Je to volební specialita jednoho z nejmenších měst okresu. V patnáctitisícovém Klášterci nad Ohří jde do komunálních voleb dvanáct stran, což je nejvíc z měst v celém okrese. Ve srovnatelně velké Kadani jich kandiduje jen polovina, ve třikrát větším statutárním Chomutově je jich deset.
Bouřlivý Klášterec, klidná Kadaň
Čím to? „Myslím, že Klášterec je hezké, ale trochu bouřlivé místo,“ usmívá se nad otázkou Miroslav Řebíček, který se v komunální politice v Klášterci nad Ohří pohybuje už mnoho let a svého času tu byl i starostou. „Lidé jsou tu rozděleni do několika vyhraněných táborů a jsou zřejmě nespokojeni se současným děním, proto mají tendenci zakládat nebo vstupovat do různých stran a hnutí.“ Sám Řebíček bude letos také kandidovat, a to za Stranu Zdraví Sportu Prosperity.
Pravda také je, že menší strany tu mají nejen tradici, ale také úspěch. Křesla jednadvaceti zastupitelů tu má aktuálně rozděleno osm různých stran, nezřídka mají třeba jen jednoho či dva zastupitele. To u větších měst není, v Kadani je v zastupitelstvu jen pět stran, v Chomutově dokonce pouze čtyři.
Bude z čeho vybírat
O místa zastupitelů v okresním městě se bude letos ucházet deset různých stran a hnutí. Samozřejmě všechny současné i nové parlamentní, tedy včetně TOP09 a Věcí veřejných. A také občanské hnutí – Nespokojení občané! a PRO Chomutov, jehož lidé kandidují na listině Strany zelených.
V Jirkově je to devět stran, kromě těch stálých je to také Dělnická strana sociální spravedlnosti, následovnice zrušené extremistické Dělnické strany. I tady mají místní stranu – Jirkov 21. století.
Ve zmíněné Kadani pak podalo kandidátku šest politických stran. V obou městech také kandiduje parlamentní TOP09.
Do pondělí mohou strany doplňovat kandidáty či měnit jejich pořadí. Pak budou se teprve definitivně rozhodne o registraci a vylosuje pořadí stran na hlasovacím lístku.
Proč je v Klášterci úspěšných tolik politických stran? Protože při komunálních volbách se tu kříží vlastnosti města se zvyklostmi vesnice. Jednak se spousta kandidátů zná mezi sebou, mají spolu stará přátelství či naopak nezapomenuté křivdy. A proto ten nemůže být s tím a jiný by zase klidně šel, ale ne proboha s jeho stranou. A lidi? Volit jich chodí skoro čtyři tisíce, což je sice dost, ale ne natolik, aby se většina z nich neznala nebo neznala své oblíbené kandidáty a jejich soupeře. A tak nehrají tolik roli stranické preference, ale spíš se projevuje efekt typu „já dám hlas Pepovi, to je přímej člověk“ či „toho blázna žvanivýho přece volit nebudu“ . Na vesnicích tenhle efekt hraje v komunálních volbách roli skoro stoprocentní, ve městech se rozmělňuje. A Klášterec je někde na hraně. A tak lidé chodí volit Jardu, Pepu, Mirka a Láďu a je jim jedno, ve které straně je.