Firma má stavět nejen profi halu, ale získala také zakázku na tréninkovou halu a šatny za dalších sto milionů korun. Až do příštího týdne běží lhůta, kdy se mohou neúspěšní uchazeči proti výsledku v obou soutěžích odvolat.

Kdo je North stav?

Ústecká stavební firma má za sebou už několik stavebních zakázek, většinou na území kraje. Získala je od soukromých společností, ale také od kraje či měst.

Hokejoví fanoušci přesto na svém diskuzním fóru začali pochybovat o tom, zda taková „malá“ firma zakázku zvládne. Očekávalo se totiž, že ji získá spíš nějaká velká nadnárodní firma.

Zástupci North stavu se hájí, že už mají zkušeností dost. „Naše firma ve spolupráci s dalšími společnostmi již vybudovala několik podobných hal a staveb,“ říká Martin Bičák, vedoucí obchodně-technického útvaru firmy.

Firma podle Bičáka počítá s tím, že na stavbě bude s polupracovat s dalšími společnostmi. „To je u složité stavby běžné. Je jasné, že vlastními silami neprovádíme dodávky třeba chladících zařízení, klimatizace, ocelové konstrukce haly či speciální zakládání stavby,“ říká Bičák s tím, že za kvalitu práce ale firma ručí.

Hlavním partnerem North stavu je společnost INSKY spol. s r.o., se kterou spolupracovala například na rekonstrukci zimního stadionu v Lovosicích. „Všechno proběhlo naprosto v pohodě, nebyly žádné reklamace,“ vrátil se k práci firem místostarosta Lovosic Jaromír John, kterého Deník oslovil.

Zimák bude dražší

Nabídku ústecké společnosti vybrala z pěti podaných výběrová komise, jejich výběr pak potvrdili také radní. Nejvíc město přihlíželo k ceně (60 procent), až pak rozhodovala délka stavby (20 procent) a záruka na jakost (20 procent).

Právě cena je ale zajímavá. Jak na dotaz Deníku uvedl mluvčí radnice Tomáš Branda, firma vyhrála s nabídkovou cenou 520 milionů korun, ke kterým je třeba ještě přičíst DPH. Přitom město chtělo stadion stůj co stůj stavět jenom za 480 milionů. Dokonce kvůli tomu v listopadu loňského roku první soutěž zrušilo, protože žádná z oslovených firem se do limitu nevešla.

Bude tedy zimní stadion ještě dražší, než se předpokládalo? Upustilo město od snahy postavit ho za stanovenou cenu? Na to zatím magistrát Deníku ani přes urgence neodpověděl. A firma North stav se první soutěže nezúčastnila, takže k rozdílu v ceně se vyjádřit nemůže.

Jak probíhala soutěž na zimní stadion

Veřejná zakázka byla vyhlášena podle zákona, a to v režimu užšího řízení. Do soutěže se mohl přihlásit kdokoli, přišlo 23 žádostí o účast. Za přítomnosti notáře se pak vylosovalo pět firem, které město vyzvalo k podání nabídky. Komise pak z těchto nabídek vybrala firmu North Stav s nabídkovou cenou 520 619 298 Kč bez DPH, s dobou realizace 87 týdnů a se zárukou za jakost na stavební práce 61 měsíců a na technologické celky 25 měsíců.