Jedno Vysmáté léto na začátku prázdnin, Dočesná u sousedů na jejich konci a jinak velká prázdninová okresní nuda? Tak to na Chomutovsku neplatí. V Kadani odstartoval festival Františkánské léto, který se chlubí bohatým programem na celé prázdniny. Nechte se bavit komediemi, kejklířskými triky nebo se vraťte s dětmi do bezstarostných let u loutkových pohádek.

Zahrady Františkánského kláštera, které akci hostí, nevydechnou celé dva měsíce. „Letní festival přinese na dvě desítky kulturních akcí, ze kterých si vyberou to své všechny generace od nejmenších po seniory,“ zve na Františkánské léto ředitelka Kulturního zařízení v Kadani Marcela Trejbal Vlčková.

Největší zastoupení mají divadelní představení. Festival sice neláká na žádnou celebritu ani hity, na něž se v Praze běžně čeká noc před pokladnou ve spacáku, mimořádný zážitek ale návštěvníky nemine. „Dáváme divákům příležitost zhlédnout místní a amatérskou tvorbu, která může být stejně dobrá a třeba i lepší než ta na velkých městských scénách,“ myslí si zakladatel festivalu Jan Milota. Na prknech se vystřídají divadelníci z Klášterce, Litvínova nebo třeba z jihočeského Hosína a Plzeňska. V repertoáru mají hlavně komedie.

Františkánské léto nezapomíná ale ani na nejvděčnější skupinu diváků, děti. Dostanou na výběr, zda se nechají povzbudit kejklířem ke kariéře u cirkusu nebo si vezmou ponaučení z klasických pohádek. Jedno nedělní odpoledne je pak pro děti přichystáno tvoření s mýdlovými bublinami.

Na konci července čeká dětské i dospělé diváky astronomická podívaná - zatmění Měsíce, které si mohou vychutnat i s odborným výkladem astronoma Pavla Pintra. „Shodou okolností připadá na toto datum i velká opozice Marsu se Sluncem. Takže v průběhu zatmění Měsíce vznikají výhodné podmínky také pro pozorování planety Mars, na jehož povrchu můžeme menšími dalekohledy pozorovat četné detaily. Na obloze lze spatřit ještě planety Jupiter a Saturn,“ láká i ředitelka Kulturního zařízení Marcela Trejbal Vlčková.

Co ve Františkánských zahradách uvidíte?

Červenec:
13. 7. Sluha dvou pánů, Divadlo Bez Hranic
15. 7. Děti tvoří: Barvy v bublinách, Velká cirkusová pohádka
22. 7. Patrola Šlapeto, Staropražská folklórní kapela
27. 7. Pozorování úplného zatmění Měsíce
29. 7. Děti tvoří: Asambláž, Princezna na hrášku

Srpen:
5. 8. Plzeňský mls, Malý lidový soubor
12. 8. Čertovská pohádka, Divadlo Studna
17. 8. Spojovací dveře, Divadelní společnost Klas

Kompletní program najdete na www.kultura-kadan.cz