Na věži visí dva zvony. Ten nový má nahradit menší z nich, který pochází z roku 1918 a nese nápis o darování městem Jirkov na památku 1. světové války. Odlil ho Oktáv Winter v Broumové z náhradní slitiny, protože po skončení války nebylo možné sehnat kvalitní zvonovinu. Jeho vyzvánění muselo být v současné době zastaveno kvůli trhlinám v koruně i plášti.

Podle starostky města Dany Havlátkové Jurštakové však bude starý zvon zachovaný i nadále. „Chtěli bychom mu najít čestné místo. Mohl by být v informačním centru, na radnici nebo na zámku, aby byl vystavený na očích veřejnosti. O umístění zatím není rozhodnuto,“ podotkla starostka.

Budoucí sportovní hala vedle hřiště 3. Základní školy Nerudova.
Jirkov proinvestuje dvojnásobek toho, co loni. Postaví vytouženou sportovní halu

Město do budoucna počítá také s opravou většího zvonu, který lze datovat do první poloviny 15. století. Je tudíž velmi vzácný. Vyrobený je ze zvonoviny, nemá ale původní oko. Kvůli zavěšení srdce kdosi provrtal korunu a památka je tak hrubě poškozená. Zvon může být využívaný jen s omezenou frekvencí zvonění.

O zařazení nové investiční akce, kterou je výroba nového zvonu, budou zastupitelé rozhodovat na zasedání ve středu 14. února.

Městská věž byla v Jirkově postavena v 16. století a od počátku měla obranný a ochranný charakter. První zvon byl osazen roku 1640. Jeho vyzvánění upozorňovalo na požáry i vetřelce.

Mohlo by vás zajímat: Scénicky nasvícená a s mlhovištěm. Fontána v chomutovském parku ožije

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová