„Vždy jsme se snažili mít dostatečně zajištěnou údržbu a hledali různé způsoby, jak tento problém řešit. Nyní se nám díky programu Cíl 3 podařilo pořídit tento víceúčelový stroj, který by měl tuto situaci vyřešit,“ informoval Jan Horník, starosta Božího Daru. „Stroj jsme získali za cenu osmi milionů korun. Dá se s ním výborně pracovat nejen během zimy, ale mimo ní poslouží například na údržbu lesních cest a podobně,“ dodal starosta.


Stroj je navíc vybaven i moderním systémem GPS. „Díky němu budeme přesně vědět, kde se tato technika nachází a na čem právě pracuje, což je obrovská výhoda, protože budeme moci monitorovat situaci a řešit, v jaké lokalitě se pracuje. Stroj budou ovládat zkušení lidé, ve které máme důvěru a víme, že vše bude fungovat, jak má,“ dodal Horník.


Stroj nebude sloužit jen Božímu Daru, ale i partnerským obcím Breitenbrünn, Kurort Oberwiesenthal a Loučné pod Klínovcem. „Jsme domluveni, že si budeme tímto způsobem pomáhat. Hodně nám pomohlo, že jsme v Schengenu, protože díky němu si můžeme takto pomáhat. Když bude potřeba některému z našich partnerů pomoci s údržbou a podobně, tak tam vozidlo pošleme. A to naopak platí i opačně. Je fajn, že se daří takto spolupracovat,“ uzavřel starosta Božího Daru.


Města pracují společně i na celé řadě dalších projektů, například na modernizaci turistických tras, údržbě komunikací, cyklotras či rekonstrukcích hraničních přechodů. (jah)