domov se zvláštním režimem v Jirkově sídlí v ulici U Dubu, stejně jako Domov pro osoby se zdravotním postiženým. Nachází se v něm pokoje pro celkem čtyřicet klientů. Přestože se domov otevřel 1. ledna 2013 je již zcela zaplněn. Připraven je však již pořadník.

Domov je určen pro osoby, které jsou kvůli zdravotnímu stavu a věku závislé na pomoci druhé osoby do té míry, že nemohou žít ve svém přirozeném prostředí. Jejich rodina již péči o ně není schopna zvládnout či zajistit v domovech. Cílovou skupinou jsou osoby s chronickým duševním onemocněním s různými druhy demence včetně Alzheimerovi demence.