Hrozen lidí u předních dveří dlouhé minuty čeká, až proklouzne dovnitř. To byl obrázek, který byl k vidění ve středu dopoledne na všech zastávkách v Chomutově a Jirkově, kde nastupovalo více lidí.

Ti, co vystupovali, často nešetřili ostrými slovy. „Je to děsný, měla už jsem být dávno ve městě,“ stěžovala si například Marie Suchá, která vystoupila na zastávce Palackého v Chomutově.
A podobné reakce bylo slyšet velmi často. „Já jsem jela z Březenecké a vešla jsem se až do třetího trolejbusu,“ postěžovala si starší paní, rovněž na Palackého zastávce.


Velká zpoždění

Důvod byl jasný – autobusy a trolejbusy dojížděly na zastávky s velkým zpožděním. A nastupování trvalo rovněž dlouho.
Na vině byl nový odbavovací systém, který dopravní podnik spustil naostro právě včera. A nová technika nefungovala tak, jak měla. „Odbavování bylo zdlouhavé i kvůli softwarové chybě. Spoje měly zpoždění až půl hodiny,“ přiznává ředitel dopravního podniku Jiří Melničuk. Na prodlevách se projevilo i to, že mnoho cestujících nebylo na změny vůbec připraveno a při nastupování tápali.


Cestující tápali


Při pohledu do kabin bylo vidět, že řidiči musí radit skoro každému. K přetížení přispěl i nával školáků, kterým včera začala výuka.
Za zpoždění a komplikace se dopravní podnik omlouvá. „Od jedné hodiny odpoledne jezdili lidé zadarmo, což byl náš způsob omluvy,“ dodal ředitel DPCHJ.

Slíbil, že situace by se měla postupně zlepšovat. „Zpoždění půl hodiny je nepřijatelné, budeme ho chtít minimalizovat. Za těchto okolností, tedy v prvních dnech po spuštění nového odbavovacího systému, je pro mě únosné zpoždění do patnácti minut, zcela výjimečně dvacet minut. Čekali jsme komplikace a zmatky, ale ne v takovém rozsahu. Cestujícím se omlouváme,“ opakuje omluvu Melničuk. Dopravní podnik očekává potíže po celý první týden provozu.

V noci ze středy na čtvrtek technici pracovali na odstranění chyb, ve čtvrtek by chyby v softwaru dopravu zpomalovat neměly.


Nový systém


Chomutov a Jirkov přecházejí na nový dopravní systém téměř po dvaceti letech. Hlavním důvodem je zavedení spravedlivějšího systému placení jízdného. Cestující by platili za ujetou vzdálenost. Tuto novinku ale dopravní podnik zavede až v příštím roce.